Dve slovenské mimovládne organizácie zriadili nový portál, ktorý umožní verejnú kontrolu štátnych zákaziek aj uzatváraných zmlúv na základe jedenástich kritérií.
BRATISLAVA. Mimovládne organizácie Transparency International Slovensko (TIS) a Aliancia Fair-play spustili nový investigatívny portál OtvoreneZmluvy.sk, ktorý umožní verejnosti kontrolu štátnych zákaziek a uzatváraných zmlúv. TIS o tom informuje na svojej internetovej stránke.
Portál OtvoreneZmluvy.sk používa dáta zverejnené vo vládnom Centrálnom registri zmlúv (CRZ) a v ďalších menších registroch, ktoré zhromažďujú zmluvy od takmer 130 subjektov, prevažne samospráv a škôl. Zmluvy v CRZ prinášajú podľa TIS obrovské množstvo zmlúv, avšak zverejňujú ich spôsobom, pri ktorom ich novinári, mimovládne organizácie i bežní ľudia môžu len ťažko systematicky kontrolovať.
Odstránenie nedostatkov
V zmluvách sú navyše nepresnosti a chýbajú im základné funkcie ako vyhľadávanie v texte zmluvy. Práve takého nedostatky by mali podľa tvorcov odstrániť OtvoreneZmluvy.sk.
"Štát sa rozhodol odkryť pred občanmi svoje zmluvné vzťahy. Mali by sme to ako občania využiť. Aby mal tento krok aj ozajstný význam, musíme spojiť sily a upozorňovať na problémové, nevýhodné alebo inak zlé zmluvy. Len tak štát donútime, aby míňal naše peniaze efektívne," vraví Matej Kurian z TIS.
Jedenásť kritérii
Novozriadený portál automaticky vyhodnocuje zmluvy oproti vopred zadaným kritériám, ktoré odborníci na verejné obstarávanie identifikovali ako časté chyby vyskytujúce sa v zmluvách alebo ako iné potenciálne zaujímavé faktory.
Všíma si napríklad chýbajúce údaje o cenách, zmluvy pohybujúce sa okolo konkrétnych cenových hladín alebo zmluvy na tovar a služby z určitých rizikovejších oblastí.
Spolu portál vyhodnocuje v súčasnosti 11 kritérií. Zmluvy, ktoré im vyhovejú, si potom vyžadujú bližší pohľad používateľa, ktorý overí, či naozaj ide o problematickú zákazku. Okrem toho umožňuje stránka OtvoreneZmluvy.sk podrobné vyhľadávanie v zmluvách, ich komentovanie či hodnotenie.
Projekt sa snaží vniesť do kontroly zmlúv koncept tzv. crowdsourcingu, participácie používateľov na dosiahnutí spoločného cieľa. Ten zatiaľ na Slovensku v podobnej oblasti odskúšaný nebol. "Svojím spôsobom ide o experiment.
Vo verejnej kontrole boli občania doteraz zvyknutí skôr na bariéry než na veľkú voľnosť. Sme zvedaví, či sa teraz budú ochotní takouto formou zapojiť a aký výsledok z toho môže vzísť," uviedla manažérka Aliancie Fair-play pre IT projekty Eva Vozárová.