AKTUALIZUJEME

Minúta po minúte: Ani v stredu sa vláda s odborármi nedohodla

Odborári sa s vládou nedohodli. Obe strany tvrdia, že rozhovory budú pokračovať aj v piatok 2. decembra.

Predseda LOZ Marián Kollár.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Odborári sa s vládou nedohodli. Vyše 1200 lekárov, ktorí nestiahli výpovede, je od štvrtka nezamestnaných. Minútu po minúte ame ukončili. Nové informácie nádete tu.

20:13 Od vyhlásenia núdzového stavu previezli medzi nemocnicami v rámci celého Slovenska troch pacientov. A to z Ružomberka do Liptovského Mikuláša, Trenčína a Trstenej.

Na území Bratislavy nebol zrealizovaný žiaden prevoz. Informovala o tom na dnešnom brífingu v parlamente šéfka Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Andrea Smolková. "Dnes je už situácia iná, stav sa upravuje a pacientov je možné previesť naspäť," upozornila Smolková.

18:57 Ani dnešné hodinové rokovanie predsedu Lekárskeho odborového združenia Mariána Kollára a predsedu parlamentu Pavla Hrušovského (KDH) sa neskončilo dohodou.

Obe strany tvrdia, že rozhovory v tomto zložení budú pokračovať aj v piatok 2. decembra.

"Povedali sme si rámcové veci, ktoré si rozpracujeme a posunieme sa ďalej. Nič nie je dohodnuté. Bude treba ešte trochu trpezlivosti," reagoval po rokovaní Kollár. "Hľadáme všetky možnosti tak, aby sme došli v čo najbližšom období k dohode," dodal.

18:43 Lekárky, ktoré odišli z nemocnice v Nitre, teraz pracujú na dohodu

18:12 Tesne po 18. hodine prišiel do NRSR Marián Kollár, predseda LOZ. Išiel rokovať s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským z KDH. Povedal, že verí, že sa dohodnú. Na otázku, prečo nerokuje aj s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom povedal, že možno zmena garde pomôže.

18:10 Zahraničné nemocnice čakajú na Slovákov. Najviac do prihraničných nemocníc volajú rodičky.

17:42 Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik neodstupuje z funkcie. Povedal to na dnešnom brífingu.

Nemocnice ponúkajú prácu

17:37 Nemocnice ponúkajú voľné pracovné miesta, hľadajú najmä anestéziológov.

17:18 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dnes nezaznamenal žiadny podnet v súvislosti s aktuálnou situáciou v zdravotníctve. Naďalej poskytuje poradenstvo na svojich telefónnych linkách

16:57 Bezpečnostná rada košického obvodu aj napriek priaznivej situácii nerozhodla o návrhu na zrušenie núdzového stavu v obvode.

16:31 Situácia v Univerzitnej nemocnici v Martine je pokojná. Všetci lekári nastúpili do služieb ako obvykle.

16:28 Ak lekár nenastúpi v čase vyhláseného núdzového stavu do nariadenej služby, polícia bude individuálne posudzovať následky, ktoré môžu takýmto konaním vzniknúť.

"V prípade podozrenia zo spáchania trestných činov, najmä takých, ktoré ohrozujú životy a zdravie občanov, polícia bude konať neodkladne v súlade so zákonom," uviedol pre SITA hovorca prezídia Michal Slivka.

16:25 Nemocnica svätého Michala v Bratislave je pripravená pomôcť ostatným zdravotníckym zariadeniam, ktoré v súčasnosti môžu mať problémy pre masový výpadok lekárov.

"Prípady, ktoré sa doteraz vyskytli, riadne zvládla a žiadne mimoriadne situácie zatiaľ nemusela riešiť," informoval TASR hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel. Toto zdravotnícke zariadenie už podľa neho dnes prijalo štyroch pacientov z Univerzitnej nemocnice Bratislava. "Všetkých riadne ošetrili," doplnil Grendel.

16:23 Nemocnice v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva ukončia tento rok so stratou 123 mil. eur. Taký je odhad rezortu zdravotníctva.

