MARTIN. Po údajne emotívnom vystúpení podpredsedu hnutia Daniela Lipšica Rada KDH cez víkend mierne zmenila poradie na kandidátke do marcových volieb, ktoré navrhlo predsedníctvo strany.
Ústavný právnik Radoslav Procházka sa z pozície okolo 16. miesta dostal na desiate.
„Z boja v žiadnom prípade neutekám,“ uzavrel Lipšic svoje úvahy o možnom odchode z politiky. Po neverejnom rokovaní označil kandidátku za úspech a kombináciu kontinuity a zmeny.
Ďalší dvaja Lipšicovi ľudia, energetický analytik Karel Hirman a vedúci úradu na ministerstve vnútra Marcel Klimek, sa pritom na zoznam vôbec nedostali, a Jana Žitňanská zostala len na navrhovanom ôsmom mieste.
Je rád aj za Rada
KDH
Prvá desiatka
1. Ján Figeľ
2. Pavol Hrušovský
3. Daniel Lipšic
4. Július Brocka
5. Ivan Uhliarik
6. Ján Hudacký
7. Pavol Abrhan
8. Jana Žitňanská
9. Martin Fronc
10. Radoslav Procházka
Vo štvrtok Lipšic cez médiá oznámil, že nie je spokojný s návrhom kandidačnej listiny, o ktorom sa dozvedel cestou z Vatikánu. Žitňanská a Procházka si podľa neho zaslúžili vyššie miesta.
Pýtal sa, či urobili nejakú chybu, alebo či nejako poškodili stranu. Pohrozil aj odchodom z politiky, ak nedosiahne zmeny.
„Bol som smutný, veľmi smutný,“ tvrdil aj členom rady. Po hlasovaní nespresnil, čo považuje za úspech. „Rado (Procházka) je desiatka... tak to nemuselo byť.“ O Hirmanovi s Klimekom povedal, že hlasovanie bolo tesné.
Rozhodovanie podľa Lipšica ovplyvnila „nepravdivá a nekorektná“ informácia členky rady, že Hirman bol dôverníkom komunistickej ŠtB. Nemuselo to znamenať, že s ňou vedome spolupracoval.
Radu informácia podľa Lipšica ovplyvnila, ale „bolo by z mojej strany trošku malicherné z toho vyvodzovať dôsledky“.
Po rokovaní potvrdil, že uvažoval o tom, že „v politike nemusí byť celý život“. Rôzne ponuky, ktoré má, ho vraj robia slobodnejším.
O Smere už nehovorilZdroj zo širšieho vedenia hnutia, ktorý nechce byť menovaný, povedal, že Lipšic vyvolal emotívnym prejavom na začiatku mierne znepokojenie, keď zapochyboval o svojej pozícii v strane.
„Otvorene sa opýtal, či ho ešte v KDH považujeme za svojho, či neznamená pre stranu so svojou skupinou len počet hlasov, dokonca niečo také, či nie je problémom pre stranu.“
Rada od neho očakávala zásadné stanovisko, či zostáva v politike. „Niečo naznačovalo už to, že vystúpil ešte pred Figeľom. Bol som prekvapený. Nepovedal nič, čo by sme nevedeli. V SME bol ostrejší,“ hovorí zdroj.
Lipšic v prejave povedal, že si musel položiť otázky, ktoré si kladie pravdepodobne veľa ľudí o politike KDH. Či ide o koketovanie s myšlienkou koalície so Smerom, nespresnil. O Smere nepovedal údajne ani slovo.
Pôvodne hovoril, že má pocit, že vedenie hnutia uprednostňuje ľudí naklonených veľkej koalícii so Smerom na úkor populárnejších politikov.
Šéf KDH Ján Figeľ mu odkázal, že nemá žiadnych vyvolených, a dodal, že v strane si nezvykli odkazovať cez médiá, kto má byť na kandidátke.
Keď z KDH odchádzali budúci zakladatelia KDS, ku ktorým mal blízko, Lipšic vyhlásil, že sa pokúsi reformovať stranu zvnútra, a zostal.

Beata
Balogová
