BRATISLAVA. Ani pracovníci Vojenského obranného spravodajstva (VOS), ktorí žiadali o nasadenie odpočúvania na novinárov, ani sudca, ktorý ho povolil, nečakali, že ich niekto niekedy bude kontrolovať.
Práve to môže byť dôvod, prečo v tomto prípade prišlo k toľkým chybám. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V Politike to povedal poslanec NR SR za SDKÚ-DS a predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor.
"Potrebujeme odstrániť formalizmus z celého procesu, ktorý sa týka nasadzovania informačno-technických prostriedkov (ITP). Formalizmus pritom, keď sa žiada, formalizmus pri tom, keď sudca rozhoduje, pretože zatiaľ ani jedna, ani druhá strana, ani tá, ktorá žiada, ani tá, ktorá potvrdzuje, nemá pocit, že im do toho vôbec niekto niekedy môže vidieť," povedal Fedor, ktorý spolu s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (SDKÚ-DS) navrhuje posilniť kontrolné právomoci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
"Už len samotný fakt, keď bude rozšírený pocit, že niekto môže nahliadať do dokumentov, ktoré sa týkajú nasadzovania ITP, bude mimoriadne dôležitý pre to, aby podľa môjho názoru poklesol počet nasadzovaných ITP a aby to nebola taká formálna činnosť. Priebežná a náhodná kontrola bude veľmi dobrý nástroj," dodal Fedor.
Podľa jeho návrhu by vo výbore vznikla kontrolná skupina minimálne dvoch poslancov, jedného koaličného a druhého opozičného, ktorí by mali právomoc kontrolovať aj "živé" prípady odpočúvania.
"My sme mali prvé informácie predsa už vo februári, že tam neoprávnené osoby chodia do priestorov, kde sa vyťažujú telefonáty, aj sme to uviedli verejne," doplnil Fedora podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák.
"Ak by v tom momente mal výbor tie právomoci, o ktorých hovorí pán poslanec Fedor, tak by sme poslali tých dvoch, štyroch alebo šiestich (poslancov, pozn. TASR), išli by sa pozrieť na tento problém a referovali by. A k tejto kauze by nikdy nedošlo," vyhlásil Kaliňák.
Podľa Radoslava Procházku (KDH) však nie je kľúčový problém v legislatíve. "Podmienky sú prísne a má ich kontrolovať súd," pripomenul.
"Nie som si istý, že dôveru verejnosti zvýši to, ak dáme dvom, štyrom alebo šiestim politikom veľmi koncentrovanú kontrolnú právomoc. Ale nebránim sa meritórne diskusii o tomto návrhu," uzavrel Procházka.