BRATISLAVA. Platy lekárov na Slovensku sú nízke, diskutovať však treba aj o efektivite práce, korupcii a úplatkoch, hovorí lekár Branislav Czako, ktorý pracuje v nemocnici v anglickom Watforde.
Czako zo Slovenska odišiel pred štyrmi rokmi. Predtým bol hematológom v bratislavskej Petržalke.
„Ohodnotenie lekárov na Slovensku je žalostné,“ uznáva. Kým na Slovensku lekár zarobí okolo 1500 eur, v Anglicku je to vyše 4600 libier, teda takmer 5400 eur.
Czako však hovorí, že rozdiel je aj vo výkonoch. „Pracovná náplň na Slovensku je vágna.“
Pacienti ako ovce
Prácu, ktorú robí v Anglicku jeden špecialista, robia na Slovensku podľa neho dvaja, traja, niekedy aj viacerí. Nemocnica, kde pracuje, je pre 800-tisíc ľudí.
Viac ako tritisíc pôrodov ročne zvládne sedem alebo osem špecialistov s tímom mladých lekárov a pôrodných asistentiek. V Bratislave sú na 500-tisíc štyri gynekologické kliniky s dvadsiatkou špecialistov.
Czako hovorí aj o inom prístupe ku korupcii a pacientom.
„Pacienti sú v Anglicku inak vedení, sú ako osy, zapisujú si každé vaše slovo, sú dobre informovaní. U nás sú to ovečky, ktoré si so sebou nechajú robiť všetko.“ Anglickí pacienti sa sťažujú na špeciálnych oddeleniach a hodnotia činnosť lekárov cez dotazníky.
Prísnejšie kritériá majú nemocnice aj na príjem peňazí od štátu. Ten monitoruje čas ošetrenia, komplikácie či opätovné hospitálizácie. „Ak to nespĺňa na 90 percent, nedostane peniaze.“
Na Slovensku podľa Czaka nikto netlačí na kvalitu a šetrenie. „Nikto nikde nestanovil, koľko ľudí sa má podieľať na liečbe pacienta, prípadne koľko dní by mal stráviť v nemocnici.“
Do štrajku s Kollárom by už nešiel
„Keď som prišiel do Veľkej Británie v roku 2008, mal som romantické predstavy o zdravotníctve. Zistil som, že je to o peniazoch.“
Czako bol medzi štrajkujúcimi lekármi, keď bol ministrom zdravotníctva Rudolf Zajac (vtedy ANO).
„Až po štrajku som pochopil, ako sme boli manipulovaní.“
Pripomenul, že viacerí štrajkujúci sa po voľbách ocitli na ministerstve zdravotníctva, medzi inými Richard Raši zo Smeru.
Aj vtedy lekárov viedol odborár Marián Kollár. „Je mi veľmi ľúto, že sa lekári dali znovu zmanipulovať rovnakým človekom, ktorý mimochodom nemá čo stratiť, pretože on je súkromný gynekológ.“

Beata
Balogová
