BRATISLAVA. Najdlhší štrajk lekárov v histórii zažilo Nemecko v roku 2006.
Tri mesiace protestovalo 22-tisíc lekárov z 30 nemeckých kliník a regionálnych nemocníc za lepšie pracovné podmienky a zvýšenie platov.
Spočiatku nepracovali dva dni v týždni a tisíce lekárov protestovali v uliciach, neskôr poskytovali len najnutnejšiu zdravotnú starostlivosť a posielali pacientov do iných zariadení.
Prvá úspešná akcia
Najdramatickejšia bola situácia v júni 2006, keď prestalo pracovať takmer 14-tisíc lekárov na 41 klinikách, niekde boli zatvorené celé oddelenia.
Po troch mesiacoch si lekári vyrokovali zvýšenie platov na 3600 a 3800 eur, na východe krajiny boli mzdy nižšie o 400 a 200 eur. Bola to ich prvá úspešná akcia pri rokovaniach o platoch.
V Rakúsku protestovali lekári proti zdravotníckej reforme. Počas majstrovstiev Európy vo futbale v júni 2008 zatvorili 16-tisíc ordinácií.
Tento týždeň protestovali lekári najväčšej nemocnice v Európe AKH Viedeň proti úsporným opatreniam. Tvrdia, že nemocnici hrozí po ich prijatí kolaps.
Najnovšie si vyššie platy vybojovali lekári v Izraeli. Od apríla tohto roku štrajkovali päť mesiacov.
Zdravotná starostlivosť v štátnych nemocniciach bola zabezpečená len ako v sobotu, odložili operácie, ktoré neboli naliehavé.
Odborár držal hladovku
Izraelskí doktori chceli výrazne vyššie platy, ako aj dlhší čas na vybavenie jedného pacienta. Šéf lekárskych odborov Leonid Eidelman dokonca držal dvanásťdňovú hladovku.
Štrajk sa skončil koncom augusta kompromisom s vládou na zvýšení platov nemocničných lekárov v priemere o 49 percent a lepších platoch pre žiadaných špecialistov a lekárov v odľahlých oblastiach.
Vo Francúzsku, kde sú štrajky populárne, lekári v roku 2002 protestovali za vyššie platy Dňom bez doktorov, do ktorého sa zapojilo asi 75 percent praktických lekárov a mnohí špecialisti.
Pri vyše týždňovom štrajku v roku 2005 Francúzi nemocničných lekárov donútili ísť do práce.

Beata
Balogová
