SME

Profesor Valanský: Bojujem za pacientov a mladých kolegov

Medzi 2 300 slovenskými lekármi, ktorí podali výpovede a dodnes ich nestiahli, je aj prednosta Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ladislav Valanský (64).

Ladislav Valanský.Ladislav Valanský. (Zdroj: TASR/František Iván)

Ste zrejme jediným prednostom kliniky a profesorom na Slovensku, ktorý sa rozhodol formou výpovede protestovať proti dlhodobo zanedbávaným pracovným a mzdovým podmienkam lekárov. Čo vás k tomu viedlo?

„Hromadnú výpoveď lekárov som navrhoval už v roku 1995 na Sneme lekárskej komory v Rajeckých Tepliciach. Dôvod bol rovnaký vtedy i teraz. Videl som, ako vtedajšia vládnuca garnitúra rozkráda krajinu, že zdravotníctvo je na absolútne slepej koľaji, predvídal som, že keď nepodnikneme razantné kroky, situácia sa bude len zhoršovať a postupne spieť k totálnemu krachu. Kolegovia sa na mňa vtedy pozerali ako na nepríčetného. Hoci som nikdy nebol v komunistickej strane a patrím medzi stabilných voličov pravice, nemohol som teraz výpoveď nepodať.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa v priebehu šestnástich rokov v zdravotníctve zmenilo?

„Pozitívom bolo, že vznikol systém zdravotného poistenia a možnosť privátnej praxe . Od začiatku ale bol poddimenzovaný, čo, pochopiteľne, nemocniciam zadlženým ešte z čias komunizmu, spôsobovalo problémy. Už za Mečiara štát znižoval svoje príspevky za poistencov do poisťovní. Peniaze určené na zdravotnú starostlivosť putovali do iných rezortov – možno aj na predražené diaľnice. Jednoducho – presúvali sa tam, kde sa z nich dalo viac uliať. Pokračovalo to bez rozdielu za každej vlády. A nožnice medzi potrebami a možnosťami zdravotníctva sa ešte viac otvárali.“

Nedá sa ale uprieť snaha pravicových vlád zdravotníctvo reformovať.

„Snaha nestačí. Takzvané reformy boli skôr kozmetickými úpravami. Nemocnice dostávali od zdravotných poisťovní prostriedky, ktoré ako tak pokryli náklady na diagnostiku a liečbu, ale absolútna väčšina nemocníc vo vlastníctve štátu mala každý rok výraznú stratu. V mnohých prípadoch vznikali nadmerné dlhy aj neuváženými, často predraženými nákupmi techniky manažérmi nemocníc, čo podobne ako aj teraz štát riešil dodatočným splácaním dlhov. Dovolím si však tvrdiť, že zdravotníctvo v ostatných rokoch aj napriek chronickému nedostatku financií relatívne dobre fungovalo a funguje len vďaka obetavosti lekárov, ktorí ho doslova svojou prácou sponzorovali a sponzorujú.“

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si, že zdravotníctvo na Slovensku už nemá rezervy?

„Vidím to denne na svojom pracovisku. Všetko sa začalo rapídne zhoršovať, keď vstúpila do poisťovacieho systému Penta. Poisťovňa Dôvera začala postupne znižovať platby za ukončené hospitalizácie vrátane mimoriadne náročných operácií, postupne sa k nej pridala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Neviem zodpovedne posúdiť, či iba z dôvodu nedostatku prítoku financií, ale v prípade Penty úlohu zohrala aj snaha zvyšovať zisk, ako to sama proklamuje. V systéme začalo chýbať ešte viac peňazí. V nemocniciach sa predlžovali čakacie termíny na zákroky, chýbali základné zdravotnícke materiály. Netreba sa teda čudovať lekárom, ktorým v týchto podmienkach platy nerástli, ale v mnohých prípadoch klesli, že si povedali – dosť. Nemocnice však potrebujú odborníkov, ktorí musia bez ohľadu na čas, rodiny, peniaze odvádzať neustále špičkový výkon. Bez nich je starostlivosť o pacienta nemysliteľná. O tom to celé je. A klinickí lekári, ktorí chcú vedecky pracovať a odovzdávať svoje skúsenosti študentom medicíny, sú na tom najhoršie.“

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná vláda tvrdí, že k ozdraveniu systému by pomohla transformácia štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

„Ale štát by nesmel byť najväčším dlžníkom zdravotných poisťovní. Zásadne však nesúhlasím s vytvorením akciových spoločností v univerzitných nemocniciach. Toto nemá vo svete obdobu.“

Hovoríte, že vyše dvadsať rokov sa v zdravotníctve nič nezmenilo. Prečo ale odborári siahli po proteste práve teraz, pol roka pred parlamentnými voľbami?

„Väčšina lekárov z môjho okruhu, ktorí podali výpovede, vrátane mňa, nie sú odborármi. Sú to ľudia, v ktorých sa roky hromadí pocit krivdy a bezvýchodiskovosti. Osobne nepoznám zdravotníka z praxe, ktorý by bol spokojný so stavom zdravotníctva na Slovensku. Protest s voľbami nijako nesúvisí. Veď list solidarity sme podpisovali v júni. Kto mohol vtedy vedieť, že padne vláda? Aj výpovede sme podpisovali predtým, ako vláda padla.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste neprotestovali trebárs v minulom volebnom období?

„Lekári na celom Slovensku prostredníctvom Slovenskej lekárskej komory roky signalizujú nespokojnosť. Ja, samozrejme, nemôžem vylúčiť, že odborári majú nejakú väzbu na Roberta Fica a jeho stranu. Ale nebude to práve on, kto sa bude musieť týmto problémom po voľbách vážne zaoberať?“

Verejná mienka sa však začína obracať proti vám. Občania sa cítia ako rukojemníci lekárov v boji o ich vyššie platy. Neprekáža vám to?

„Pacient nie je rukojemníkom lekárov, ale politikov, ktorí nie sú ochotní, ani schopní reflektovať katastrofálnu situáciu v zdravotníctve. Vo veku 64 rokov nemá pre mňa zvýšenie platu žiaden mimoriadny efekt, ale po 40 rokoch praxe mám právo a dokonca aj povinnosť protestovať. Bojujem za svojich pacientov a mladých kolegov. Mrzí ma, že mladí lekári strácajú vzťah k vlasti aj preto, že bez podpory rodičov by z výplaty ťažko vyžili. Bol by som rád, keby naši občania pochopili, že svojou výpoveďou ohrozujeme aj vlastné zdravie a zdravie našich rodín.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 559
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 067
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 011
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 358
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 542
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 149
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 908
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Jedno krmovisko bude len 50 metrov od chodníka.


39
Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Tímy so Slovákmi znížili stav sérií na 1:2.


a 1 ďalší 2
Líder liberálov Mark Carney na okraji Montrealu.

Frankofónny Québec môže premiérovi Carneymu priniesť väčšinu.


4
Pápež František.

Štátny smútok bude čoskoro treba vyhlásiť aj v súvislosti s našou prírodou.


4

Sportnet

Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


SkryťZatvoriť reklamu