BRATISLAVA. Informovanosť o smogovej situácii a kvalite ovzdušia sa pre občanov Slovenskej republiky rozšíri. Monitorované budú aj denné priemery koncentrácií prachových častíc PM10.
Zároveň sa pripraví skúšobná verzia smogového varovného systému týchto ovzdušie znečisťujúcich častíc.
O opatreniach rozhodla pracovná skupina zložená z odborných pracovníkov ministerstva životného prostredia, odboru ochrany ovzdušia a Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorú zvolal minister József Nagy.
Smog a jeho možné nebezpečenstvo je aktuálne predovšetkým v okolitých krajinách. Slovensko po odstavení väčšiny ťažkého priemyslu po roku 1989 nezápasí s problémami, aké majú napríklad v Českej republike na Ostravsku alebo v poľskom Sliezsku.
"Smog však nepozná hranice a novým vyhodnocovacím systémom môžeme zistiť aj cezhraničné znečistenie a vieme vyzvať susedov k obmedzeniam," povedal Nagy.
Na Slovensku narastá domáce smogové znečistenie najmä pre individuálne využitie biomasy v zastaraných kotloch, ktoré nemajú ani meranie a ani dostatočné filtre.
"Radšej ani nebudem hovoriť o tom, čo všetko sú ľudia schopní pre úsporu na kúrení spáliť. Je to smutné, ako ohrozujú nielen svoj život, ale aj zdravie svojej rodiny či susedov," povedal minister.
Preto je potrebné rýchlo nájsť a zaviesť- aj za cenu podpory štátu - moderné, úsporné a ekologicky neškodné energetické zdroje, ktorým zjavne biomasa pre domáce použitie bez dôslednej kontroly kvality spaľovacích zariadení a samotného paliva nie je.
Envirorezort chce zaviesť možnosť kontroly a sankcií v prípade sťažností na neúmerné čmudenie.
"Je to európsky trend a jediná kompromisná cesta, ak nechceme obmedzovať kúrenie v krboch a kachliach - keď navyše máme dreva na Slovensku zatiaľ dostatok," poznamenal minister József Nagy.
Na Slovensku boli v oblastiach, v ktorých dochádza k prekročeniu limitných hodnôt (predovšetkým Ružomberok, Banská Bystrica, Bratislava, Košice-okolie) vyhlásené akčné plány na zlepšenie kvality ovzdušia.
Súčasťou akčného plánu sú opatrenia pre vybraných znečisťovateľov a povinnosť pre miestne úrady informovať obyvateľstvo. Aktuálne priemerné hodinové koncentrácie častíc PM10 je možné nájsť na stránke SHMÚ.
Pracovníci SHMÚ zároveň preverujú ďalšie možnosti a podmienky zobrazenia sledovaných koncentrácií prachových častíc na svojej internetovej stránke.
V Českej republike má smog oficiálne kritériá a smogová situácia má dva stupne. Prvým je upozornenie, že smogová situácia nastala a ľudia by mali obmedziť fyzickú námahu. To je pri dennej koncentrácii 100 mikrogramov na kubický meter.
Druhý stupeň sa vyhlasuje pri 150 mikrogramoch na kubický meter a pri ňom už dochádza k regulácii, ktorá sa týka veľkých vybraných podnikov. Odstavujú sa niektoré výroby alebo sa znižujú výkony niektorých zariadení.
Tento rok sa tak v Česku stalo už niekoľkokrát, informovala dnes agentúru SITA Beatrice Hudáková z Odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia.