BRATISLAVA. Za posledný mesiac sa v médiách objavili dva prípady streľby na psy. Minulú nedeľu niekto strieľal na psa zo stupavského salaša, v októbri si poľovník pomýlil fenku Lilicu s vlkom a zabil ju.
Do parlamentu sa dostáva pol roka odkladaná novela zákona o poľovníctve, ktorá by mala prípady, keď poľovník zastrelí psa, ktorý nie je hrozbou pre zver, obmedziť.
Poľovníci zas tvrdia, že majitelia často nechávajú psy bez dozoru a tie škodia poľovnej aj chránenej zveri.
Rozhorčenie je veľké
Podobné prípady vždy vyvolajú pobúrenie, najmä na sociálnej sieti Facebook. „Len podľa oficiálnej ročenky poľovníkov bolo minulý rok usmrtených skoro dvadsaťtisíc psov a mačiek,“ hovorí Iveta Haulíková z občianskeho združenia Štyri labky. Skutočné číslo je však podľa nej niekoľkokrát vyššie.
„Prevažná väčšina vlastníkov psov, žiaľ, nepozná svoje povinnosti,“ hovorí Imrich Šuba zo Slovenského poľovníckeho zväzu. Poľovníkov potom podľa neho obviňujú bezdôvodne.
Dnes zákon dovoľuje poľovníkom usmrtiť v poľovnom revíri psa, ktorý sa pohybuje viac ako dvesto metrov od trvale obývaného domu. Poľovným revírom je však deväťdesiat percent územia Slovenska.
Jeden z predkladateľov novely, Kamil Krnáč z SaS hovorí, že poľovná stráž často usmrcovala psy a mačky, ktoré zjavne nemuseli byť túlavé, opustené či agresívne. „Súčasné znenie zákona sa zneužívalo,“ myslí si.
Ak by poslanci v utorok novelu schválili, poľovníci by nemohli zastreliť psa, ktorý sa pohybuje vo vzdialenosti do päťdesiat metrov od majiteľa a má obojok. „Spresňujeme a ujasňujeme práva a povinnosti oboch strán,“ hovorí Krnáč.
Psy majú rady obe strany
Okrem zákona je podľa mnohých problémom aj správanie poľovníkov, ktorým chýba empatia a etický prístup. „Mali by vždy zvažovať situáciu a nie strieľať bez rozmyslu,“ hovorí Miloš Majda, majiteľ zastrelenej Lilice.
Šuba tvrdí, že aj poľovníci sa snažia vyšetriť sporné prípady. „Nikto nás nemôže obviňovať, že nemáme radi psy a strieľať ich je pre nás potešením,“ povedal. „Sami ich máme viac ako tridsaťtisíc.“

Beata
Balogová
