Sme radi, že my to máme za sebou, hovoria českí lekári. Sú prekvapení, že u nás vláda vyhlásila núdzový stav, čoho sa českí politici zľakli.
PRAHA, BRATISLAVA. Bol to najúspešnejší protest českých lekárov od pádu komunizmu. Akcia Ďakujeme, odchádzame sa po deviatich mesiacoch skončila dohodou dva týždne predtým, než bolo 3800 lekárov pripravených odísť z nemocníc. Teraz to mnohí z českých i slovenských lekárov v Česku prežívajú opäť. Sledujú, ako na Slovensku dopadne protest, ktorý sami inšpirovali, ale u nich nezašiel tak ďaleko.
Nebolo to ľahké
„Prežívame to so slovenskými lekármi, ale zároveň sme radi, že takúto akciu už máme za sebou. Pre každého lekára zapojeného do protestov to bola zložitá situácia, spojená s osobnou neistotou. Často sme navyše zažívali útoky a znevažovanie,“ hovorí Jan Hálek, uznávaný detský neurológ vo Fakultnej nemocnici v Olomouci, ktorý počas českého štrajku podal výpoveď.
O štrajku sa teraz baví so slovenskými lekármi, ktorých v olomouckej nemocnici pracuje skoro päťdesiat. Keď protestovali českí lekári, 14 z nich solidárne s českými kolegami podali výpoveď tiež.
„U nás to tak ďaleko nezašlo, pretože politici sa toho zľakli. My sme boli pripravení nastúpiť pod nátlakom do práce, ale zároveň žalovať štát za zásadné obmedzenie základných ľudských práv a slobôd,“ hovor Hájek s tým, že je to možnosť aj pre slovenských lekárov. „Myslím si, že by so žalobami uspeli,“ dodáva.
Do českého štrajku sa zapojil i slovenský lekár František Karpát, ktorý pracoval v nemocnici v Jihlave. Dnes pôsobí v Brne a je prekvapený, ako sa situácia na Slovensku vyhrotila.
Keď sa štrajk začínal, príliš neveril, že Slováci uspejú. „Nečakal som, že to zájde tak ďaleko, že vláda vyhlási núdzový stav a väčšina lekárov vytrvá,“ hovorí. V Česku to bolo podľa neho jednoduchšie, pretože českí lekári boli jednotní a výpovede nestiahli. Karpát však chápe aj tých slovenských lekárov, ktorí štrajkovať nevydržali. „Je hrozné, keď si pomyslíte, že v takejto situácii by ste ochoreli vy alebo niekto z vašich blízkych,“ dodáva Karpát.
Najradikálnejší je Vladimír Benčúrik, ktorý pracuje päť rokov na severe Čiech a vypoveď počas českého štrajku nemohol podať, keďže pracuje v súkromnej nemocnici. „Slovenskej vláde je zjavne jedno, že ľudia nedostanú zdravotnú strarostlivosť, na ľudí je to strašný podvod,“ hovorí s tým, že to nemalo zájsť tak ďaleko.
Engel v dvojúlohe
Českí i naši lekári v Česku sú na strane slovenských kolegov. Český lekársky odborový zväz vyhlásil, že sleduje vývoj na Slovensku s „krajným znepokojením“. Slovenská vláda podľa českých odborov vážne vyhrotila situáciu a mala by ďalej rokovať.
Vyhlásenie podpísal šéf odborov Martin Engel. Ten istý Engel, ktorý bol hlavnou tvárou českých protestov a pomáhal organizovať slovenské. Ak začiatkom roka žiadal slovenských lekárov, aby nepokazili štrajk českých kolegov, teraz na rovnaký postoj vyzýva Čechov. Chce, aby ostali solidárni a neprijali ponuky na prácu v slovenských nemocniciach.

Beata
Balogová
