BRATISLAVA. Potrebujú pomoc lekárov, no na operáciu nepôjdu, lebo im zatiaľ nejde o život. Chirurgia v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave funguje v obmedzenom režime.
Pre nedostatok lekárov ošetrujú iba akútne stavy, plánované operácie zrušili až do odvolania.
Pre chorobu včera nečakane neprišlo do práce 15 chirurgov. Primár chirurgie Vladimír Cingel nekomentoval, či simulujú. Na oddelení dalo výpoveď 17 z 28 doktorov.
Detský chirurg Martin Smrek tvrdí, že kolegovia zrejme majú dôvod, prečo ostali doma. „Tiež som dnes v istom strese a zajtra možno pôjdem za svojím lekárom.“
Na chodbách cítiť nervozitu. Lekári nevrlo reagujú na novinárov. Väčšina na otázky neodpovedá. Situáciu ťažko znášajú pacienti, ktorí sa obávajú, že ich neošetria.
Lekári majú dosť stresu aj bez štrajku a žiadne tlačivá nikdy nevyťahujú. Ak má niekto teraz dôvod byť v strese, tak sú to pacienti, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
O posilách mlčiaCingel nevie, dokedy vydržia pracovať zostávajúci lekári. „Je otázka, ako dlho to tento počet ľudí vydrží. Nápor pacientov je veľký. Je to až príliš eskalované.“
Kramáre
Ochoreli
detská chirurgia na Kramároch funguje v obmedzenom režime, ošetruje len akútne prípady,
výpoveď dalo 17 z 28 doktorov,
15 lekárov včera ochorelo,
dvaja lekári sú chorí aj na oddelení anestéziológie, to zatiaľ pracuje normálne,
z 36 lekárov je na odchode 32.
Ak sa záležitosť s chýbajúcimi lekármi nevyrieši, podľa Cingela môže byť ohrozené aj poskytovanie akútnej starostlivosti. „Toto považujem z hľadiska Lekárskeho odborového združenia za krok zlým smerom. Je to kontraproduktívne,“ tvrdí Cingel, ktorý sa do štrajku nezapojil. Koľko plánovaných operácií museli odložiť, nevedel spresniť.
Hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická hovorila, že problémy konzultujú s ministerstvom zdravotníctva. Či požiadali o doplnenie lekárov, neprezradila.
Ochoreli aj na anestéziiDvaja lekári nahlásili chorobu aj na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Primár Jozef Köppl vraví, že zatiaľ fungujú normálne. Z 36 doktorov nie sú vo výpovedi iba štyria.
Po vyhlásení núdzového režimu podľa Köppla budú do roboty chodiť aj tí, ktorí trvajú na výpovediach. Čo spraví, ak narastie počet chorých lekárov, nevedel. „Pacienta neopustím, pokým budem vládať.“
Aby sa vyhol chybám vystresovaných pracovníkov, nariadil, že na neatestovaného lekára musí dohliadať kolega s atestáciami.
Pokazené vzťahySituácia podľa Cingela naštrbuje dôveru pacientov k doktorom, ktorá sa bude ťažko obnovovať. „Je to smutné.“ Napäté vzťahy sú aj medzi lekármi.
Cingelov kolega Smrek odmieta výpoveď stiahnuť, štátu vyčíta, že za 22 rokov nedokázal primerane ohodnotiť prácu lekárov, preto uvažuje o zmene profesie. Ako špecialista na vrodené chyby mozgu a miechy zarába po 22 rokoch praxe 1 400 eur mesačne v hrubom aj s nadčasmi.

Beata
Balogová
