Minúta po minúte: V stredu stiahlo výpovede 276 lekárov

Z celkového počtu 1339 výpovedí v šestnástich krízových nemocniciach zostalo 636. V stredu stiahli výpovede ďalšie stovky.

Ilustračné foto.(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Nočné deväťhodinové rokovanie lekárskych odborárov s vládou sa neskončilo pre pacienta dobre. Nedohodli sa. Od štvrtka sú lekár nezamestnaní a nemocnice sa musia vysporiadať so situáciou, keď majú nedostatok lekárov.

21:59 Maďarský štátny tajomník za zdravotníctvo Miklós Szócska v reakcii na slovenskú žiadosť vyzval maďarských záchranárov a nemocnice v prihraničných oblastiach na posilnenie akútnej starostlivosti.

21:30 Výpovede v súvislosti s protestnou akciou lekárskych odborov nepodal v mestskej nemocnici v Zlatých Moravciach žiaden lekár.

21:07 Informácie Kollára o tom, že čísla výpovedí sú iné a v popradskej nemocnici je situácia úplne iná, poprel pre TA3 riaditeľ nemocnice. "Vieme zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, povedal.

21:04 "Pekne prosím všetkých mojich lekárov, aby zostali na svojich pracoviskách," požiadal lekárov riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Bucha.

Podľa jeho slov sa v súčasnosti robí všetko preto, aby UNB zabezpečila minimálne neodkladnú zdravotnú starostlivosť. "Akékoľvek zlyhanie súčinnosti komunikácie môže viesť k ohrozeniu zdravia," upozornil.

20:21 Šéf lekárskych odborov na tlačovke počas rokovaní povedal,že situácia, tak ako sa prezentuje, je iná. "Napríklad v Poprade je situácia úplne iná a výpovede tam sú," dodal Kollár. Ten tiež pripomenul, že naďalej trvajú na požiadavke, aby sa na svoje miesta mohli vrátiť všetci tí, ktorí sa pripojili k akcii hromadných výpovedí.

Podpredseda LOZ Pavel Oravec informoval, že v Poprade je stále 16 lekárov, ktorí dali výpoveď. Sú to lekári z oddelení ARO, traumatológie, chirurgie, röntgeny. "Chcem povedať, že aj tí, ktorí výpovede nemajú, nepodpisujú memorandum, ktoré ponúkla premiérka Iveta Radičová." Tí, ktorí výpovede stiahli, tak konali podľa Oravca po "brutálnom nátlaku, že sa im vyhrážali rušením oddelenia".

20:20 Kollár: Rokovanie sa posúva veľmi ťažko.

20:11 Vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá v prípade potreby mala prijíma ohrozených pacientov z okolitých nemocníc, je vyvážená. Lekárov na najkritickejších oddeleniach majú zatiaľ dosť, ale ak by prísuny pacientov pokračovali, nemajú dostatok prístrojov. Požiadali nemocnice, aby im posielali ťažké prípady s ventilačnými prístrojmi, prípadne aj s lekármi.

19:10 Rokovanie sa na chvíľu prerušilo. Milan Dragula povedal, že sa rokuje a dúfa, že sa dohodnú. Preberajú body memoranda. Minister Uhliarik zatiaľ svoje odstúpenie podľa neho nenavrhol. "Neprišli sme rokovať o niekoho odstúpení," povedal.

19:02 Nemocnica s poliklinikou v Prievidzi so sídlom v Bojniciach aj po vyhlásení núdzového stavu funguje tak, ako doteraz.

18:55 Polícia nebude asistovať obvodným úradom pri doručovaní pracovných povinností lekárom. Vyplýva to zo záverov spoločného zasadnutia členov zástupcov krízového štábu ministerstva vnútra a ministerstva zdravotníctva. "Túto úlohu majú priamo obvodné úrady,“ konštatoval hovorca prezídia PZ SR Michal Slivka.

18:51 Politické strany koalície podľa televízie TA3 rokujú aj o odvolaní ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika.

18:16 Aj Zachranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava dnes posilnila na základe výzvy Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby integrovaný záchranný systém celkovo o deväť sanitných vozidiel. Pre prípad potreby má v pohotovostnej zálohe pripravené ešte dve sanitné vozidlá.

