BRATISLAVA. Štyri roky starý prípad korupcie bielych plášťov zachytený aj v televíznej reportáži nemá koncovku. Ortopéda Jozefa Masára odsúdil za úplatky koncom novembra špecializovaný súd na podmienečný trest. Rozsudok nie je právoplatný. 1. Kambodža16. Maďarsko18. Slovensko31. Poľsko44. Česko55. Rakúsko88. Dánsko
Pacienti považujú korupciu za jeden z najväčších problémov v zdravotníctve. Lekárov podpláca podľa prieskumu Transparency International Slovensko každá štvrtá domácnosť. Aj protikorupčnými opatreniami vláda podmieňovala dohodu o lekárskych platoch.
Masára odhalila v roku 2007 skrytá kamera STV. O sume sa dohadoval s manželom pacientky Márie Ághovej, ktorej predtým operoval bedrový kĺb. Pred kamerou priznal, že vzal 60tisíc korún.
Môže sa odvolať
Korupcia
Rebríček
Zdroj: Globálny barometer korupcie 2010. Prvá je krajina s najviac rozšírenou korupciou v zdravotníctve.
Masár dostal dva roky s podmienečným odkladom a peňažný trest tritisíc eur.
Lekár sa ešte môže odvolať na Najvyšší súd. Ten už raz nariadil doplniť dôkazy. V pôvodnom verdikte sa sudca nepriklonil k návrhu prokuratúry zakázať lekárovi činnosť.
Odôvodnil to jeho vysokou odbornosťou. Zákaz nedostal ani tentoraz.
„Neverím, že sa niekedy niečo vyrieši,“ hovorí Ághová. Vedie aj ďalšie spory, keďže si myslí, že jej poškodili zdravie. „Lekári sa navzájom zachraňujú, vyrobia také znalecké posudky, že sú nepreskúmateľné, ale kým budem žiť, tak s tým neprestanem,“ hovorí odhodlane.
Masára sa vo štvrtok nepodarilo zastihnúť. V martinskej nemocnici už nepracuje, rovnako ani na lekárskej fakulte. V Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti tvrdili, že sa vzdal členstva.
Ághová, ktorú operoval, mala v tom čase advokátsku kanceláriu. S manželom tvrdili, že peniaze Masárovi dávali v presvedčení, že ide o príplatok za kvalitný kĺb. Na Masára sa sťažovala potom, čo sa zákrok nepodaril. Pre problémy s kĺbom je na invalidnom dôchodku.
Úplatky v zdravotníctve určite existujú. Je to rovnako ako v polícii, či politike, hovorí herec Csongor Kassai.
Čítajte anketu >>
Korupcia je veľká
Globálny barometer korupcie 2010 od Transparency zaradil Slovensko v rebríčku korupcie v zdravotníctve z 88 monitorovaných štátov na osemnáste najhoršie. Respondenti odpovedali na otázku, či niekto z ich domácností podplácal lekára.
Na nahlasovanie úplatkárstva zriadilo ministerstvo zdravotníctva protikorupčnú linku. „Z podnetov sme po posúdení ich obsahu posunuli orgánom činným v trestnom konaní dva prípady, ktoré upozorňovali na údajné korupčné konanie lekárov,“ povedala hovorkyňa Katarína Zollerová.
Pacienti úplatky nehlásia
Lekár vlani údajne zobral 28 úplatkov za vystavenie potvrdení o PN.
BRATISLAVA. Na políciu sa ľudia obrátia iba vtedy, ak podplatený lekár pri ich ošetrení pochybí. Uvádza to strategický plán o boji proti korupcii, ktorý schválila vláda.
Odhaľovanie úplatkov v nemocniciach je najkomplikovanejšie. Nikto nie je ochotný spolupracovať v obave, že mu lekár poškodí.
„Pacient je v nerovnom postavení, bojí sa, že ak oznámi korupciu, takzvaná biela mafia mu to vráti,“ hovorí lekár Branislav Sepeši z Fóra nezávislých názorov. Nezakrýva, že tento problém v zdravotníctve jestvuje. „Korupcia je problém,“ priznáva.
Úrad boja proti korupcii vlani zaevidoval 410 korupčných prípadov. Z prijímania úplatku obvinili siedmich lekárov.
Úrad vo výročnej správe za rok 2010 za zdravotníctvo vybral prípad praktického lekára pre dospelých, ktorý mal zobrať 28 úplatkov za vystavenie potvrdení o práceneschopnosti.
(zp,mm)

Beata
Balogová
