Agentúrny text sme o 17:35 nahradili autorským článkom SME.
Košice. Väčšina súkromných ambulancií v Košiciach a v iných väčších mestách vo štvrtok napriek výzve Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) normálne fungovala. Únia chcela jednodňovým štrajkom súkromných lekárov poukázať na neustále sa zhoršujúci finančnú situáciu v zdravotníctve.
Ministerstvo financií chce v budúcoročnom rozpočte znížiť platby zo 4,32 percenta vymeriavacieho základu na úroveň štyroch percent.
Lekári: Bolo by to nefér
Lekári na Poliklinike Sever mali vo štvrtok bežný pracovný deň.
„Nie som členka únie a ani by som si nemohla dovoliť ordináciu zavrieť. Dnes sme ošetrili desiatky pacientov,“ vysvetľuje chirurgička Darina Brašková. Lekárka s dlhoročnou praxou si uvedomuje, že enormne zadĺžené verejné zdravotníctvo je v hlbokej kríze, preto sa protestu lekárov štátnych nemocníc nečuduje. „Žiaľ, nech bol ministrom zdravotníctva ktokoľvek, nič nevyriešil.
„Chceme našich pacientov upokojiť. Nemyslím si, že by sme aj my mali prilievať olej do ohňa. Bolo by to od nás nefér,“ myslí si zdravotná sestra Ľudmila Demčáková.
Podobne uvažuje aj urológ Vincent Nagy. „Chodia k nám aj onkologickí pacienti, viacerí musia do Košíc cestovať, nemôžem ich len tak nechať.“
Súkromní lekári ordinovali aj na poliklinikách Staré Mesto a Juh, otvorené boli i ambulancie v súkromných medicínskych centrách. Niektorí lekári tvrdili, že o štrajku vôbec nevedeli.
Protest na KVP
Najviac lekárov, ktorí sa do protestu zapojili, pracujú na Poliklinike Sídliska KVP. Na dverách viacerých ordinácií bol oznam o štrajku, niektorí čerpali dovolenky, iní skrátili ordinačné hodiny či prijímali len akútne prípady.
„Od apríla sme v štrajkovej pohotovosti. Chceme zabrániť ďalšiemu obmedzovaniu zdravotnej starostlivosť pre občanov. Nik ale s nami nedebatuje, nik nás nechce počuť,“ hovorí psychiatrička Nela Fabišíková. Aj ona sa pripojila k štrajku.
Plne sa stotožňuje s vyhlásením únie, podľa ktorej chronický nedostatok verejných financií v systéme zdravotníctva a ich zlé rozdeľovanie bráni dodržiavať ústavu a zákony.
Podľa súkromných lekárov je najväčším dlžníkom zdravotných poisťovní štát. Preto naliehavo vyzývajú parlament, aby pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok svojím rozhodnutím prinútil vládu zvýšiť platby za poistencov štátu minimálne na päť percent.
Pozitívne ohlasy
Svoje gastroenterologické ambulancie na Sídlisku KVP mali zavreté aj prezident SLÚŠ Andrej Janco a jeho manželka.
„Dostali sme desiatky pozitívnych ohlasov z celého Slovenska, najmä z menších miest, kde sa lekári do štrajku zapojili vo väčšej miere,“ reagoval Janco.
Prezident nepredpokladal, že na výzvu zareagujú všetci ambulantní lekári. Pacienti tých, ktorí štrajk podporili, si však podľa neho môžu byť istí, že majú toho správneho lekára, ktorý to s nimi myslí poctivo. „Ja by som sa orientoval práve podľa toho. Pretože angažujú sa len tí lekári, ktorým nie je ľahostajná otázka zdravia občanov.“
Janco je presvedčený, že štrajk mal zmysel a jeho odkaz zaznel aj v politických kruhoch, ktoré môžu financovanie zdravotníctva ovplyvniť. V prípade, že sa nepodarí zabrániť poklesu odvodov štátu za svojich poistencov do zdravotných poisťovní, únia chce vyhlásiť rok 2012 za „rok ohrozenia zdravotnej starostlivosti“ na Slovensku.
Špecialisti chcú vyhodnotiť protest v pondelok na budúci týždeň.

Beata
Balogová
