BRATISLAVA.
Vláda odsúhlasila spoločný akčný plán SR a USA v tejto oblasti.
Vlády chcú spolupracovať pri zvyšovaní schopností Slovenska predchádzať, zisťovať a účinne reagovať na pokusy o nelegálne nakladanie s jadrovými materiálmi, rádioaktívnymi materiálmi a súvisiacimi technológiami.
Do budúcnosti majú obe strany rozsiahle zámery. V oblasti prevencie by sa mali posúdiť a podľa potreby zrevidovať vnútroštátne právne predpisy, udržiavať a aktualizovať národný register rádioaktívnych zdrojov.
Okrem toho majú pokračovať pravidelné kontroly v jadrových elektrárňach Bohunice a Mochovce a iných jadrových zariadeniach.
Ďalej sa bude zvyšovať úroveň fyzického zabezpečenia a školení personálu v jadrových elektrárňach a iných jadrových zariadeniach.
Dokončí sa zlepšenie fyzického zabezpečenia a materiálnej zodpovednosti v citlivých zariadeniach s vysoko rádioaktívnymi zdrojmi vrátane nemocníc, priemyselných pracovísk a Ústavu fyziky Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Iniciatívou na zníženie globálnej hrozby amerického ministerstva energetiky alebo inými medzinárodnými partnermi.
Mala by sa vytvoriť jedna agentúra, ktorá bude zodpovedná za radiačnú ochranu. V pláne je aj zriadenie centrálneho zariadenia na dlhodobé skladovanie pre opustené zdroje žiarenia a nepoužívané rádioaktívne zdroje.
Vytvorí sa tím expertov s príslušným školením a vybavením na prehľadávanie miest s opustenými zdrojmi žiarenia alebo nepoužívanými rádioaktívnymi zdrojmi.
V oblasti detekcie sa plánuje napríklad rozšírenie spolupráce Slovenska s medzinárodnými partnermi, ako je Ukrajina a Maďarsko na zlepšenie detekčných schopností prostredníctvom spoločného školenia colných pracovníkov a hraničného personálu.
Zlepšiť sa má aj kontrola lodí plaviacich sa po Dunaji. Okrem toho má vzniknúť národné komunikačné centrum na integráciu alarmových údajov zo spoločne určených monitorovacích systémov.
Technické možnosti kamier na slovensko-ukrajinskej hranici sa majú zlepšiť, aby boli schopné sa otáčať, nakláňať a približovať, okrem toho treba rozšíriť tento kamerový systém.
Upraviť by sa mal slovenský Trestný zákon tak, aby bolo možné stíhať nelegálne nakladanie s jadrovým materiálom a s tým súvisiace podvody, prípadne aj upraviť trestné sadzby na ukladanie trestov, aby slúžili ako odstrašujúci príklad.