Ako majú lekári fungovať, ak je pre ich výpovede štát v núdzovom stave? Právnici nemajú odpoveď.
BRATISLAVA. BRATISLAVA. Snaha prezidenta Ivana Gašparoviča, aby štát prinútil odchádzajúcich lekárov pracovať, vyvolala polemiku. Lekári aj právnici sa sporia, či by vyhlásenie núdzového stavu bolo zákonné.
Sporné je, či výpovede lekárov ohrozujú zdravie ľudí „bezprostredne“, či by museli pracovať aj lekári, ktorým sa už skončila výpovedná lehota, a akú starostlivosť by vôbec v núdzovom stave mali poskytovať.
Detské fakultné nemocnice v Banskej Bystrici aj v Košiciach si už dohodli externú výpomoc. V Košiciach tvrdia, že po novom môžu pracovať efektívnejšie.
Čo ak sú lekári iba zatrpknutí, že prichádzajú o časť príjmov aj o prestíž, pýta sa Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Právnici nie sú za jednoPredpokladom na to, aby vláda mohla vyhlásiť núdzový stav, je podľa právnika Slavomíra Trnkócyho „bezprostredné ohrozenie života a zdravia osôb“.
Situáciu, ktorá vznikla, keď lekári hromadne podali výpovede, podľa neho nemožno označiť za bezprostrednú, pretože výpovede „boli ohlásené a dané takmer pred dvomi mesiacmi“.
Právny expert Dušan Nikodým z Ústavu štátu a práva oponuje, že ústavný zákon nehovorí nič o podmienke bezprostredného ohrozenia.
Právnici sa nezhodujú ani v tom, do akej miery by museli lekári za núdzového stavu poskytovať starostlivosť.
Trnkócy tvrdí, že nútiť pracovať možno len lekárov v pracovnom pomere. Lekári, ktorí podali výpovede, budú mať podľa neho túto povinnosť len do 30. novembra.
Nikodým tvrdí, že povinnosť sa vzťahuje na všetkých lekárov aj súkromných. Môže byť podľa neho uložená „hocikomu, kto je schopný výkon zdravotnej starostlivosti zabezpečiť“.
Trnkócy hovorí, že by išlo len o akútnu zdravotnú starostlivosť, Nikodým nesúhlasí a tvrdí, že musí byť zabezpečená „ako teraz“.
Podanie na odborárovŠéf lekárskych odborárov Marian Kollár povedal, že zatiaľ nemajú jednoznačný právny názor. Odborári rokovali včera v Banskej Bystrici, skončiť mali až v noci.
V piatok sa stretnú s premiérkou Ivetou Radičovou z SDKÚ. V stredu v noci ju nahnevalo ich vyjadrenie, že vláda im dala len jednu a poslednú možnosť a dnešné stretnutie takmer zrušila.
Obyvateľ Martina podal na odborárov trestné oznámenie pre ohrozenie zdravia obyvateľov.
Odbory vraj odmietnu ponuku vlády na dohoduLekárske odbory sa na svojom nočnom štvrtkovom (24.11.) rokovaní údajne nedohodli na tom, že prijmú ponuku vlády, ktorá má reflektovať ich požiadavky. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom na svojom webe noviny.sk informovala televízia Joj.
Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár na otázku TASR, či lekári budú žiadať vyššie platy ako ponúka vláda, zatiaľ za vyše 1,5 hodiny nereagoval. Kabinet lekárom ponúkol priemerné 300 eurové zvýšenie základných miezd.
"Určite sa dohodneme na nejakom kompromise, ale budeme informovať v piatok," povedal pred stretnutím Klubu predsedov LOZ v Banskej Bystrici Kollár. Neskôr sa poopravil, že predpokladá, že sa odborári dohodnú na kompromise.
Avizoval tiež, že o výsledku budú najprv informovať premiérku, s ktorou by sa odbory dnes mali stretnúť opäť za rokovacím stolom. Či tak Slovensku hrozí vyhlásenie núdzového stavu, nie je jasné.
Detská nemocnica prijala nových lekárovRiaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici prijme pre štrajk dočasne sedem externistov. Chirurgia operácie neodloží.
BANSKÁ BYSTRICA. Takmer všetci lekári z chirurgickej kliniky Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici dali výpovede. Vedenie nemocnice napriek tomu zatiaľ neodkladá žiadne operácie detských pacientov.
Riaditeľ Ján Nosko na december najal siedmich lekárov z iných nemocníc. Troch detských chirurgov, dvoch všeobecných lekárov a dvoch traumatológov.
„Máme pripravený krízový plán,“ hovorí Nosko. „Máme ústne dohody s externistami a plánujeme s nimi podpísať zmluvy. Neodkladnú starostlivosť zabezpečíme.“
Pripustil, že výkony môžu byť limitované. Čo bude po decembri, Nosko nevie. Buď s externistami predĺžia zmluvu, alebo sa vrátia kmeňoví lekári. „Myslím, že situácia sa vyrieši.“
Detská fakultná nemocnica spolupracuje aj s Rooseveltovou nemocnicou. Ak lekári z oboch nemocníc skutočne odídu, budú si vzájomne personálne pomáhať.
Prezident Ivan Gašparovič ohlásil, že vláda môže až na tri mesiace vyhlásiť stav núdze a prinútiť lekárov nastúpiť do práce.
„Myslím si, že prezident urobil to, čo musel,“ hovorí Nosko. „Stav núdze sa nemusí týkať všetkých zamestnancov nemocníc.“
Na detskej chirurgickej klinike nedali výpovede len prednosta a jeden lekár. Nosko hovorí, že ak lekári odídu, niektoré špecializované ambulancie zaniknú.
Daniel Vražda
Riaditeľ: Len žiadnu panikuDetská nemocnica v Košiciach bude vraj pracovať efektívnejšie. Tiež prijala nových ľudí.
KOŠICE. Detská fakultná nemocnica v Košiciach prijala pre hromadné výpovede na dohodu desať nových lekárov.
Je medzi nimi špecialista s dlhoročnou praxou na laparoskopické zákroky z Budapešti, ale aj dvaja absolventi medicíny z Česka a Kanady.
Zo 125 lekárov dalo výpovede 52, desiati ich už stiahli. Nemocnici stále môže chýbať 32 lekárov, čo je takmer štvrtina.
„Aj keď sa situácia nezmení, vieme zaručiť starostlivosť tak, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia a životov detí. O všetky akútne a indikované prípady sa dokážeme postarať,“ vyhlásil riaditeľ nemocnice, prednosta kliniky neonatológie Peter Krcho.
Od 1. decembra bude na niektorých oddeleniach prázdninový režim, nebudú prijímať pacientov, ktorí k nim nepatria.
Lekári nebudú chodiť na žiadne školenia, dovolenky ani pracovať v iných zdravotníckych zariadeniach. „Počas dovoleniek nám často chýba viac lekárov ako teraz,“ hovorí Krcho.
Napríklad v chirurgii rozšíria neinvazívne metódy, ktoré šetria ľudí, čas aj peniaze. Nemocnica zatiaľ neruší plánované operácie. Anestéziológov si požičajú aj z iných nemocníc.
„Len žiadnu paniku! Všetko zlé je na niečo dobré. Budeme musieť pracovať efektívnejšie,“ tvrdí Krcho.
Odborárom, ktorí odmietli ponuku vlády na zvýšenie platov o 300 eur, sa „trošku čuduje“.
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
