Združenie náčelníkov mestských a obecných polícií Slovenska by chcelo asistovať pri príprave nového návrhu zákona.
BRATISLAVA. Združenie náčelníkov mestských a obecných polícií Slovenska (ZNMOPS) vyzýva ministerstvo vnútra a Prezídium Policajného zboru SR o stiahnutie návrhu zákona o obecnej polícii z ďalšieho legislatívneho procesu a o doplnenie niektorých zákonov.
Agentúru SITA informoval hovorca Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy Peter Pleva. K výzve pristúpili po tom, ako sa oboznámili s výsledkami medzirezortného pripomienkového konania. Rezort vnútra žiadajú aj o zváženie účasti zástupcov členskej základne ZNMOPS ako partnerskej organizácie na príprave ďalšieho návrhu moderného zákona o obecnej polícii.
"Tak, aby sa do návrhu vniesol proces skutočnej praxe mestských a obecných polícií odvíjajúci sa od potrieb riešiť zákonným spôsobom verejný poriadok a s ním súvisiace veci verejné na území miest a obcí pri využití poriadkového útvaru v prevencii i v represii,“ uviedol prezident ZNMOPS Ján Andrejko. Združenie sa na výzve dohodlo počas svojho snemu v Liptovskej Sielnici. Stavovská organizácia združuje 94 obecných polícií a zastupuje viac ako 2 500 príslušníkov obecných polícií.
O stiahnutie návrhu zákona o obecnej polícii požiadalo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré sa zapojilo do medzirezortného pripomienkového konania. K návrhu má 28 pripomienok. Ako agentúru SITA informoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, združenie žiada pripraviť nový zákon, ktorý bude zohľadňovať pripomienky združenia. Podľa ZMOS-u treba hľadať riešenia, ktoré budú viesť ku skvalitneniu činnosti mestských polícií, avšak bez väčších finančných zaťažení miest a obcí. Združenie by uvítalo širšiu diskusiu a schválenie zákona až po marcových parlamentných voľbách.
„Zriaďovanie a riadenie obecnej polície patrí medzi originálne kompetencie samosprávy, pričom si to žiada nemalé vstupné aj prevádzkové výdavky. Všetky si pritom v plnej výške musia hradiť samosprávy zo svojho rozpočtu,“ uviedol predseda Sekcie verejnej správy ZMOS a primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak. Podľa neho by mal byť štát vďačný samosprávam za ich snahu zvyšovať poriadok či chrániť majetok.
„Napriek tomu sme svedkami úplne opačnej reakcie. Štát chce navrhovaným zákonom otvoriť peňaženky miest a obcí, ktoré budú musieť platiť externým vzdelávacím agentúram pravidelné preškoľovanie svojich vlastných policajtov,“ zdôrazňuje Štefan Bieľak. Ako dodal, „rovnako nesúhlasíme s neprimeraným zvyšovaním zásahu štátu cez ministerstvo vnútra do procesu riadenia a činnosti obecných a mestských polícií, čo vnímame ako snahu o ovládnutie činnosti týchto polícií. Avšak obecné polície nie sú a nemajú byť zložkami štátnej polície.“
Podľa ministerstva vnútra nie je konečná podoba návrhu uzavretá a jeho osud bude závisieť od nového vedenia rezortu a budúcej vlády.
"Proces vyhodnocovania pripomienok uplatnených v rámci medzirezortného pripomienkového konania ešte nie je ukončený, v tejto fáze je stále dostatok času na posúdenie jednotlivých názorov a vykonzultovanie si problematických téz. Ministerstvo vnútra však bude naďalej pokračovať v príprave novej právnej úpravy o obecnej polícii," napísala agentúre SITA Natália Hattalová z Komunikačného odboru ministerstva.