BRATISLAVA. Úrady práce môžu lekárov poslať pracovať na pôvodné miesto. Kto odmietne, môže prísť o dávku v nezamestnanosti.
Lekárske odborové združenie na svojej webovej stránke vo štvrtok vyzvalo lekárov, ktorým sa skončila výpovedná lehota v nemocniciach, aby si oddýchli. „Na úrad práce nebežte ihneď, stačí do siedmich dní,“ napísal šéf odborov Marián Kollár.
Fakty
Odchod lekárov
výpovede podalo spolu 2411 doktorov,
z nich 1228 výpovede nestiahlo,
od štvrtka sú ich výpovede platné,
niektorí lekári musia v nemocniciach pracovať po vyhlásení núdzového stavu,
lekárov bez roboty smú úrady práce poslať aj na pôvodné miesto,
ak odmietnu do práce nastúpiť, nemusia dostať sociálnu dávku.
Platné výpovede má 1228 doktorov, ktorí ich odmietli stiahnuť a nepodpísali dodatok o 300-eurovom zvýšení mesačného platu.
Nemocnice v týchto dňoch nahlasujú úradom práce voľné pracovné miesta.
„V súčasnosti evidujú 158 voľných miest ponúkaných lekárom a lekárkam,“ uviedla Andrea Hajduchová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Najviac voľných pozícií evidujú vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, v detských fakultných nemocniciach v Bratislave a Košiciach, Dolnooravskej nemocnici a Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Hľadajú rôzne špecializácie, najmä chirurgov a traumatológov.
Problémy po odmietnutí
Úrady smú nezamestnanému lekárovi vybrať aj miesto, ktoré práve opustil. Ak sa ho nemocnica rozhodne prijať, doktor musí prácu zobrať. „Inak úrad práce začne proces správneho konania o vyradení z evidencie,“ povedala Hajduchová.
V prípade, že robotu odmietne zo zdravotných dôvodov, posudkový lekár úradu práce zhodnotí, či ponúkané miesto bolo preňho vhodné. Koho z evidencie vyradia, stratí nárok na dávku v nezamestnanosti.
Odborári vo štvrtok opäť apelovali na doktorov, aby trvali na svojich výpovediach a nerokovali s vedením nemocníc o tom, že ostanú zamestnancami.
Kollár vyhlásil, že buď sa vrátia na svoje miesta všetci, alebo nikto. „Dokážme im, že sme nenahraditeľní. Sľúbili sme si vydržať,“ burcoval na webe Kollár.
Kde nájsť peniaze na zvyšovanie platov? O nadmernej spotrebe liekov, zbytočných oddeleniach či predražených nákupoch vedia najlepšie lekári, píše Martin Barto
Čítajte komentár >>
Lákavé Česko
Viacerí štrajkujúci lekári môžu nájsť uplatnenie v českých nemocniciach v pohraničí, kde ponúkajú lepšie platy.
V porovnaní s ostatnými susednými štátmi nemusia riešiť jazykovú bariéru.
Hovorkyňa Vsetínskej nemocnice Lenka Plačková povedala, že v poslednom období narástol počet záujemcov o prácu zo Slovenska. „Rokujeme s niekoľkými uchádzačmi. Zatiaľ sme zmluvy neuzavreli, pretože vyčkávajú, ako sa vyvinie situácia so štrajkom.“ Lekár vo Vsetíne v priemere zarába okolo 2200 eur.
Žiadosti o prijatie prichádzajú aj do hodonínskej nemocnice. Jej riaditeľ Atonín Tesařík hovorí, že museli odmietnuť chirurga, pretože oddelenie majú plne obsadené. „Momentálne nám chýbajú internisti, diabetológovia a nefrológovia.“
V nemocnici sú so Slovákmi spokojní. „V personále majú sedempercentné zastúpenie,“ dodáva Tesařík.
Iná situácia je v meste Břeclav. „V minulých dňoch sme neprijali do pracovného pomeru žiadneho lekára zo Slovenska ani sme nezaznamenali zvýšený záujem o prácu v nemocnici,“ informovala hovorkyňa Radomíra Schweitzerová.

Beata
Balogová