Dôvodom je vysoký podiel ich výdavkov na lieky a zdravotnícky materiál, nárast osobných nákladov, ale aj znižovanie platieb zo strany zdravotných poisťovní a neprimerané ceny za niektoré služby.

Slovensku pomôžu českí lekári

16:18 Slovenská strana požaduje podľa šéfa českého rezortu zdravotníctva Leoša Hegera zatiaľ iba vyslanie ôsmich špecialistov, dvoch anestéziológov, dvoch traumatológov a štyroch chirurgov.

"Ak by sa obe strany dohodli a bolo by to potrebné, môže česká armáda vyslať až 30 lekárov," uviedol hovorca Ministerstva obrany Jan Pejšek.

15:56 Podľa primára Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trenčín Petra Kačšáka je momentálne na oddelení šesť lekárov, v ústavných pohotovostných službách normálne fungujú dvaja.

„Stále je to počet, ktorý bez problémov zvládne pôrodnícku starostlivosť. Chcem ubezpečiť tehotné ženy a rodičky, že poskytujeme akútnu starostlivosť a nie je pravda, že by nebolo možné porodiť v tejto nemocnici,“ hovorí Kaščák.

15:13 Súkromní lekári chcú ostať pri pacientoch, zároveň však upozorňujú, že ďalšie zníženie platieb za poistencov štátu, môže byť pre zdravotníctvo katastrofou.

15:09 Strana Smer podľa slov svojho predsedu Roberta Fica očakáva, že minister zdravotníctva sa dnes vzdá svojej funkcie.

15:01 Telefónna informačná linka ministerstva zdravotníctva, ktorú rezort zriadil pre pacientov pre napätú situáciu, funguje bez problémov. Agentúre SITA sa na linku podarilo dovolať na druhýkrát, pričom prvýkrát bolo obsadené.

"Ľudia volajú od rána nepretržite, a to už tretí deň," povedala pre agentúru SITA operátorka linky.

Dodala, že väčšina telefonátov je všeobecná a ľudia sa len potrebujú s niekým porozprávať o vzniknutej situácii. "Niektorým stačí to, že sa nám vyrozprávajú a my ich upokojíme," uviedla.

Z Trnavy presúvajú pacientov

14:49 „Všetky pohotovostné ambulancie oddelenia urgentného príjmu sú v prevádzke, ktorá zodpovedá bežnému režimu," povedal Marcel Brenner, primár urgentu v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave. Čakacie doby aj dostupnosť vyšetrení sú zachované.

„Do práce nám nenastúpilo 39 lekárov. Časť sú staršie pn-ky, niektoré sú úplne nové. Veľmi malé percento je takých ktorí nenastúpili bez udania dôvodu, časť kvôli očr-kám. Prevádzka na všetkých klinikách našej nemocnice beží úplne v normálnom režime. V akútnom režime beží len chirurgia, tam si najviac lekárov vzalo čerstvé pn-ky a očr-ky,“ povedala Zuzana Laluhová, zástupkyňa riaditeľa Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.

14:37 V trnavskej nemocnici presúvajú pacientov schopných prevozu do Galanty. Stav je však neudržateľný a tak chce riaditeľ Gabriel Pavelek vyskúšať neštandardný postup. „Chceme sa pokúsiť o niečo neštandardné, nevyskúšané a veľmi komplikované,“ hovorí Pavelek.

Do Trnavy by mohli prísť pomôcť lekári z Bratislavskej fakultnej nemocnice. Či ich naozaj uvoľnia, Pavelek zatiaľ nevedel povedať. O svojej žiadosti informoval aj ministerstvo zdravotníctva.

14:15 Vedeniu Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci dnes ráno 40 lekárov oznámilo, že na podporu požiadaviek lekárskych odborárov odmietajú nastúpiť do nočných a víkendových služieb nad limit stanovený Zákonníkom práce.

Ako povedal jej riaditeľ Július Höffer, znamenalo by to krízový stav a nemocnica by nebola schopná v pracovných dňoch od 15:30 do 7:00 a cez víkendy a sviatky poskytovať zdravotnú starostlivosť.