Rokovanie nekončí, situácie v nemocniciach sa líšia

18:10 Lekárski odborári nemajú taktiku, skôr je to vydieranie, tvrdí predseda Asociácie mediátorov Jaroslav Magura.

18:06 V šestnástich nemocniciach, ktoré sú v núdzovom režime, stiahlo dnes výpoveď 276 lekárov. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. Vo výpovedi stále zostáva 636 lekárov, z celkového počtu 1339 podaných výpovedí.

Riaditelia všetkých nemocníc, ktoré sú v núdzovom režime deklarujú, že vedia zabezpečiť minimálne akútnu zdravotnú starostlivosť. Osemdesiat nemocníc, ktoré nie sú v núdzovom režime, poskytovalo komplexnú alebo obmedzenú zdravotnú starostlivosť na základe plánu B ministerstva zdravotníctva.

18:01 V nemocnici v bratislavskom Ružinove by sa situácia mohla prirovnať Tichu pred búrkou. Aj mladí lekári sú rozhodnutí, že do práce nenastúpia.

17:56 Vedenie prešovskej nemocnice sa dnes snažilo zatajiť skutočný stav v nemocnici a uviesť počet lekárov, ktorí neprišli do práce. Stalo sa tak až po argumentácii médií. Stále však nie je jasné, ako sa bude ďalej vyvíjať situácia v nemocnici, v ktorej dnes neprišlo do práce podľa odborárov vyše 60 lekárov.

17:48 Rokovanie medzi odborármi a vládou bude podľa informácií SME trvať dlho.

info
V akom režime fungujú nemocnice
 • DFN Košice – pracuje v riadnom režime
 • UN L. Pasteura Košice – pracuje v riadnom režime
 • Nemocnica Poprad – pracuje v riadnom režime
 • FN Prešov – vie zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť
 • Nemocnica Trstená – pracuje v riadnom režime, okrem gynekológie
 • FN Banská Bystrica – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • Nemocnica Liptovský Mikuláš – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • Nemocnica Čadca – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • Nemocnica Bojnice – pracuje v riadnom režime na základe núdzového stavu
 • Nemocnica Dolný Kubín – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • FN Trnava – problematické ARO a neurológia. Prevoz pacientov je zabezpečený.
 • FN Nitra – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • Nemocnica Považská Bystrica – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • FN Žilina – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ARO a gynekológia pracujú s počtom lekárov ako cez víkend
 • Nemocnica Dolný Kubín – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • UN BA – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
 • DFN Bratislava – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť

Zdroj. Ministerstvo zdravotníctva

17:42 Slovenské odbory majú podporu zo zahraničia. Podľa Európskej federácie lekárov-zamestnancov sedemtisíc slovenských lekárov bojuje proti skorumpovanej vláde, ktorá chce predať nemocnice Pente. Na strane slovenských lekárov je aj predseda Českej lekárskej komory Milan Kubek.

17:37 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) eviduje v súvislosti s protestmi lekárov zatiaľ len jeden podnet. Týka sa Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Prijali ho pre odloženie plánovanej operácie, ktorá sa mala uskutočniť v utorok 29. novembra.

17:33 Na základe informácií Ministerstva zdravotníctva SR od riaditeľov nemocníc, ktoré sú postihnuté výpoveďami a operačného strediska záchrannej zdravotnej služby bola situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku o 17.00 stabilizovaná.

Všetky nemocnice poskytujú minimálne akútnu zdravotnú starostlivosť na základe núdzového stavu, alebo Plánu B Ministerstva zdravotníctva SR.

Podľa oficiálnych informácii ministerstva akútnu zdravotnú starostlivosť poskytuje aj nemocnica v Liptovskom Mikuláši, kde väčšina lekárov stiahla výpovede.

Falck posilňuje sieť svojich ambulancií

17:29 Akciová spoločnosť Falck Záchranná od 1. decembra posilňuje sieť vlastnej záchrannej zdravotnej služby (ZZS) o ďalších 10 ambulancií, ktoré budú pomáhať v regiónoch, ohrozených núdzovým stavom v nemocniciach.

