Peter Kerekeš, filmárMartin Opeta, združenie na pomoc bezdomovcov Nota bene
Bol som šesť rokov dekanom lekárskej fakulty. Neviem ani nechcem odpovedať na otázku, či som na strane lekárov, alebo verejnosti. To, že sa to zvrhlo na demagógiu o platoch, je výsledkom vzniknutej situácie. Vždy som bol za komplexnú prestavbu, reformu financovania, lebo takto to už ďalej nejde. Chyby sú na jednej strane aj na druhej.
Ladislav Mirossay, rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Prvá otázka je, či dlhodobo neriešené problémy vyvrcholia takýmto spôsobom. Druhá vec je, že neviem, či tieto metódy sú tými správnymi. Aké metódy donútia vládu zvažovať aj potreby občanov? Tým neobhajujem lekárov z hľadiska výšky mzdových požiadaviek, ale z hľadiska dlhodobého neriešenia problémov.
Miroslav Litva, šéf policajných odborov
Ministerstvo zdravotníctva aj vláda podcenili situáciu. Bol tu dostatočný priestor, keďže minimálne tri mesiace sa vedelo, že nastane takýto postup a nevenovali sa tomu. Nemôžu si jednoducho dovoliť nerokovať s odborami. To nechápem.
Emil Machyna, šéf odborového zväzu Kovo
Nie som ani na jednej, ani na druhej strane alebo naopak, som na oboch stranách. Sú tu veľké problémy, ktoré neboli dlhodobo riešené, až sa nakopili a teraz sa to rieši nie príliš vhodným spôsobom. Ja ako lekárka nevidím dôvod, aby som pacientovi mala odmietnuť pomoc, keď ju potrebuje. Je to rozporuplné. Obávam sa, aby z toho nevznikli nálady, ktoré sa obrátia proti lekárom. Tí si to nezaslúžia, aby boli odsudzovaní.
Eva Siracká, riaditeľka Ligy proti rakovine
V tejto forme ich určite nepodporujem. Zdá sa mi to prehnané a neadekvátne, ale určite si myslím, že ich požiadavky sú oprávnené. Ale forma, akou vystupujú, sa mi zdá neadekvátna.
Podporujem lekárov napriek tomu, že Lekárske odborové združenie túto situáciu mediálne nezvládlo. Podporujem ich preto, lebo v tejto krajine si musíme začať vážiť um, prácu a schopnosti tých, od ktorých závisia naše životy. Mne je zle z toho, ako sa verejnosť na základe politickej manipulácie postavila proti lekárom. Ja som pracoval v nemocnici na civilnej službe. Viem, čo je to za drinu, za zodpovednosť, keď makáte ako otrok mnohonásobne viac ako bežní zamestnanci, ste jednou nohou v kriminále a pacient sa za svoje vyliečenie poďakuje Bohu, ale za ťažkosti nadáva lekárom.
Eduard Chmelár, aktivista
Dohnať to do takýchto absurdít, keď sú ohrozené priamo ľudské životy a zdravie, je neprípustné. Tam je tá hranica, za ktorú by už nemali ísť. Požiadavky sú sčasti legitímne, aj keď stav spoločnosti je relevantný, pokiaľ ide o mzdové nároky. Vždy je to limitované tým, čo tá spoločnosť môže poskytnúť a čo nie. Tie požiadavky ohľadne zdravotnej starostlivosti sú v mnohom oprávnené.
Katarína Javorčíková, sudkyňa
V zásade majú pravdu. Ale v tom, kam to doviedli pod vedením takého proletára, ako je pán Kollár, tak to sa mi nepáči. Oni ako keby sa odtrhli z reťaze a nevedeli ako a kedy prestať. Mali by prestať. Isté veci do-siahli, dokonca aj v tej finančnej oblasti, no a život sa nekončí ani 31. decembra, ani po voľbách, stále môžu na tých veciach ďalej pracovať.
Milan Zemko, historik
Do určitej miery áno, ale nie absolútne. Myslím si, že to, čo predviedli páni z odborovej organizácie je trestné voči celému prostrediu, v ktorom žijeme. Tak isto by sa mohli správať učitelia, alebo iné profesie, ktoré sú závislé na verejných financiách.
Ján Filc, hokejový tréner
Ich požiadavky som podporovala až do tejto chvíle, kým sa to nevyhrotilo. Mohla sa nájsť nejaká vôľa niekde v strede, aby sa dohodli s nejakými podmienkami do budúcnosti. Teraz je to už extrém. Tiež si myslím, že štát môže k platom pridať iba toľko, koľko môže.
Pavla Dugovičová, vedúca útulku Slobody zvierat
Ja by som na ich mieste zobral tých 300 eue a potom išiel rokovať ďalej. Pretože tu čaká veľké množstvo rôznych iných ľudí a profesií, ktoré keď sa toto lekárom podarí, pôjdu tiež obhajovať svoje práva na vyššie platy. Tak aby sa nám to nezosypalo.