BRATISLAVA. Zásadné prehĺbenie integrácie Únie v hospodárskej a menovej oblasti s odstúpením časti národných právomocí členských štátov Bruselu by si na Slovensku podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) vyžadovalo súhlas občanov v referende.
Predsedníčka vlády to povedala v súvislosti s možnými zmenami v zakladajúcich zmluvách Únie, ktoré by mali zabrániť ďalšej dlhovej kríze v eurozóne.
Premiérka pripomenula, že takéto riešenie by znamenalo odovzdanie časti zvrchovanosti v rozpočtovej oblasti pre krajiny porušujúce maastrichtské kritériá.
"Muselo by to ísť cestou referenda. Nie je iná možnosť a nebude to len u nás. To by politici neustáli z hľadiska legitimity," povedala Radičová počas konferencie Európska únia po Lisabonskej zmluve a v období krízy.
Zmeny predstaví Merkelová a Sarkozy
Za druhý pravdepodobný scenár riešenia a prevencie problémov označila vytvorenie nových pravidiel Paktu rastu a stability Únie vrátane krízového manažmentu.
Nemecká kacelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vo štvrtok ohlásili, že v najbližších dňoch predstavia svoj návrh zmien v európskych zmluvách.
Ich cieľom má byť zabezpečenie dôsledného dodržiavania rozpočtových pravidiel a zlepšenie spoločnej vlády menovej únie.
Slovenská premiérka konštatovala, že snaha nájsť efektívne riešenia na prekonanie krízy, zvýšenie konkurencieschopnosti a zabezpečenie ekonomického rastu Únie vedie k úvahám o potrebe väčšej integrácie a odovzdaniu ďalších národných právomocí do Bruselu.
Premiérka žiada zaviesť riadený bankrot
"To však potrvá istý čas a proces si vyžaduje aj dôveru, podporu a súhlasný postoj občanov každého konkrétneho štátu. Takéto rozhodnutie nemôžu urobiť politici. Vylúčené," povedala Radičová.
Na dlhodobé úspešné fungovanie eurozóny je podľa nej nevyhnutné na jednej strane zaviesť riadený bankrot a zároveň vybudovať mechanizmy na udržanie dôvery v bankový sektor eurozóny.
Slovensko podľa nej podporí návrhy smerujúce k posilneniu rozpočtovej disciplíny a zodpovednosti, ako aj zavedenie automatických sankcií s cieľom obmedziť možnosti obchádzania stanovených pravidiel.
"To je kľúčovým prvkom aj v rámci pripravovaného ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý už schválil rozpočtový výbor NR SR," dodala.