17:24 Rokovanie lekárov a odborárov sa prerušilo, Hrušovský vedie schôdzu parlamentu. Dragula prestávku využil na cigaretu.

17:15 Ministerstvo vnútra pre kritickú situáciu v zdravotníctve prijalo opatrenie na zvýšenie kapacít tiesňovej linky 112. Ak počet hovorov na linke stúpne, od štvrtka 1. decembra na nej posilní pracovníkov.

17:08 Štátny tajomník maďarského ministerstva národných zdrojov zodpovedný za zdravotníctvo Miklós Szócska odporučil Ivanovi Uhliarikovi, aby v záujme riešenia krízovej situácie bolo zvolané stretnutie šéfov rezortov zdravotníctva krajín V4.

17:00 V popradskej nemocnici vo výpovedi ostalo už len 16 z pôvodných 36 lekárov. Traumatológia a ortopédia, ktoré boli ohrozené krízou, budú od štvrtka fungovať normálne.

16:57 Šéf odborárov Marián Kollár očakáva od vlády kompromisy a následne dohodu. Vyzýva na rokovania s chladnou hlavou.

16:43 Na rokovania už dorazila aj premiérka Iveta Radičová.

16:42 Košická univerzitná nemocnica funguje naplno, v detskej nemocnici lekári sťahujú výpovede, no dokáže zabezpečiť všetku potrebnú starostlivosť. Obe sa vyhli núteným opatreniam núdzového stavu.

16:40 Vedenie Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici uložilo pracovnú povinnosť 84 lekárom vo výpovednej lehote.

16:18 Exminister zdravotníctva Richard Raši sa zastal lekárov, ktorí do práce nenastúpili a hlásili sa ako práceneschopní. Strana Smer si myslí, že Uhliarik by mal odstúpiť.

16:17 LOZ motivuje svojich aj cez Facebook. Tvrdí, že odborári majú vďaka tomu, že od štvrtka nie sú zamestnaní, lepšiu vyjednávaciu pozíciu.facebook2_res.jpg

16:16 Dragula ako mediátor predpokladá, že k upokojeniu situácie by prišlo, keby minister zdravotníctva Uhliarik odstúpil. Odstúpenie požadujú aj odborári. Kollár aj Dragula pred začiatkom rokovaní tvrdili, že sa dnes prišli dohodnúť.

Vláda a odbory budú rokovať

16:11 V trnavskej nemocnici bola podľa riaditeľa Gabriela Paveleka komplikovaná. Svoje výpovede zatiaľ stiahlo 25 lekárov, 64 ich vo výpovedi stále zostáva.

Lekárom, ktorí zatiaľ nereagovali na uloženú pracovnú povinnosť a zajtra nenastúpia do práce, pošle znova príkaz Bezpečnostná rada trnavského obvodu. Ak neprídu, dopustia sa trestného činu.

16:08 So šéfom lekárskych odborov Kollárom prišiel na rokovanie aj šéf lekárskej komory Milan Dragula, ktorý je mediátorom medzi odbormi a vládou.

16:07 V považskobystrickej nemocnici stiahlo výpoveď 15 lekárov z 31. Takýto bol stav okolo pätnástej hodiny popoludní.

15:59 Šéf lekárskych odborov Marián Kollár dorazil na rokovanie s premiérkou a predsedom parlamentu.

15:55 Maďarská lekárska komora vyzvala domácich lekárov, aby nebrali do úvahy výzvu slovenského rezortu zdravotníctva o pomoc, nešli zastúpiť svojich slovenských kolegov a neoslabovali tým "ich boj".

15:50 V topoľčianskej nemocnici podľa spresnených informácií doteraz stiahlo výpoveď 29 zo 46 lekárov.

15:41 V Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne sa počet výpovedí lekárov znížil z doterajších 41 na 29. Lekári kľúčových oddelení, chirurgie, ortopédie, ARO, RTG, CT, však na výpovediach trvajú. Chod na internom a detskom už nie je ohrozený.

Lekárom, ktorí nestiahli výpovede, riaditeľ nemocnice Jozef Mintál nariadil prísť zajtra do práce. Na otázku, či zajtra prídu do práce, odpovedali, že ak neochorejú, tak áno.