14:12 Dnešný štrajk, ktorý iniciovala Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ), podporuje viacero lekárov na území Zemplína, ktorých oslovila TASR.

Niektorí z nich svoje ambulancie na základe výzvy SLÚŠ na čas zatvorili, iní dnes pracujú v nezmenenom režime.

14:05 Na linke 112 je zabezpečená neustála služba. Povedala to Lucia Garajová z ministerstva vnútra. Nevedela sa však vyjadriť k tomu, či je na linke 112 o jedného operátora menej alebo nie.

Informáciu, že v službe bývajú vždy traja operátori, ale dnes sú len dvaja, sme dostali mailom.

Odborári hovoria o kolapse

14:00 Odborári na tlačovej konferencii hovorili o kolapse nemocníc. Podľa nich napríklad v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave v súčasnosti pracuje šesť chirurgov, ktorí sú už v práci druhý deň.

13:42 Dolnooravská nemocnica je bez kľúčových lekárov, pacientom poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť.

13:31 V nemocnici v Partizánskom sa lekári špecialisti do štrajku avizovaného Slovenskou lekárskou úniou špecialistov nezapojili.

Do štrajku sa nezapojili ani oslovení súkromní špecialisti v meste. Podobná situácia je aj v Žiari nad Hronom.

13:28 Podľa šéfa odborárov Mariána Kollára pracujú lekári pod obrovským tlakom a je len otázkou času, kedy príde k problému.

V Prešove nenastúpilo sto lekárov, rušia operácie

13:22 V prešovskej nemocnici nenastúpilo do práce 101 lekárov. Zrušili všetky plánované operácie, na polovici oddelení sú schopní zabezpečiť len akútnu zdravotnú starostlivosť.

13:18 Politológovia sa zhodli, že lekári by si zaslúžili viac, no v súčasnej situácii sú ich požiadavky neprimerané a je logické, že sa ľudia obracajú proti nim.

13:07 Väčšina novozámockých lekárov stiahla výpovede, z fakultnej nemocnice chce odísť už iba šesť lekárov.

12:37 Vedeniu lučeneckej nemocnice 40 lekárov oznámilo, že na podporu požiadaviek odborárov odmietajú nastúpiť do nočných a víkendových služieb nad limit stanovený zákonníkom práce.

Pre nemocnicu by to znamenalo krízový stav. Výpoveď podali 35 lekári, výpovedná lehota sa im však skončí až 31. decembra.

Viacerí špecialisti sa k štrajku nepridali

12:26 Z nemocnice v Topoľčanoch odišlo 15 lekárov. 23 lekárov stiahlo výpoveď v posledný možný deň. Nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom režime, vrátane plánovaných operácií.

„Situácia je stabilizovaná, ani jedno oddelenie nie je ohrozené,“ povedala riaditeľka neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami Marta Eckhardtová.

12:18 Bojnická nemocnica hľadá nových lekárov. Do polnoci svoju výpoveď stiahlo 16 z 51 lekárov.

12:17 Lekári v súkromnom bratislavskom Medicínskom centre Medifera, ktoré patrí do siete ProCare, pracujú napriek výzve Slovenskej lekárskej únie špecialistov na štrajk.

Podobne sa rozhodli neštrajkovať a prísť do práce lekári Polikliniky Mýtna či neštátnej polikliniky Pro Bios.

12:05 Denným doktorandom, ktorí nestiahli výpoveď v Univerzitnej nemocnici Bratislava, má byť podľa odborárov pozastavené štipendium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského.

Česi nám chcú poslať vojenských lekárov

11:58 Odborári vyzývajú lekárov vo výpovediach, aby urýchlene navštívili lekára.

fb4.jpg

11:51 Česká vláda na piatok zvolala mimoriadne zasadnutie, aby prerokovali vyslanie českých armádnych lekárov na Slovensko.

11:41 Zvýšený počet pacientov pre neurologické oddelenie zaznamenali v Galante.

