BRATISLAVA. Transparency International Slovensko (TIS) dnes na adrese tender.sme.sk spustila novú webovú stránku Otvorené verejné obstarávanie. Sprístupňuje na nej údaje o výsledkoch tendrov vo verejnej správe od roku 2005 v celkovom objeme za viac ako 22 miliárd eur.
Stránka v prehľadnej grafickej forme porovnáva objemy a transparentnosť zadávania zákaziek ministerstvami, štátnymi inštitúciami či samosprávami. "Cieľom portálu je zvýšiť kvalitu verejných zákaziek, ktoré často zasahuje korupcia a nehospodárnosť, no na ktoré pritom ročne ide zhruba štvrtina rozpočtu verejnej správy," informuje TIS na svojom webe.
Stránka tender.sme.sk je aktualizovaná každý pracovný deň z dát vestníka. Spracované údaje sú každému voľne prístupné na stiahnutie v tabuľkovom formáte, ak by ich chcel ďalej analyzovať či prepojiť na iné databázy. Portál je prístupný v slovenskom aj anglickom jazyku.
Úrad pre verejné obstarávanie takúto databázu nesprístupňuje
Mimovládna organizácia sa pre tento krok rozhodla, pretože z oficiálnych dát Vestníka verejného obstarávania je dnes pre bežného občana takmer nemožné povedať, kto vyhrával najviac kontraktov na dodávky motorových vozidiel alebo ktorá inštitúcia nakupovala najviac kancelárskych potrieb a počítačov. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) totiž takúto databázu nesprístupňuje. Projekt Otvorené verejné obstarávanie to má nahradiť.
Užívateľ stránky tu nájde profily inštitúcií, ktoré zadávali zákazky od roku 2005 v hodnote nad 60-tisíc eur a od apríla 2011 aj všetky zákazky nad 10-tisíc eur. Sú tu aj profily všetkých firiem, ktoré tieto tendre vyhrali. Profily obsahujú sumy a podiely dodávateľov, informácie o používaných postupoch (otvorené či uzavreté konania), zvolené kritériá (len najnižšia cena alebo viac kritérií) a časový rad objemov zákaziek. Hľadať zákazky, ich zadávateľov i víťazov môže návštevník portálu aj podľa predmetu nákupu či regiónu obstarávateľa.
Príklad pre verejné inštitúcie
Portál Otvorené verejné obstarávanie je podľa TIS príkladom, ako by mali svoje údaje sprístupňovať samotné verejné inštitúcie. Užívatelia by ich mali ľahko na webe inštitúcie nájsť, vedieť sa v nich graficky dobre orientovať, môcť v nich komplexne vyhľadávať a vedieť si ich aj stiahnuť a vytvárať z nich vlastné aplikácie.
Transparency International Slovensko spustila v tomto roku už tri podobné portály: Vlastníci slovenských médií, Štátne granty pre kultúru a šport, a v spolupráci s Alianciou Fair Play aj Otvorené zmluvy. Posledný projekt spúšťa TIS v spolupráci s portálom sme.sk aj vďaka podpore Open Society Institute a Veľvyslanectva USA na Slovensku.