BRATISLAVA. Lekári sa vo štvrtok do nemocníc nevrátia. Ani po takmer deviatich hodinách rokovania sa nepodarilo nájsť zhodu medzi predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia a vlády.
Oznámil to predseda Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ktorý bol sprostredkovateľom. "Je mi to osobne veľmi ľúto," povedal.
"Sme sklamaní, že nedošlo k dohode, situácia aj naďalej ostáva veľmi vážna a dovolíme si tvrdiť, že v jednotlivých nemocniciach kritická. Vyzývame lekárov aj pacientov, aby sa nebáli a dúfame, že toto nebolo skutočne posledné rokovanie," povedal predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.
Podľa jeho slov je za súčasnú situáciu zodpovedný aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), ktorý nechce navýšiť zdroje pre podfinancované zdravotníctvo.
O dohodu sa snažil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH, premiérka Iveta Radičová aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský z KDH. "Cítim veľké sklamanie," oznámil po rokovaní Hrušovský.
Rokovania podľa predsedu parlamentu sa však neskončili. "Skôr sme ich len prerušili," skonštatoval Hrušovský.
Tisícka výpovedí
V akom režime fungujú nemocnice
DFN Košice – pracuje v riadnom režime UN L. Pasteura Košice – pracuje v riadnom režime Nemocnica Poprad – pracuje v riadnom režime FN Prešov – vie zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť Nemocnica Trstená – pracuje v riadnom režime, okrem gynekológie FN Banská Bystrica – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť Nemocnica Liptovský Mikuláš – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť Nemocnica Čadca – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť Nemocnica Bojnice – pracuje v riadnom režime na základe núdzového stavu Nemocnica Dolný Kubín – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť FN Trnava – problematické ARO a neurológia. Prevoz pacientov je zabezpečený. FN Nitra – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť Nemocnica Považská Bystrica – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť FN Žilina – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ARO a gynekológia pracujú s počtom lekárov ako cez víkend Nemocnica Dolný Kubín – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť UN BA – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť DFN Bratislava – vie zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť
Zdroj. Ministerstvo zdravotníctva
"Urobili sme všetko preto, aby sme sa dohodli," povedal minister Ivan Uhliarik. "Mame však iný pohľad na naše možnosti," skonštatoval.
Vo štvrtok tak bude v nemocniciach chýbať vyše 1200 lekárov z celkového počtu 6500 lekárov. Títo lekári sú od polnoci nezamestnaní. Pôvodne sa do odborárskej akcie zapojilo 2439 lekárov.
Pre niektoré zariadenia to môže znamenať veľký problém až kolaps. Problémová je najmä Bratislava a nemocnice v Žilinskom kraji.
Na otázku, čo bude dnes s pacientmi, mal Kollár problém odpovedať. "Myslím si, že vláda mala dostatok času, aby sa pripravila a zabezpečila starostlivosť," povedal po chvíľke ticha.
"Sme zvedaví, ako chcú kompetentní zaručiť zdravotnú starostlivosť bez nás," doplnil.
Uhliarik ponúkol svoj postMinister zdravotníctva Ivan Uhliarik prosil lekárov, aby sa vrátili do nemocníc. Riaditelia by ich aj po 1. decembri, keď sa im skončila výpovedná doba, zobrali späť do práce.
Uhliarik bol po neúspešných rokovaniach ochotný ponúknuť svoju ministerskú stoličku.
Na jeho slová však reagoval predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Nikto podľa neho na rokovaní o odstúpenie nepožiadal.
Hrušovský tiež skonštatoval, že zo strany odborárov dnes nebola chuť sa dohodnúť.
"Prekvapuje ma, že som z úst odborárov počúval viac o peniazoch, ako o pacientoch," povedal v noci na brífingu.
Vyššie platyOdborári sa s vládou nedohodli ani pri ponuke vyšších platov. Po tom, čo im ponúkli zvýšenie o 300 eur, im na nočnom rokovaní ponúkli ešte viac.
Odbory žiadali od budúceho roka navýšenie základnej mzdy na úroveň 1,25- až 2,5-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe.
Lekári okrem toho žiadajú aj ďalšie zvýšenie od roku 2013, a to na minimálne 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy. Tá bola vlani 769 eur.
Kabinet lekárom ponúkol trojetapové zvýšenie základných miezd, k januáru 2012 ostala pôvodná ponuka minimálne 1,05- až 1,6-násobku priemernej mzdy.
K júlu mali ich platy rásť na minimálne 1,2- až 1,9-násobok a od roku 2013 mali dosiahnuť úroveň minimálne 1,25- až 2,3-násobku priemernej mzdy.
Na takéto zvýšenie by vláda potrebovala o 30 miliónov eur viac ako pri prvej ponuke.
Dragula po skončení rokovania nepovedal dôvody, prečo sa nedohodli.
Štyri (ne)splnené podmienkyZdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek.
V nich vyzývali na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Vláda na ne reagovala vytvorením memoranda, ktoré zohľadňovalo možnosti štátu, to odbory odmietli a pripravili vlastné memorandum, ktoré zase odmietol kabinet.
Problémom bolo najmä zabezpečenie platovej požiadavky lekárov.
Čo sa stalo v stredu 30. novembra:Rokovanie nekončí, situácie v nemocniciach sa líšia >>
Falck posilňuje sieť svojich ambulancií >>
Vláda a odbory budú rokovať >>
Za trnavskými lekármi pôjdu policajti >>
V Mikuláši nevedia nájsť lekárov >>
V Prešove nenastúpilo do práce 60 lekárov >>
Riaditeľ bratislavskej Univerzitnej neodstupuje >>
V košickej Univerzitnej je stabilizovaná situácia >>
V Trenčíne stiahli výpovede desiatky lekárov >>
V Mikuláši podajú na lekárov trestné oznámenie >>

Beata
Balogová