Podľa slov námestníčky riaditeľa Drahomíry Bollovej boli prijímaní aj pacienti zo spádového územia trnavskej nemocnice. Problémy to zatiaľ nemocnici nespôsobuje.

11:18 Väčšina lekárov Fakultnej nemocnice v Trenčíne v stredu síce stiahla svoje výpovede, viac ako dvadsať ich do práce napriek tomu nenastúpilo. Situácia v nemocnici je vážna, operácie museli zredukovať.

V Čadci chcú osloviť lekárov z Ukrajiny

11:14 Príkazy na prácu bývalým zamestnancom Fakultnej nemocnice v Trnave, ktorí si ich zatiaľ neprevzali, budú doručovať pracovníci Obvodného úradu v Trnave.

Po mimoriadnom rokovaní bezpečnostnej rady obvodu o tom informoval jej predseda Jozef Klokner. Príkazy si neprevzalo ešte 21 lekárov.

Riaditeľ nemocnice Gabriel Pavelek bezpečnostnú radu informoval o zložitej situácii na neurológii a na ARO. Zároveň však povedal, že doteraz neboli ohrozené životy pacientov.

Situáciu na neurológii má podľa bezpečnostnej rady riešiť spoluprácou s bratislavskými nemocnicami.

Pracovníci obvodného úradu okamžite po skončení rokovania bezpečnostnej rady sadali do áut s príkazmi na prácu s podpisom predsedu bezpečnostnej rady. V prípade neúspechu sa pokúsia aj o opakované doručenie.

11:07 V Kysuckej nemocnici v Čadci už začínajú vykonávať aj plánované výkony. Výnimkou je gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, kde zatiaľ poskytujú akútnu starostlivosť. Nemocnica oslovila aj lekárov z Ukrajiny.

V Banskej Bystrici deti operovať budú

11:05 Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici pracuje v núdzovom režime. Poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

Niektoré ambulancie sú zavreté a pacientov objednávajú na iný termín. Napriek zložitej situácii chystajú na zajtra aj plánované očné a chirurgické operácie.

Vedenie nemocnice určilo pracovnú povinnosť všetkým 32 lekárom, ktorí nestiahli výpovede. Osem z nich je práceneschopných.

10:27 Nemocnica v Liptovskom Mikuláši funguje v normálnom režime, pripravená poskytovať pacientom akútnu i neakútnu zdravotnú starostlivosť.

Spomedzi 16 lekárov, ktorí nestiahli výpovede sa nepodarilo doručiť príkazy na povinnosť pracovnej činnosti trom chirurgom.

Lučenec a Nitra ošetrujú len akútne stavy

10:25 Lučenecká nemocnica je paralyzovaná, lekári nenastúpili do zamestnania. Nemocnica ošetruje len život ohrozujúce stavy.

10:23 V nitrianskej nemocnici zostalo 46 výpovedí. Len akútnu starostlivosť poskytujú všetky chirurgické odbory, Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, detské oddelenie, neurológia, otorinolaryngológia a urológia.

10:22 Košická detská fakultná nemocnica funguje v bežnom režime a poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

10:21 Lekári z nemocnice v Spišskej Novej Vsi počas stredy stiahli všetky avizované výpovede.

Detskí chirurgovia v Bratislave zostali doma

10:20 V Žiline nenastúpilo do práce 45 lekárov.

10:17 Na oddeleniach bratislavskej Univerzitnej nemocnice momentálne chýba 287 lekárov. Najvážnejšia situácia je na ortopédii a traumatológii.

Časť lekárov do práce nenastúpila a časť ohlásila práceneschopnosť.

10:13 Odborári kritizujú. Zrejme médiá.

fb3.jpg

10:07 V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave nenastúpilo do práce 39 lekárov, jediným oddelením, ktoré poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť ostáva Klinika detskej chirurgie, kam do práce neprišlo 19 lekárov z tridsiatich.

Na žilinskej chirurgii je kritická situácia

9:54 Na žilinskom chirurgickom oddelení zostalo osem lekárov PN a do práce nenastúpili. Na oddelení tak v súčasnosti pracuje primár, traja starší lekári a zopár mladých kolegov.

