Bratislava 30. júla (TASR) - Podpredsedníčka Hnutia za demokraciu Marta Aibeková má podozrenie, že volebná kampaň Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie by mala byť údajne financovaná z "podvodu" na kauze zdravotnej poisťovne Perspektíva.
Pred novinármi v Bratislave dnes prezentovala celú kauzu už neexistujúcej Perspektívy, ktorej poistenci i záväzky mali prejsť na VšZP. Aibeková tvrdí, že tento vzťah nie je dodnes vyriešený, pretože bol zmenený likvidátor a nie je urobená účtovná závierka Perspektívy. "Mnohé doklady zmizli a ani sa k nim nedostaneme.
Najproblematickejšie sú nemocnice, ktoré sú štátnymi zdravotníckymi zariadeniami. Tam sa točí rádovo niekoľko sto miliónov korún, VšZP hovorí o 250-300 mil. Sk, ktoré jej boli protizákonne stiahnuté z účtu. Zdravotnícke zariadenia začali obchádzať firmy, ktoré sa podujali, že budú pre ne vymáhať pohľadávky," konštatovala. Toto všetko by považovala za správne, keby neprekročili istým spôsobom zákon už tie zdravotnícke zariadenia, pretože boli štátne a v gescii MZ SR. "Urobili tento krok v rozpore so zákonom, bez toho, že by o tom informovali MZ SR. Obrátili sa na firmy, ktoré im sľúbili, že im vymôžu pohľadávky. Tu je prvý z podozrivých krokov. Hovorí sa o vymožení pohľadávky na 99 percent," uviedla.
Aibeková za druhý podozrivý krok označila exekútora, pretože všetky firmy sa "neobvykle" obrátili na toho istého exekútora, ktorý mal dostať vysokú odmenu. Jeho odmena zo zákona je do výšky 10 percent, ale teraz je to päť až šesťnásobne vyššie. "Exekútor protiprávne strhol z účtu VšZP, ale ním vymožené peniaze sa nevrátili do zdravotníckych zariadení. Naopak, boli im ponúknuté prístroje a zdravotnícke zariadenia. Je tu ďalšie podozrenie, že to bolo urobené za neobvyklé vysoké ceny, pretože o tom, aké prístroje a kde sú potrebné, v štátnych zdravotníckych zariadeniach rozhoduje MZ SR," zdôraznila Aibeková. Má informácie, že prístroje boli kúpené za vysoké ceny a bez výberového konania.
Ako poslankyňa sa obrátila na ministra zdravotníctva Romana Kováča a žiadala ho o poskytnutie zoznamu zdravotníckych zariadení, ktoré sa do tohto zapojili, a prístrojov, ktoré dostali z exekúcií. "Povedal mi, že takýto zoznam mi nemôže poskytnúť. Môže tak urobiť iba exekútor. Klamal, pretože štátne zdravotnícke zariadenia sú až do 1. januára 2003 pod MZ SR. Stačilo napísať jeden list na všetky spomínané zariadenia, aby zistil, ktoré a prečo sa zapojili do tejto hry. Je to nevýhodné pre pacientov, ale výhodné pre firmy a exekútora," vyhlásila podpredsedníčka HZD.
Doplnila, že na tieto chyby poukázala VšZP, pretože sa o toto dianie zaujímala. Za podozrivé označila to, že Kováč sa o kauze nevyjadril a "skrýva ju". Nereagoval, keď VšZP zistila pochybenia, iba prostredníctvom hovorcu.
Spomenula napríklad firmu Connexus, s.r.o., ktorá sa podľa jej slov "podieľala na tomto podvode" a jednou zo spoločníkov bola ešte 23. mája 2002 riaditeľka sekcie štátneho dozoru a kontroly Ministerstva zdravotníctva SR Marta Jančovičová.