15:32 Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že teraz je na rozhodnutí Ivana Uhliarika, či považuje za správne naďalej viesť rezort zdravotníctva v situácii, keď sú niektoré nemocnice pre výpovede lekárov v kríze.

"Každý máme svoju sebareflexiu a každý musí podľa toho zvážiť svoje postavenie. Najmä v takýchto kritických situáciách musí posúdiť, čo je prospešnejšie - či dokáže ešte vyvinúť aktivity, ktoré pomôžu tejto situácii, alebo je už prekážkou," povedal Gašparovič.

Prezident pripustil, že už dostal z viacerých miest podnety, aby Ivanovi Uhliarikovi zobral poverenie riadiť rezort zdravotníctva.

Za trnavskými lekármi pôjdu policajti

15:20 Od štvrtej hodiny má rokovať premiérka Iveta Radičová, šéf lekárskych odoborov Marián Kollár a predseda parlamentu Pavol Hrušovský.

Mediátorom v spore medzi odbormi a vládou sa stal prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

Poslanec SDKÚ Viliam Novotný povedal, že lekárom ponúknu legislatívne záruky. Zvýšenie platov viac ako o 300 eur nie je podľa neho pravdepodobné.

15:14 V levickej nemocnici sa situácia stabilizovala. V tomto zdravotníckom zariadení v súčasnosti pracuje 77 lekárov. Výpovede v októbri podalo štyridsať z nich. Svoje výpovede stiahlo až 38 lekárov.

„Sme radi, že lekári pracujúci u nás, až na dvoch, svoje výpovede stiahli. Všetky oddelenia sú tak zabezpečené v normálnom režime. Mimoriadnu situáciu sme našťastie nemuseli vyhlásiť. Nepretržite tak nielen dnes, ale aj od decembra budeme pracovať v normálnom režime,“ informoval krátko pred 15. hodinou riaditeľ levickej nemocnice Rudolf Hlavács.

15:05 Okolo 16.00 h by mal do parlamentu prísť šéf lekárskych odborov Marián Kollár. Údajne je v Nitre, odkiaľ sa presúva do Bratislavy.

14:54 Nariadenie o pracovnej povinnosti 21 lekárom Fakultnej nemocnice v Trnave, ktorí neprišli do práce, doručí polícia.

14:49 Viacerí z lekárov oboch banskobystrických fakultných nemocníc, Rooseveltovej aj detskej, ktorí sú v súčasnosti v končiacej výpovednej lehote, nenastúpili do práce pre chorobu.

Povedal to predseda lekárskych odborov v Rooseveltovej nemocnici Jozef Baláž s tým, že on sám je doma a má teplotu.

V Mikuláši nevedia nájsť lekárov

14:48 Primárka anesteziológie a intenzívnej medicíny v martinskej nemocnici medzičasom nastúpila do práce.

Ráno neprišla preto, lebo absolvovala lekárske vyšetrenie v martinskej nemocnici, po návrate nastúpila do služby. Zdravotná starostlivosť, podľa nej, na oddelení bola zabezpečená. V takom počte, ako dnes, fungujú aj za normálnych okolností.

Mária Buffová pracuje ako primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny dvadsať rokov, lekársku prax vykonáva tridsaťdva rokov.

„Nemôžem síce hovoriť za všetkých našich anesteziológov, ale myslím si, že zajtra, hoci pod nátlakom, do práce nastúpia,“ vysvetlila v rozhovore pre MY Liptovské noviny Buffová.

14:47 V Liptovskom Mikuláši sa podľa prednostky Obvodného úradu Jany Hapčovej stále nedarí doručiť rozhodnutia o pracovnej povinnosti lekárom, ktorí nenastúpili do práce.

"Ľudia sa nevedia nájsť," hovorí Hapčová. Doručovanie pritom riešia aj policajti. Tí však určite nebudú nútiť doktorov, aby prišli do práce. "Násilím to nie je možné riešiť," dodáva.

Nemocnica robí všetko preto, aby napriek nedostatku lekárov, zabezpečila akútne stavy. Bezpečnostná rada obvodu nebude zasadať. Podľa prednostky situáciu riešia operatívne.

