BRATISLAVA. Lekári, ktorých štát núti pracovať aj napriek výpovedi, majú žiadať o uvoľnenie z práce s odôvodnením, že sú v strese. Lekárske odborové združenie radu zverejnilo na svojej webovej stránke.
Šéf odborov Marián Kollár v inštrukciách pre lekárov píše, aby sa po vyhlásení núdzového stavu obracali na riaditeľov nemocníc. Majú požadovať, aby ich nenechávali pracovať vystresovaných a oslobodili ich od nútenej práce.
„Zároveň ho budeš informovať, že v tomto stave predstavuješ riziko a ohrozenie pre pacientov a uvedomuješ si, že môžeš robiť chyby,“ vyzýva na webe Kollár.
Odporuč zrelaxovanýchV prípade, že do práce nastupujú, majú robiť s maximálnym nasadením, aby sa vyhli chybám. „Viackrát si budeš overovať, či nerobíš chyby, ktoré by pacienta mohli stáť život, ostatných nervóznych čakajúcich pacientov odporučíš na oddýchnutejších kolegov, ktorí výpovede nepodali a nepracujú v takom strese, prípadne na pána riaditeľa.“ Medzi radami je aj to, aby sa doktori „často a vytrvalo smiali“.
„Ak potrebuješ navštíviť psychiatra či iného odborníka na stres, žalúdočné vredy, hnačky, očné choroby, neváhaj a obráť sa na najbližšieho lekára.“
O strese hovoria chorýmPacientom majú dávať podpisovať informované súhlasy. Na tlačivách pacient potvrdzuje, že si uvedomuje, že ho vyšetruje vystresovaný lekár „v stave nesústredenosti“. Právnik Pavel Nechala odporúča tlačivá ignorovať. „Čo lekár spraví, ak pacient odmietne podpísať? Zo zákona má povinnosť poskytnúť zdravotnú starostlivosť.“
Lekári podľa Nechalu neprimerane zaťahujú pacientov do protestu. Tlačivom sa nemôžu zbaviť zodpovednosti, ak zle stanovia diagnózu. „Informovaný súhlas popiera pravdivosť, pretože ako sa nedá určiť kolektívne zdravie občanov, nemožno povedať, ako sa cítia všetci lekári.“
Odborári: Budú nás prosiťKollár prízvukuje lekárom, aby sa nedali lacno kúpiť a nesťahovali výpovede. Vláde podľa neho ide o to, aby lekárov rozložila.
„Ak sa im to nepodarí, situácia sa radikálne obracia a oni budú prosiť, aby sme prišli,“ píše Kollár.
Úrady verili, že príduBezpečnostné rady sa spoliehali na pracovné príkazy pre lekárov.
BRATISLAVA. V porovnaní so stresom, ktorý trinásť obvodov s núdzovým stavom zažívalo v utorok, bola včera situácia pokojnejšia. Prednostom obvodných úradov viackrát do dňa posielali aktuálne čísla z nemocníc, väčšinu upokojili. Istotu, že do práce nastúpia aj lekári, ktorí dali výpovede, však stále nemali.
Príkaz pracovať doručili všetkým doktorom aj v bojnickej nemocnici. Čo sa stane, ak neprídu? „O pláne B sme zatiaľ neuvažovali. Neavizovali nám žiadne problémy,“ povedala prednostka obvodného úradu v Prievidzi Kamila Topoľská. Lekárom môže príkaz ešte skúsiť poslať namiesto riaditeľa nemocnice prednosta obvodného úradu.
O oddychu nemôžu zatiaľ hovoriť členovia bezpečnostnej rady z Bratislavy, ktorí sa museli stretnúť ešte aj neskoro večer. Prednosta obvodného úradu Lukáš Pokorný o konkrétnych riešeniach nehovoril.
Prednostka obvodného úradu z Liptovského Mikuláša Jana Hapčová celý deň pendlovala medzi kanceláriou a nemocnicou. V meste asistovali aj policajti, ktorí doručovali pracovné príkazy. Nie vždy boli úspešní.
Hapčová odmietla, že by policajti lekárov nútili aj nastúpiť na oddelenia. „Násilím sa to nedá riešiť.“
Veronika Prušová
Požiadavky lekárov a reakcia vlády1. Dodržiavanie Zákonníka práce
Čo žiadali odbory: zabezpečenie dodržiavania Zákonníka práce. Vláda má zabezpečiť kontrolu dodržiavania a trestanie sankciami.
Čo ponúkla vláda: garantuje im dodržiavanie zákonníka.
2. Zmena systému financovania zdravotníckych zariadení
Čo žiadali odbory: aby platby poisťovní odzrkadľovali reálne náklady. Do 31. 12. 2012 prijať zákony, aby bol do konca roku 2013 zavedený systém, kde sa bude platiť za výkony.
Čo ponúkla vláda: to, čo žiadali.
3. zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti
Čo žiadali odbory: zastavenie zmeny nemocníc na akciové spoločnosti zákonom do 16. decembra. Vláda má zabezpečiť kontrolovateľné a transparentné fungovanie a financovanie nemocníc.
Čo ponúkla vláda: to isté.
4. Zákonná garancia zvýšenia základných platov podľa vzdelania a praxe
Čo žiadali odbory: postupné zvýšenie základných platov, aby do 1. 1. 2013 dosiahli minimálne 1,5 až 3násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa praxe a dosiahnutého vzdelania.
Čo ponúkla vláda: zvýšenie platov k 1. 1 . 2012 na úroveň minimálne 1,05 až 1,60násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Od 1. 4. 2012 na úroveň 1,17 - 1,73násobku. Podľa praxe a dosiahnutého vzdelania.
5. zabezpečiť všetkých lekárov, ktorí dali výpoveď
Čo žiadali odbory: prijať všetkých lekárov, ktorí dali výpovede späť na rovnakú pozíciu.
Čo ponúkla vláda: garantovala to.
6. Odstránenie negatívnych krokov voči tým, čo dali výpovede
Čo žiadali odbory: lekári, ktorí dali výpovede a boli zbavení funkcie, sa do nej vrátia.
Čo ponúkla vláda: garantovala to.
7. Protikorupčné opatrenia
Čo žiadali odbory: LOZ predloží návrh protikorupčných opatrení a vypracuje Kódex vzťahu lekára k pacientovi.
Čo ponúkla vláda: to isté.

Beata
Balogová
