BRATISLAVA. Stiahnutie 340 výpovedí lekárov v nemocniciach, kde je vyhlásený núdzový stav, bolo v stredu večer nedostatočne dobrou správou. Veľké problémy hrozili vo viacerých nemocniciach v Bratislave, Prešove a Banskej Bystrici.
Príkladom chaosu bol v stredu Liptovský Mikuláš, kde do práce nenastúpilo desať anestéziológov, siedmi chirurgovia a dvaja traumatológovia - všetci s tým, že ochoreli.
Zmätok
Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny zostal pri štyroch pacientoch jeden lekár, ktorý bol v nočnej. Dekréty o pracovnej povinnosti počas núdzového stavu im doručovali policajti, vedenie chystalo trestné oznámenia. Na poštárov s doručenkami sa štátni a mestskí policajti premenili aj pre 21 lekárov z trnavskej nemocnice.
V mnohých nemocniciach bol zmätok, v Prešove do univerzitnej nemocnice neprišlo až 60 lekárov, v priebehu dňa však väčšina z nich prišla.
Pripravené je pomôcť Maďarsko, ktoré pridalo lekárov v nemocničných ambulanciách a môže vyslať chirurga a anestéziológov. Prijať pacientov môžu aj Rakúsko, Poľsko a Česko.
Rokovania v parlamente
O výpovediach sa rokovalo do neskorého večera v parlamente. Premiérka Iveta Radičová a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) sa stretli s lekárskymi odborármi aj napriek tomu, že koncom týždňa vyhlásili, že sa s nimi už nebudú zhovárať. Na rokovanie lekárov pozval predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).
Tesne po štvrtej do Národnej rady prišiel predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár aj s podpredsedami združenia.
Rokovali s nimi minister zdravotníctva, premiérka, šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marián Faktor a šéf zdravotníckeho výboru za SDKÚ Viliam Novotný.
Šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula prišiel v úlohe mediátora. Na otázku, či by odstúpenie ministra pomohlo k dohode, povedal, že „do istej miery áno“.
Pred rokovaním Kollár povedal, že budú hľadať kompromisy. „Situácia je dostatočne vyhrotená. Treba ju upokojiť a vyriešiť.“ Požadoval odstúpenie ministra. Krátko po ôsmej vyhlásil, že rokovania idú ťažko.
Pridali sa aj špecialisti
K nemocničným lekárom sa vo štvrtok pridávajú aj špecialisti, napríklad kožní lekári. Podporu hromadným výpovediam vyjadrujú tak, že na deň zatvoria ambulancie. Výzvu svojej komory nepočúvnu úplne všetci.
Kožná lekárka Tatiana Eliášová bude vo štvrtok pracovne mimo ordinácie a nie je si istá, či by inak protestne neordinovala.
„Protesty lekárov podporujem, ale že by som vôbec nepracovala, to neviem,“ zvažovala. Kožná lekárka zo Senca si zasa protest posunie na iný deň. „Na podporu štrajku nebudeme ordinovať zajtra,“ povedala pod zárukou anonymity.
Logopedička z rovnakého mesta ordinovať bude. „Mám objednané deti, čo mám s nimi robiť? “
Protest špecialistov sa netýka zubárov.
Lekári neprišli
Väčšina z ohrozených nemocníc sa núdzového stavu nezbavila.
Prešov
Do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove nenastúpilo do práce vyše šesťdesiat lekárov. Stopäťdesiat lekárov zo zhruba troch stoviek trvá na výpovedi.
Traumatológia a urológia sú paralyzované, viacerí nenastúpili ani na chirurgiu, kardiológiu, neurológiu a neonatológiu, kde sú navyše lekárky na materskej dovolenke.
Na gynekológiu nenastúpilo šesť lekárov, na psychiatriu traja, k röntgenu dvaja lekári. Ďalších približne desať lekárov v stredu nenastúpilo do práce na interné a detské oddelenie.
Banská Bystrica
V Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici včera do práce nenastúpilo pätnásť lekárov, ktorým sa končila výpovedná lehota. Zrušili plánované zákroky, lekári dokázali poskytnúť iba nevyhnutnú starostlivosť vo vážnych prípadoch. Na výpovedi trvá polovica lekárov.