14:37 V nemocnici v Dolnom Kubíne je pokojná situácia, hovorí prednosta Obvodného úradu v Dolnom Kubíne Pavol Ľorko. Lekári nastúpili do práce.

Vedenie nemocnice stále rokuje s lekármi vo výpovednej lehote, aby výpovede stiahli.

V Prešove nenastúpilo do práce 60 lekárov

14:29 Situácia v nemocnici v Trstenej sa stabililzovala. Bezpečnostná rada v obvode nemusela zasadať, potvrdil prednosta Obvodného úradu v Námestove Dušan Janoťák.

Podľa jeho informácií anesteziológovia v nemocnici stiahli výpovede, a tak dokážu zabezpečiť akútne stavy. Vo výpovednej lehote ostávajú gynekológovia a pediatri.

14:22 Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove nenastúpilo do práce vyše 60 lekárov.

13:50 Na Klinike detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave nenastúpilo do práce 15 lekárov z tridsiatich.

13:41 V Topoľčianskej nemocnici postupne sťahujú výpovede, nestiahlo ich zatiaľ 15 lekárov. Tí si môžu svoje rozhodnutie rozmyslieť ešte do pätnástej hodiny.

Nemocnica odsunula na dnes plánované operácie, pretože anesteziológovia si na dnešný deň zobrali dovolenku. Podľa riaditeľky by mala byť situácia v nemocnici stabilizovaná už zajtra.

13:36 Rokovanie, ktoré sa malo začať o jednej, sa zatiaľ nezačalo. Čaká sa údajne na premiérku Ivetu Radičovú.

O výpovediach lekárov by mali rokovať šéf lekárskych odborárov Marián Kollár, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a predseda parlamentu Pavol Hrušovský.

13:20 Vo Fakultnej nemocnici v Trnave stiahli lekári k dnešnému dňu z pôvodných 89 výpovedí 22. Ďalších 46 lekárov podpisom akceptovalo pracovnú povinnosť, s osemnástimi lekármi sa vedeniu nemocnice nepodarilo spojiť.

13:09 Veľmi dobre rozumiem vážnosti situácie, v ktorej sa práve nachádzate, píše na Slovensko český minister zdravotníctva Leoš Heger, ktorý stál na začiatku roka proti podobnému protestu lekárov.

heger1.jpgEkonomický výhľad Európy je veľmi neistý s reálnou hrozbou ďalšej hospodárskej krízy. Lekári zapojení do protestov nie sú ochotní reflektovať vzniknutú situáciu a bez ohľadu na záujmy krajiny si berú do rúk pacientov ako rukojemníkov, píše český minister zdravotníctva Leoš Heger.

13:08 Ak bude nátlak na lekárov zo strany ministerstva zdravotníctva a vlády pretrvávať, lekári Detského kardiocentra Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb sú pripravení v zmysle zákonníka práce vypovedať ústavné pohotovostné služby.

13:05 Generálna prokuratúra eviduje od občanov už dve trestné oznámenia voči predsedovi Lekárskeho odborového združenia Marianovi Kollárovi.

13:01 Nemocnica s poliklinikou v Prievidzi so sídlom v Bojniciach aj po vyhlásení núdzového stavu funguje tak, ako doteraz.

12:58 V považskobystrickej nemocnici zatiaľ nie sú schopní zabezpečiť plánované výkony na troch oddeleniach. Ide o chirurgiu, ortopédiu a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie.

Riaditeľ bratislavskej Univerzitnej neodstupuje

12:50 Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Danica Lehocká poprela kuloárne informácie o tom, že by šéf nemocnice Miroslav Bucha mal v súvislosti s aktuálnou krízovou situáciou v zdravotníctve zložiť svoju funkciu.

12:43 Lekári v Lučenci podali výpovede neskôr, nemocnica pokračuje bez zmien.

12:41 O 13.00 h by mali v Národnej rade začať rokovať o výpovediach lekárov šéf lekárskych odborárov Marián Kollár, minister zdravitníctva Ivan Uhliarik a predseda parlamentu Pavol Hrušovský.

