Veľké nemocnice a sever Slovenska zostávajú v ohrození.Trnavský kraj
Agentúrne spravodajstvo sme o 21:10 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Streda je posledný deň, keď sa môžu lekári zo štrnástich nemocníc v kríze rozhodnúť, či ostanú v práci.
„Ak výpovede nestiahnu, a nie sú potrební, výpovede budú platné,“ varuje ich minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH.
Tí lekári, ktorým sa skončí výpovedná lehota a v rámci núdzového stavu ich nepovolajú, zrejme definitívne prídu o prácu. Minister totiž tvrdí, že sa začína rušenie oddelení.
Hromadne stiahli výpoveď iba lekári v košickej univerzitnej nemocnici.
Lekári držia
Nemocnice
Plán rušenia
Bratislavský kraj
rušenie lôžok, najmä v Univerzitnej nemocnici Bratislava
redukcia budov
zlučovanie oddelení a kliník (tri interné zo šiestich, tri oddelenia pre dlhodobo chorých z piatich, neurológiu, psychiatriu, chirurgiu, geriatriu, ORL, oftalmológiu, urológiu, rehabilitáciu)
presun špeciálnej pediatrickej starostlivosti do Detskej fakultnej v Bratislave
kadiologická a onkologická starostlivosť do špecializovaných ústavov
Žilinský kraj
z troch dominantných nemocníc FN Žilina, UN Martin a ÚVN Ružomberok zostane iba jedna koncová – s oddeleniami nad základ
rušenie niektorých činností v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši
Banskobystrický kraj
zmeny najmä vo Fakultnej nemocnici Banská Bystrica
len jedna koncová nemocnica
ostatné len základné odbory
Trenčiansky kraj
len jedna koncová nemocnica
ostatné len základné odbory
Prešovský kraj
Fakultná nemocnica Prešov: rušenie niektorých špecializovaných činností, ak sú duplicitné s Univerzitnou nemocnicou Košice
Nemocnica Poprad: zachovanie štandardných oddelení s posilnenou úrazovou chirurgiou
V bratislavskej univerzitnej nemocnici si to rozmyslelo 36 lekárov, na odchode je tam však stále 459 lekárov z 1500 a vedenie dočasne pozastavilo plánované operácie.
V ostatných ohrozených nemocniciach od pondelka pristúpilo na dohodu s vládou len zopár ľudí. V trenčianskej nemocnici 10, v žilinskej päť, v detskej fakultnej v Bratislave deväť.
Uhliarik dúfa, že aj hrozba výrazného rušenia oddelení, a teda pracovných miest priláka lekárov späť. V stredu totiž ministerstvo očakáva najväčší počet stiahnutých výpovedí.
V Bratislavskom kraji by podľa návrhu ministerstva malo zaniknúť najmenej štrnásť oddelení, zanikli by až tri interné a tri oddelenia pre dlhodobo chorých.
Zmeny sa majú týkať najmä najväčšej Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Minister uvažuje aj o zrušení niektorých budov tejto nemocnice.
Škrtať majú aj v Žilinskom kraji, kde je v núdzovom režime najviac – päť nemocníc – okrem žilinskej aj v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši.
Z trojice veľkých štátnych nemocníc v Žiline, Martine a Ružomberku má pre krízu zostať nadštandardnou iba jedna.
Ostatné by mali len základné oddelenia, teda interné, neurológiu, detské, gynekológiu, chirurgiu, neonatológiu či anestéziológiu.
Zrušenie oddelení by pripravilo o prácu aj sestry a iných pracovníkov. Minister pripustil aj zrušenie celých nemocníc. Ktoré skončia, nechcel včera povedať.
Kollár plakalProti núdzovému stavu v utorok podvečer protestovalo približne štyristo lekárov.
Na nádvorí Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici urobili sviečkovú demonštráciu. „Hanba vláde, hanba Uhliarikovi,“ volali.
„Skutočný november 1989 musí prísť aj k nám. Neprestaneme bojovať za to, čo nám patrí,“ hovoril šéf lekárskych odborárov Marián Kollár a lekári štrngali kľúčmi. Kollára to dojalo k slzám.
„Ste úplne skvelí... Vydržať!... Keď ste odmietli 300 korún či eur, to nikto nečakal,“ hovoril k lekárom prerývane dojatý šéf lekárskych odborov.
Policajti neplánujú voziť lekárov do nemocnícAko Ivan Uhliarik prinúti lekárov pracovať, nie je jasné. Verí v ich svedomie.
BRATISLAVA. Vládne uznesenie o núdzovom stave hovorí, že zdravotnú starostlivosť musia zabezpečovať zamestnanci nemocníc.
Keďže platí od utorka, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) si myslí, že v práci budú musieť ostať aj tí, čo dali výpovede. Právnici majú rôzne názory na to, či sa lekárov dá prinútiť pracovať.
„Je to na svedomí každého lekára. Neverím, že lekár bude stáť pri lôžku pacienta a pozerať sa, ako trpí,“ povedal Uhliarik. Zatiaľ nespomína žiadne sankcie, preferuje dohodu. Výpovede môžu lekári stiahnuť do stredajšej polnoci.
Riaditelia nemocníc si museli už v utorok ujasniť, koho chcú prinútiť ostať.
Právomoc im dopoludnia delegovali bezpečnostné rady, ktoré zasadli v trinástich obvodoch Slovenska s vyhláseným núdzovým stavom.
Cez videokonferenciu sa spojili prednostovia obvodných úradov, minister vnútra, zástupca rezortu zdravotníctva aj krajskí policajní riaditelia.
Zasadal aj krízový štáb policajného prezidenta. Dopravná polícia bude napríklad asistovať pri eskortách akútnych stavov do fungujúcich nemocníc.
Členovia bezpečnostných rád nečakajú, že by lekári rozhodnutia riaditeľov ignorovali.
„Nepredpokladám, že to zájde až tak ďaleko,“ hovorí prednosta Obvodného úradu v Trenčíne Pavol Čiernik. Lekárov zatiaľ nebudú predvádzať do nemocníc policajti.
Bezpečnostné rady sú v pohotovosti, ak doktori do šiestej podvečer výpovede nestiahnu, zasadnú opäť.
Veronika Prušová
V Bratislave pozastavili operácieAktuálne je v Univerzitnej nemocnici platných 459 výpovedí lekárov.
BRATISLAVA. Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) dočasne pozastavila plánované operácie.
Pri príchode na rokovanie k premiérke to povedal šéf zdravotníckeho zariadenia Miroslav Bucha.
Dokedy tento stav bude trvať, spresniť nevedel. Všetko bude závisieť od personálu. Ako zároveň dodal, aktuálne je v nemocnici platných 459 výpovedí lekárov.
Bucha sa vyjadril aj k vyhláseniu núdzového stavu. Podľa neho ide o novú situáciu, s ktorou sa lekári zatiaľ nestretli.
"V podstate nevedia, čo to v reáli znamená," povedal riaditeľ najväčšej nemocnice na Slovensku. On sám si pritom myslí, že lekári nechcú odísť, že chcú ostať pri pacientovi.
"Len treba nájsť formu, aby sme to zrealizovali," dodal.
sita
Autor: vfo, bum

Beata
Balogová
