Bratislava 30. júla (TASR) - Zabrániť páchaniu trestnej činnosti obzvlášť narušeným odsúdeným osobám po prepustení z výkonu trestu umožní od 1. septembra 2002 Zákon o ochrannom dohľade, ktorý už podpísal aj prezident Rudolf Schuster.
Podľa autora Roberta Fica (nezávislý) na potrebu prijatia zákona poukazovala skutočnosť, že tretinu trestných činov spáchajú recidivisti. Zákon by mal byť súčasťou nápravy odsúdených. Ochranný dohľad bude ukladať súd páchateľovi, ktorého odsúdil ako obzvlášť nebezpečného recidivistu na nepodmienečný trest odňatia slobody. Rovnako bude môcť byť uložený aj páchateľovi, ktorého odsudzuje súd za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody, ak sa vzhľadom na osobu páchateľa, najmä s prihliadnutím na jeho doterajší spôsob života, na prostredie, v ktorom žije a na povahu spáchanej trestnej činnosti nedá očakávať, že bez ochranného dohľadu nebude pokračovať v trestnej činnosti.
Ochranný dohľad bude trvať od jedného do troch rokov. Odsúdený, ktorému bude uložený, bude musieť oznamovať a preukazovať orgánom vykonávajúcim dohľad spôsob a zdroje vlastnej obživy. Bude povinný v stanovených termínoch sa hlásiť a podriadiť sa starostlivosti pracovníka sociálnej prevencie. V prípade porušenia podmienok ochranného dohľadu sa osoba dopustí trestného činu marenia úradného rozhodnutia. Ochranný dohľad budú vykonávať útvary Policajného zboru, v obvode ktorých žijú osoby s určeným ochranným dohľadom.
Návrh na prepustenie z dohľadu budú môcť podať policajný orgán vykonávajúci ochranný dohľad, prokurátor i osoba spadajúca pod dohľad po uplynutí polovice uloženého času. Ak sa jeho návrhu nevyhovie, bude môcť tak urobiť opakovane až po uplynutí jedného roka.