Vo väčšej Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta stiahlo dovčera výpoveď len 55 lekárov z 201.
Trnava
Do práce neprišlo 21 lekárov – niektorí poslali péenku, viacerí sa ani neozvali.
Čadca
Traja z devätnástich lekárov vo výpovedi neprišli. Plánované zákroky pozastavili.
Trstená
Gynekológovia nechcú stiahnuť výpovede, do práce však dnes prídu.
Dolný Kubín
Lekári na otázku, či dnes prídu do práce, odpovedajú, že áno – ak neochorejú.
Topoľčany
Nemocnica odsunula na včera plánované operácie, pretože anestéziológovia si zobrali dovolenku.
Juraj Koník
Stiahli sa Trenčín a Košice
Protest definitívne ukončili dve krajské mestá.
BRATISLAVA. Po košickej univerzitnej nemocnici včera z protestu lekárov odstúpili dve ďalšie veľké nemocnice. Podstatná časť lekárov stiahla výpovede v nemocnici v Trenčíne a v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach.
Pridal sa k nim aj personál menších nemocníc v Bojniciach a v Námestove, v okolí ktorého sú takmer všetky nemocnice v núdzovom stave. Výpovede tam síce nestiahli všetci lekári, ale nemocnice dokážu poskytnúť nielen akútnu, ale kompletnú starostlivosť.
Lekárski odborári včera večer popreli, že by sa situácia stabilizovala v Poprade.
„Naši malí pacienti už nie sú rukojemníkmi. Chceme požiadať o zrušenie núdzového stavu,“ oznámil včera Peter Krcho, riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
Detských lekárov podľa neho ovplyvnilo to, že v utorok výpovede masovo stiahli kolegovia v košickej univerzitnej nemocnici.
Včera nastúpili do zamestnania všetci lekári, žiadnemu nenariadili pohotovosť v rámci núdzového stavu.
sen, juk
Cestujú pacienti aj voľní lekári
Ružomberok sa vzdal dvoch anestéziológov. Pomoc sľúbili Košice, vojakov prevelili.
RUŽOMBEROK. Vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá mala prijímať pacientov z okolitých nemocníc, je vyťažená. Lekárov je zatiaľ dosť, nemajú však dostatok prístrojov. Požiadali preto, aby im ťažké prípady posielali s ventilačnými prístrojmi, prípadne aj s lekármi.
Ružomberskú nemocnicu nezaradili do núdzového režimu. Vedenie preto nemôže lekárom uložiť pracovnú povinnosť, hoci ich odchádza vyše štyridsať. Chirurgia a interné oddelenie pracujú v núdzovom režime. Situáciu pomáhajú riešiť lekári, ktorí súhlasili s prácou na dohodu. Trvajú síce na výpovediach, ale pri akútnych stavoch nastúpia.
Na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny prijali niekoľko ťažkých pacientov z Mikuláša a Trstenej. ARO bolo včera plné. Situácia je o to zložitejšia, že dvoch anestéziológov museli poslať do Liptovského Mikuláša a Žiliny. Riaditeľ Igor Čombor tvrdí, že ich kapacity nie sú nekonečné. „Musíme si nechať voľné miesta aj s prístrojmi na ARO aj pre našich pacientov,“ konštatoval.
Čombor sa už informoval v košickej nemocnici, či im v prípade potreby môžu poskytnúť dvoch anestéziológov a dvoch chirurgov. Košice pomoc potvrdili. „Poľná nemocnica k nám prevelila 13 vojenských lekárov, najmä anestéziológov a chirurgov.“
Na chodbe s chirurgickými a úrazovými ambulanciami bolo popoludní približne desať pacientov. Staršia pani, ktorá na vozíčku čakala na ošetrenie pred sadrovňou, povedala, že ju ošetrili bez problémov. Starší muž pred chirurgickou ambulanciou to potvrdil, ale pre istotu mu vraj odporučili, aby si platnosť ďalšieho vyšetrenia ešte telefonicky overil.
Daniel Vražda
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Beata
Balogová