12:32 Českí odborári sledujú najnovší vývoj v slovenskom zdravotníctve s krajným znepokojením, uviedol predseda Lekárskeho odborového klubu - zväzu českých lekárov Martin Engel.

"Apelujeme na vládu Slovenskej republiky, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu a snažila sa vzniknutý problém vyriešiť konštruktívne. Za zaistenie zdravotnej starostlivosti pre občanov Slovenskej republiky totiž nesie zodpovednosť iba a jedine vláda, nie lekári," upozornil.

Klub zároveň vyzval českých lekárov, aby zostali solidárni so slovenskými kolegami a nereagovali na prípadné ponuky zastúpiť ich v slovenských nemocniciach.

12:23 Časť lekárov Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorí sú vo výpovednej lehote a mali v rámci núdzového stavu nastúpiť do práce, odišla podľa hovorkyne Danice Lehockej zo zdravotných dôvodov na vyšetrenie.

Situácia sa podľa nej neustále vyvíja, preto nevedela presne špecifikovať, či je zabezpečená zdravotná starostlivosť. Zdôraznila však, že nie je dôvod na paniku.

V košickej Univerzitnej je stabilizovaná situácia

12:11 Situácia v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura sa po stiahnutí 221 výpovedí lekárov definitívne stabilizovala. Platných je už len 17 výpovedí.

12:09 V Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci nenastúpili do práce traja z 19 lekárov, ktorí podali výpoveď.

"Presné dôvody musím zistiť. Ostatní ráno prišli, uvidím, ako sa situácia vyvinie cez deň," povedal riaditeľ Martin Šenfeld.

Vedenie nemocnice v Žiline podľa manažérky pre styk s verejnosťou a médiami Petry Lihanovej situáciu vyhodnocuje, pričom absenciu všetkých lekárov, ktorí sú vo výpovediach, vylúčila.

"Obiehame ľudí, dávame im podpisovať pracovné povinnosti. Plánované zákroky sme zatiaľ pozastavili, ale urgentnú zdravotnú starostlivosť poskytujeme," dodala Lihanová.

12:05 Voči lekárom, ktorí nenastúpia do práce, čím majú ohrozovať zdravie pacientov, budú riaditelia nemocníc postupovať v súlade so zákonom. Potvrdil to minister Uhliarik.

Uhliarik informoval všetkých lekárov, že na Slovensku je zákonne vyhlásený núdzový stav. "Pracovnú povinnosť určili riaditelia nemocníc tak, že zverejnili rozpis služieb. Lekári sú povinní na základe zákona pracovať," upozornil.

12:00 V levickej nemocnici podalo výpovede 40 lekárov spomedzi celkového počtu 77 lekárov. Ako prvý stiahol svoju výpoveď primár najviac ohrozeného gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Gabriel Mančík.

Podľa slov riaditeľa tohto zdravotníckeho zariadenia Rudolfa Hlavácsa, definitíva o tom, koľkí lekári výpovede stiahnu, padne po 13. hodine.

11:57 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove pripravujú opatrenia a dekréty na uloženie pracovnej povinnosti konkrétnym lekárom, tiež ich vyzývajú, aby stiahli výpovede cez osobné pohovory. Konkrétne informácie ani čísla však nemocnica neposkytla.

V Trenčíne stiahli výpovede desiatky lekárov

11:44 Nerešpektovanie zákona liptovskomikulášskych lekárov je podľa riaditeľa nemocnice Ivana Rusnáka organizovaná akcia. "Keby sa niečo vážne udialo, napríklad náhla hromadná havária, nevieme, čo by sme urobili. Dúfajme, že sa nič také nestane,“ dodal Rusnák.

11:43 Vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá v prípade potreby mala prijímať ohrozených pacientov z okolitých nemocníc, je vyťažená. Lekárov majú zatiaľ dosť, ale ak by prísuny pacientov pokračovali, nemali by dosť prístrojov. Podobnej situácie sa údajne obávajú aj v Martine.

11:39 Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne stiahlo už výpovede okolo 90 lekárov z pôvodných 144, ktorí dali výpovede.

11:38 V spišskonovoveskej nemocnici dalo výpoveď celkove 15 lekárov, do dnešného dňa sa žiaden z nich nerozhodol svoju výpoveď stiahnuť.

