BRUSEL. Komisárov hovorca Peter Stano uviedol, že toto stretnutie je súčasťou širších snáh Európskej komisie (EK) čo najlepšie reagovať na zhoršujúcu sa situáciu ľudských práv v tejto krajine.
"Komisár Füle sa dnes stretol s predstaviteľmi siedmich veľkých opozičných strán a hnutí, aby diskutovali o situácii v Bielorusku, kde pokračuje a stupňuje sa represia režimu voči všetkým oponentom, či už je to opozícia, občianska spoločnosť alebo nezávislé médiá," uviedol Stano pre TASR.
Füle s lídrami opozície diskutoval o tom, akým spôsobom by EÚ mohla zvýšiť svoju podporu pre bieloruskú spoločnosť ako alternatívu k súčasnému režimu, pričom konštatoval, že pokračujúce a stupňujúce sa represie voči opozícii a občianskym aktivistom je neprijateľné pre EÚ.
"Komisár Füle skonštatoval, že Bielorusko potrebuje silnú a zjednotenú opozíciu, ktorá sama dokáže ponúknuť bieloruskému obyvateľstvu jasnú demokratickú alternatívu k tomu, čo má teraz a to je represívny režim, ktorý prenasleduje svojich oponentov," povedal Stano o dnešných rokovaniach.
Snahou EÚ je posilniť dialóg s opozíciou a občianskou spoločnosťou za účelom demonštrovania jasnejšej vízie pre lepšiu budúcnosť, ktorá bude európska. Želanú jednotnosť opozičného bloku v Bielorusku má dokázať práve skutočnosť, že politici zo siedmich strán a hnutí našli spoločnú cestu do Bruselu, že spolu sedeli za jedným stolom a zhodli sa v mnohých smeroch v tom, ako načrtnúť svoj boj proti represívnemu režimu a ako zabezpečiť cestu pre začlenenie svojej krajiny do EÚ.
"Lebo Bielorusko je európska krajina, ktorá do Európy patrí a hlási sa k európskym hodnotám. Cez občiansku spoločnosť, nie cez vládu," povedal Stano o názore Európskej komisie a dodal, že v EÚ všetci vedia, že Bielorusku treba pomôcť aby sa vrátilo do spoločenstva demokratických hodnôt.
Okrem požadovaných politických reforiem sú pre Minsk akútne už aj ekonomické reformy. Ekonomická situácia v krajine sa zhoršuje, pričom režim Alexandra Lukašenka, ktorý má pochybnú autoritu a nízku dôveryhodnosť, rieši zlú ekonomickú situáciu rozpredávaním národného majetku.
Na otázku TASR, či lídrom opozície nehrozia ďalšie represie po návrate domov z Bruselu, Stano uviedol, že opoziční politici sú si toho vedomí, ale EÚ bude situáciu pozorne sledovať.
"Vzhľadom na to, že títo ľudia sú zvyknutí na vysokú úroveň represií, pravdepodobne počítajú s tým, že ani ich účasť v Bruseli nezostane bez odozvy zo strany úradov. Na to je ale EÚ pripravená zareagovať," upozornil Stano. Pripomenul, že situáciou s pokračujúcimi represiami v Bielorusku sa EÚ veľmi vážne zaoberá. Členské štáty to budú riešiť už v najbližších dňoch, pričom EÚ a EK už pripravujú primeranú odpoveď.