Vraví sa, že čím je horšie, tým je lepšie - pre humoristov. „Každá politická doba je rajom pre politické vtipy, nie každá doba je rajom pre vtipkárov. Ale táto je,“ reagoval spisovateľ a textár Ján Štrasser na aktuálny výbuch vtipov na politickú tému, ktoré kolujú medzi ľuďmi.
Niekto vyrobí plagát, koláž, animáciu, niekomu sa podarí trefná slovná hračka, slogan či parafráza na slávny výrok či titul filmu.
Ďalšie desiatky účastníkov sietí vtip zdieľajú a pripisujú komentáre, zachádzajú do absurdností. Z politikov sú figúrky, z ich slov refrény.
„Aj dnes by vedeli s Milanom Markovičom nájsť dosť tém pre svoj politický kabaret, počnúc nástenkovým tendrom cez hlas podobný Ficovi, prezidentovo ´Nezavadzajte tu!´, platinové sitká až po Galkovo odpočúvanie,“ vyberá z ponuky tém Štrasser.
Každá politická doba je rajom pre politické vtipy, nie každá doba je rajom pre vtipkárov. Ale táto je.
Ján Štrasser, spisovateľ a textár
Podľa karikaturistu Martina Shootyho Šútovca je súčasné obdobie rajom najmä pre kreatívne oddelenia strán. „Som presvedčený, že mnohé tieto koláže vznikajú na straníckej pôde,“ myslí si.
To, že tvoriví sú aj samotní politici, dokazuje aj facebookový profil šéfa SaS Richarda Sulíka.
Pop art 2011
„Som veľmi šťastný, že existuje aj akýsi pop art, ktorý vo výtvarnom umení začal Andy Warhol,“ reaguje hudobník Marián Čekovský. Na politickú satiru bolo v týchto dňoch využitá aj reklama, pre ktorú nahovoril postavu Pištu Lakatoša.
„Ľudia potrebujú prvky kultúry na okomentovanie spoločnosti,“ dodáva. Ako zdôrazňuje, umenie je zrkadlom spoločnosti, a aj vďaka takýmto prejavom si môžeme uvedomiť, čo je v živote dôležité. „Odpočúvanie telefónov je len jedna z káuz, ale umenie tu zostane. Smutné je len to, že predmet zábavy je síce zábavnou, ale v podstatne smutnou pravdou,“ dodáva.
Čekovskému sa nestalo po prvý raz, že niekto urobil paródiu z jeho vtipu. Hlas Lakatoša, ktorý niečo vysvetľoval o kachličkách, vraj už kedysi ktosi pridal k záznamu z reči Roberta Fica,
„To bolo skôr milé,“ myslí si Čekovský. Je celkom rád, ak jeho vtipy slúžia ďalej na zábavu. Aj reklamu na „galfón“ považuje za celkom dobrý fór.
Apel na zdravý rozum
Kornel Földvári v úvode k svojej knihe O karikatúre tvrdí, že kreslený humor je vytrvalý apel na zdravý rozum.
„Práve v mene rozumu sa humor stáva skresľujúcim objektívom, ktorý účelovo deformovanému obrazu napodiv dáva reálne dimenzie,“ dodáva. Práve deformáciu vníma ako podstatu karikatúry.
Zdôrazňuje, že smiech sa nedá úradne nariadiť a určiť mu konkrétne ciele. Rodí sa vždy individuálne a v nečakaných okamihoch ako nezadržateľný záblesk vzťahu ľudského ducha k stavu sveta, k realite okolo.
Okamžité reakcie na sociálnych sieťach by sa dali skôr zaradiť medzi to, čo Földvári nazýva „krátkodychou konkrétnou satirou“. Podľa neho je však oveľa dôležitejšia prevencia, za ktorú považuje liečba humorom, ktorý by sa dal nazvať nadčasovým.
Aj najdrsnejší humor sa však podľa Földváriho v konečnom dôsledku stáva priateľským pozvaním do tajnej komnaty autorových vízií a citov.
Mohli by sme dodať, že v prípade ľudových vtipov posúvaných cez internet ide dosť často aj o pozvanie do škodoradosti, ba i nenávisti tvorivého anonyma. Aj tieto emócie však vypovedajú o stave našej spoločnosti.
Vtip odkazujúci na kauzu predaja platinových sitiek.
Koláž tváre Mikuláša Dzurindu a Roberta Fica.
Plagát odkazujúci na odpočúvani novinárov.
Ďalší z plagátov o kauze odpočúvania.
Plagát o rozhovore medzi novinárkou denníka Pravda a exministrom vnútra.

Beata
Balogová
