BRATISLAVA. Jedným z hlavných sponzorov kampane 99 percent je bratislavský právnik a podnikateľ Ivan Weiss, ktorý stál pred voľbami 2010 za novou Stranou demokratickej ľavice. Vystupoval ako jej právny poradca.
Ľudia v pozadí reklamnej kampane 99 percent požiadali ministerstvo vnútra o registráciu politického hnutia a chcú kandidovať v marcových predčasných parlamentných voľbách.
Aktivisti už vyzbierali viac ako 10–tisíc podpisov potrebných na registráciu. Do volieb hnutie pravdepodobne pôjde pod názvom 99 percent-Občiansky hlas.
„99 má byť symbolom toho, že aj majetnejším aj nemajetnejším sa horšie žije v štáte, v ktorom funguju politici len pre jedno percento vyvolencov, pretože taký štát je pre drvivú väčšinu občanov v podstate nefunkčný," vysvetľuje Weiss.
Weiss s SDĽ skončil
Tvrdí, že „to dnes nie je o ľavici proti pravici". Vravel, že iniciatívu nezaložil, ale sa k nej pridal a finačne ju mieni podporovať. S SDĽ vraj už nič nemá.
SDĽ získala vlani vo voľbách po masívnej kampani len 2,41 percenta. Smer vlani zažaloval SDĽ za používanie tejto značky.
Strana Roberta Fica totiž v roku 2005 pohltila postkomunistickú SDĽ, ktorá vznikla po revolúcii ako nástupca Komunistickej strany.
„Určite ten potenciál ísť do volieb tu je,“ hovorí bývalý šéf baletu SND Mário Radačovský, ktorý je zatiaľ najznámejšou tvárou iniciatívy. Bližšie sa nevyjadril, keďže na dnes organizujú tlačovú konferenciu.
Kampaň za desaťtisíce
99 percent si už niekoľko týždňov platí okrem bilbordov aj kampaň v televíziách. Tie vysielajú desaťsekundové aj dlhšie 45 sekundové spoty.
Podľa odborníkov na reklamu taká kampaň stojí minimálne desaťtisíce eur a pokiaľ by takto pokračovala, mohlo by ísť aj o niekoľko sto tisíc eur.
Weiss tvrdí, že na kampaň prispeva on a jeho dvaja spolužiaci z vysokej školy a ľudia, ktorí po výzve začali posielať peniaze.
V kampani sa hovorí o skorumpovaných politikoch, o tom, že roky nedokázali „zvýšť minimálnu mzdu na 600 eur“ a „nezabezpečili slušnú prácu pre každého“.
Snaha o oslovenie ľavicového voliča je zrejmá, hnutie by mohlo okrem Smeru agendou „nepolitickej politiky“ konkurovať aj Obyčajným ľuďom Igora Matoviča, či SaS.
Peniaze nestačia
„Ide im zrejme o oslovenie naštvatého voliča,“ hovorí analytik agentúry Focus Martin Slosiarik. „Je z toho jasná antisystémovosť voči existujúcej politickej scéne.“
Slosiarik hovorí, že peniaze na úspešnú kampaň politickej strane nestačia.
„Na to, aby prerazila do parlamentu, je treba nositeľa – osobnosť, ktorá by na seba naviazala hlasy a vytvorila okolo strany akýsi entuziazmus.“
Na úspech podľa neho nestačí ani dobrá myšlienka, pokiaľ je chýbajú osobnosti.

Beata
Balogová
