BRATISLAVA. Kauza odpočúvanie môže ovplyvniť nielen podporovateľov SaS, ale aj voličov iných strán.
„Nemusí to mať vplyv na jednu konkrétnu politickú stranu, ale na voličské spektrum ako také. Ľudia môžu nad politikou ešte viac mávnuť rukou,“ povedal analytik agentúry Focus Martin Slosiarik.
Odpočúvania však zrejme ovplyvnia najmä voličov stredopravých strán. Prejaviť sa to môže aj na účasti vo voľbách, ktorú analytik zatiaľ odhaduje na 45 až 50 percent.
Výrazné prepady dvoch aktérov kauzy – SaS a Smeru – Slosiarik neočakáva, ibaže by ju niekto „konzistentne omieľal v dôležitých bodoch volebnej kampane“.
Voliči však podľa Slosiarika väčšinou príliš nereagujú na kritiku, ktorá prichádza z opačnej strany politického spektra.
Kollár tuší nových voličov
Kauzy
Mohli brať hlasy
2003: kauza skupinka rozdelila SDKÚ, vzniklo Slobodné fórum, 2004: falošní darcovia SDKÚ – prípad mohol znechutiť ďalších voličov hlavne pred prezidentskými voľbami, v ktorých neuspel Eduard Kukan, 2009: nástenkový tender a teplý vzduch zmanipulovaná súťaž a nevýhodný predaj emisií ukázali na SNS, strana sa dostala do parlamentu len tesne, 2010: financovanie SDKÚ, pre ktoré sa šéf strany Mikuláš Dzurinda rozhodol nekandidovať, 2011: hlas podobný Ficovmu – pár dní pred voľbami sa objavila nahrávka spochybňujúca financovanie Smeru. Fico napriek tomu vyhral voľby, ale vládu nezostavil.
„Som presvedčený, že táto kauza nám voličov nezoberie a v tom lepšom prípade nám dokonca získa nových,“ vraví šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.
Dôvodom má byť, že úlohu bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka z SaS začali voliči postupne vidieť „inými očami“.
Po vypuknutí prípadu, v ktorom Vojenské obranné spravodajstvo odpočúvalo novinárov Pravdy a šéfa TA3 Michala Gučíka, vysvitlo, že novinárku odpočúvala aj vláda Roberta Fica.
Objavili sa tiež prepisy rozhovorov medzi podpredsedom Smeru Robertom Kaliňákom a novinárkou Pravdy.
„Určite to nie je niečo, čo sa týka len SaS,“ hovorí o volebnom dosahu kauzy poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý.
Verí však, že ich voliči sú vo svojom odhodlaní zmeniť krajinu pevnejší ako voliči iných strán.
Odpočúvania ľudí menia, hovorí psychiater
V médiách sa po troch dňoch pokračovania kauzy a zverejnení viacerých údajných rozhovorov novinárov začali objavovať správy naznačujúce obavy z masového odpočúvanie bežných ľudí.
Denník Plus 1 deň prišiel s titulkom Takto vás môžu odpočúvať – premiérku, úradníkov, celebrity, zamestnancov, robotníkov.
„Každý, kto má v sebe nejaký sklon k paranoji a vzťahovačnosti, je po takýchto udalostiach viac frustrovaný,“ hovorí psychiater Péter Hunčík.
Nemá však skúsenosť, že by sa mu po takýchto kauzách množili pacienti. Sám sa pohybuje aj v prostredí politiky, kde tiež spozoroval vzťahovačnosť až paranoju.

Beata
Balogová
