BRATISLAVA. Zdravotníctvo je jediný rezort, ktorý v porovnaní s tým, ako sa schválil rozpočet v októbri, bude mať viac zdrojov. Dnes o tom informoval minister financií SR Ivan Mikloš (SDKÚ).
"Napriek predčasným voľbám, napriek zhoršovaniu prognóz, zdravotníctvo bude jediný rezort, v ktorom prostriedky pribudnú," povedal Mikloš. Dodal, že nie je pravda, že v rozpočte zdravotníctva sa skresávajú zdroje, ako to tvrdil poslanec KDH Anton Marcinčin.
Podľa neho kvôli predčasným voľbám a neuskutočneniu odvodovej reformy na jednej strane objem zdrojov v zdravotníctve klesá, ale výrazne to kompenzuje nárast zdrojov od ekonomicky aktívneho obyvateľstva.
"Čo sú tiež verejné zdroje. Tak ako príjmy z daní od obyvateľov sú verejné zdroje, tak aj príjmy z odvodov sú verejné zdroje," tvrdí Mikloš.
Ako ďalej vysvetlil, výpadok v rezorte predstavuje asi 100 miliónov eur, pričom nárast zdrojov by mal byť na úrovni zhruba 180 miliónov eur. Platí teda, že celkové zdroje v zdravotníctve sa nezvýšia o 2 %, ako sa pôvodne predpokladalo, ale o 4,5 %. "Rozdiel peňazí, ktoré budú navyše v zdravotníctve, je 71 miliónov eur," dodal Mikloš.
Podľa Mikloša však nie je súčasný stav zdravotníctva problémom nedostatku peňazí, ale skôr nedostatočne efektívneho využívania zdrojov v tomto rezorte. Podiel výdavkov verejných financií na zdravotníctvo je totiž v medzinárodnom porovnaní vyšší než vo väčšine európskych krajín. V SR je to podľa Mikloša 19,7 %. "V iných porovnateľných krajinách sa to pohybuje od 14 do 19 %. V Českej republike je to napríklad 17,9 %," dodal Mikloš.
Podľa analýzy Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) by sa efektívnym využitím zdrojov, ktoré sú v slovenskom zdravotníctve, mohla predĺžiť priemerná dĺžka života Slovákov o 4 roky.
"Ďalšie analýzy ukazujú, že okolo 20 až 30 % zdrojov, ktoré idú do zdravotníctva, sa nevyužijú na liečenie, ale sa spotrebujú na stále príliš vysoké kapacity, ktoré nie sú potrebné. Alebo na plytvanie, alebo na korupciu," upozornil Mikloš.