Podľa primára Rastislava Johanesa sa táto situácia dlhodobo udržať nedá a „tu už ide o život“.

9:43 Dolnokubínski lekári neochoreli, do práce nastúpili. Počet výpovedí sa znížil z doterajších 41 na 29. Lekári kľúčových oddelení, chirurgie, ortopédie, ARO, RTG, CT, na výpovediach trvajú.

9:12 Piati pôrodníci novorodeneckého oddelenia v Žiline , ktorým skončila výpovedná lehota, nastúpili na OČR-ky a ráno do práce neprišli.

9:07 V Hornooravskej nemocnici v Trstenej výpovede nestiahlo pätnásť lekárov. Potvrdil to Petr Vašíček, hospodársko-technický námestník. Do práce nastúpilo dvanásť z nich.

Jedna lekárka z gynekológie je práceneschopná, dvaja chirurgovia, s ktorými nemocnica stále rokuje, by mali prísť dopoludnia.

Núdzový stav naďalej trvá na gynekologicko-pôrodníckom, detskom, novorodeneckom, u časti lekárov aj na chirurgickom a internom oddelení.

„Je však zabezpečená kompletná zdravotná starostlivosť, prebiehajú aj naplánované operácie,“ povedal Vašíček. Nemocnica zatiaľ nemusela povolávať lekárov z iných zdravotníckych zariadení.

8:52 Pozrite si, čo si myslia o proteste komentátori SME a Shooty.

8:39 Na novorodeneckom oddelení vo Fakultnej nemocnici v Žiline v stredu lekári stiahli výpovede a 1. decembra ráno normálne nastúpili do práce. Oddelenie funguje bez problémov, v plnom režime.

7:37 Odborári pritvrdili:

fb2.jpg

7:28 Odborári na svojej facebookovej stránke vyzývajú lekárov, aby sa venovali rodine a svojmu zdraviu.

fb.jpg

7:19 Vedenie Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici eviduje k 1. decembru už len dve z pôvodne 31 podaných lekárskych výpovedí. TASR o tom informoval riaditeľ nemocnice Peter Rendek.

nemocnice-webb.jpg

Kliknite na obrázok pre zväčšenie

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 4. Moskva alebo Petrohrad?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 7. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 8. Nový Jaguar XF Sportbrake
 9. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 10. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 1. Zóna Nové Nivy splnila kvalifikačné podmienky pre registráciu
 2. Dekan ocenil študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 3. Application of GDPR with respect to the size of the enterprise
 4. Modern luxury next to the Blue Church
 5. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 6. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 7. Moskva alebo Petrohrad?
 8. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 9. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 10. HB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 1. Moskva alebo Petrohrad? 8 346
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 4 193
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 3 496
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 155
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 461
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 347
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 1 292
 8. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 204
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 129
 10. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 064

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Bratislavu zradila doprava aj kultúrna uzavretosť, hovoria experti

Niekto mohol akceptovať, že pre Bratislavu je hlavné letisko Viedeň, niekto to akceptovať nemusel, vraví šéf portálu euractiv Radovan Geist.

SVET

Pomáha aj NASA. Nájdu stratenú ponorku v rozbúrenom mori?

Ak sa ponorka potopila, námorníkom zostal vzduch len na pár dní.

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

EKONOMIKA

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.

Neprehliadnite tiež

Domov

My sme les na internete podporilo vyše päťdesiattisíc ľudí

Šéf envirorezortu Sólymos vníma situáciu v lesoch podobne ako organizátori z My sme les.

Domov

Migračná kríza sa skončila, policajné kontroly za hranicami nie

Rakúska polícia stále náhodne kontroluje autá, ktoré prichádzajú zo Slovenska.

Domov

V utorok sa od západu oteplí, sneh vystrieda dážď

V Oravskej Lesnej pribudlo 20 cm nového snehu.

Domov

Prezident Kiska odletel na prvú štátnu návštevu Mexika

Andrej Kiska podpíše s mexickým kolegom spoločnú deklaráciu o prehĺbení spolupráce.