11:27 V Detskej fakultnej nemocnice Košice ostáva stav nezmenený. Tridsaťdva lekárov stále trvá na výpovediach. Dvadsiati výpovede stiahli, celkovo chcelo pracovný pomer rozviazať 52 odborníkov.

Situácia je kritická najmä na Klinike pediatrickej anesteziológie a intenzívnej medicíny, odkiaľ chce odísť viac ako polovica lekárov.

11:25 Lekári z nemocníc na Zemplíne, kde nepodal výpoveď v súvislosti s aktivitami odborárov ani jeden lekár, zatiaľ neplánujú vypomáhať svojim personálom zdravotníckym zariadeniam, ktoré sa dostali pre hromadné výpovede do zložitej situácie.

V Mikuláši podajú na lekárov trestné oznámenie

11:21 Vedenie nemocnice v Liptovskom Mikuláši podá na 19 lekárov trestné oznámenie a dekréty o pracovnej povinnosti počas núdzového stavu im doručia policajti.

11:15 Lekári nastúpili do práce v Poprade aj vo Vyšných Hágoch. V Poprade stiahla výpoveď jedna lekárka, vo výpovednej lehote zostáva viac ako 30 lekárov.

11:03 Z dvadsiatich siedmich lekárov v Hornooravskej nemocnici zostali pätnásti. Najhoršie je na tom stále gynekológia.

10:45 Lekári vo výpovediach sa majú vyhovoriť na stres, radia odborári.

10:43 Nemocnica v Martine funguje vďaka vyhláseniu núdzovému stavu na okolitých nemocniciach v nezmenenom režime.

10:41 V bratislavských nemocniciach nenastúpili lekári do práce ani napriek tomu, že ich podľa informácií TASR všetkých povolali do práce v rámci vyhláseného núdzového stavu. "Povolali všetkých takmer 500 lekárov vo výpovediach, hovorili pritom, že chýba iba päť neonatológov," povedal pre TASR jeden z lekárov ružinovskej nemocnice.

10:36 Kritický stav nastal v nemocnici v Liptovskom Mikuláši, kde v stredu lekári nenastúpili do práce. Do nemocnice už smerujú náhradní lekári z Ružomberka a časť pacientov presúvajú do iných nemocníc.

10:12 Lekári, ktorí sú vo výpovediach, podľa informácií TASR nenastúpili do práce. Pravdepodobne sa tak deje v rámci odborárskej akcie.

Tieto informácie sa zatiaľ potvrdili na bratislavských Kramároch, v nemocnici na Antolskej ulici a v bratislavskej detskej fakultnej nemocnici.

9:50 V Poprade lekárom doručujú rozhodnutia o nástupe do práce

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 995
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 283
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 6 839
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 6 635
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 124
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 221
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 077
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 4 468
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 317
 10. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 054

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako vidia nevidiaci v snoch a predstavách

Hovorí sa, že majú lepšie vyvinutý sluch a hmat. Všetko sú to mýty, tvrdí odborníčka. To však neznamená, že ľudia bez zraku nemajú predstavy, sny alebo vizuálne spomienky.

SVET

Teroristi sa spájajú, ich cieľom je Rusko. Naposledy útočili v Petrohrade

Uzbeckí a tadžickí teroristi spájajú sily.

DOMOV

Polícia obvinila ďalšieho kotlebovca z extrémizmu

Mazurekovi hrozí 15 rokov väzenia.

Neprehliadnite tiež

V prípade vývozu busty Pavla V. sa čaká na právnu pomoc zo zahraničia

Dokazovanie na území Slovenska je podľa prokuratúry v podstate ukončené.

Na väčšine územia Slovenska počas najbližších noci prituhne

Počas noci i rána je potrebné rátať s prízemným mrazom.

Niekoľko obcí si bude v októbri znova voliť starostov a poslancov

Starostov si majú vyberať obyvatelia 11 obcí, poslancov ľudia v deviatich obciach. Dve obce budú voliť starostu aj poslancov.

Slováci nedôverujú súdom najviac zo všetkých členských štátov Únie

Ministerka spravodlivosti to považuje za problém, ktorým sa treba zaoberať.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop