Prečo začali politické strany robiť kampaň s autobusmi?
„Je to dobrá možnosť osloviť ľudí v teréne. Pre slovenské politické strany bol inšpiráciou Zemák – autobus, na ktorom pred minulými voľbami jazdil po Českej republike Miloš Zeman. U nás sa prvýkrát v roku 1998 objavila obytná avia Migmobil, ktorou jazdil predseda SDĽ Jozef Migaš.“
Myslíte, že má význam robiť takéto kampane? Môžu kamióny, Modré autobusy, Migmobily osloviť voličov?
„Má to svoj význam. Autobusy pútajú pozornosť a svojím spôsobom upozorňujú na aktivitu strán. V roku 1998 napríklad SDK robila cyklistický pelotón, ktorý pútal pozornosť, a SDĽ mala Migmobil. Netreba to preceňovať, ale keď sa predvolebné cesty po Slovensku autobusmi stávajú masovým javom, tak by nevyužitie tejto metódy mohlo vyvolať otázniky o organizačnej schopnosti strany. V každom prípade je to štandardný prostriedok na vedenie kampane a oslovovanie voličov.“
Myslíte, že v ďalších voľbách bude autobusové kampane používať ešte viac strán? Že napríklad aj statická strana ako HZDS skúsi autobus?
„V menších krajinách je táto forma pomerne efektívna. Ale v prípade HZDS si neviem predstaviť podobnú kampaň. Jeho komunikácia je založená na niečom inom – majú silného vodcu, ktorý má nespochybniteľnú autoritu. Vodcu dovezú na stretnutie s voličmi a znova ho odvezú, čím sa HZDS odlišuje od ostatných. Používanie autobusov je určitým prvkom moderny v porovnaní s tradičnými kampaňami a HZDS je menej moderná strana.“
(rf)