BRATISLAVA. „Anestéziológovia sú anonymní, nik ich nepozná,“ hovorí viceprezident Slovenskej spoločnosti anestéziológie a intenzívnej medicíny Milan Májek.
Práve oni dominujú medzi lekármi, ktorí podali výpovede.
Keďže sa bez nich nezaobíde žiadna operácia, aj pre ich postoj vláda v niektorých nemocniciach vyhlásila núdzový stav.
Oproti ostatným špecialistom sa cítia podhodnotení. Májek je presvedčený, že ich práca je pritom viac umením ako vedou. „To sa nedá naučiť z knihy, len zo života a skúseností.“
Anestéziológ musí pacienta „otráviť“ tak, aby to pomohlo jeho zdraviu. Koncentrácia anestetík a farmák nesmie byť ani veľká, aby pacient nemal komplikácie, ani malá, aby nevnímal bolesť.
K tomu patrí stres, mnoho operácií je bojom, aby sa človek po zákroku prebudil.
Nízke platy
Priemerný plat nemocničného lekára je okolo 1500 eur, mzda anestéziológov na bratislavských Kramároch sa hýbe od 800 pri neatestovaných po 1250 eur s dvomi atestáciami.
Možnosť dostať sa k „všimnému“ ako prejavu vďačnosti, či k úplatku, je minimálna. Májek odmieta, že by ich brali.
S požiadavkami lekárskych odborárov sympatizuje, no výpoveď nedal.
„Som učiteľ,“ hovorí o hlavnej pracovnej náplni na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Prednostu na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny na Kramároch robí len na tretinový úväzok.
Hovorí, že aj keby výpoveď dal, od pacienta, ktorý by potreboval akútnu starostlivosť, by neodišiel. „Je to moje poslanie.“ Nevie pochopiť, že by lekár od pacienta v takejto situácii odišiel.
Sklamal ho Uhliarik
V Rohožníku na Záhorí, kde býva, je poslancom za KDH rovnako ako minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Je z neho sklamaný, hovorí, že jeho politika je pre zdravotníctvo škodlivejšia ako tá, čo robil Smer.
Najviac mu prekáža transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. „Nemocnice predsa nie sú fabriky na volkswageny.“
Každá nemocnica podľa neho skončí s určitým dlhom. „Keď do pacienta investujete milión korún a on vám zomrie, milión zostane visieť.“
Zároveň priznáva, že nemocnice potrebujú silnejšie kontrolné mechanizmy. „Aby sa veľké prehrešky nezametali pod koberec.“

Beata
Balogová
