PRIEBEŽNE AKTUALIZOVANÉ

Minúta po minúte: Lekári už v piatok rokovať nechcú

Lekárske odbory už do polnoci rokovať nebudú. Podľa nich má návrh Pavla Hrušovského priveľa zmien.

(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili.

22:15 Lekárski odborári už v piatok nechcú rokovať.

Návrh predsedu parlamentu má pre nich priveľa zmien, chcú ich prerokovať vo svojom vedení a pokračovať najskôr zajtra.

20:59 Lekárske odbory vysielajú dvojzmyselné signály. Najskôr tvrdili, že sa chcú dohodnúť, potom dohodu popierali.

19:07 Za lekármi išli v piatok len pacienti v nevyhnutných prípadoch. Kto mohol návštevu odložil.

18:37 Po rokovaní oddelili predsedu Výboru LOZ od ostatných členov, ktorých do parlamentu nechceli vpustiť.

Chystajú zase nejaký podraz?! Vyčkajte na overené správy! Dohodu musí podpísať celý Výbor! informuje LOZ na facebookovej stránke.

18:04 V súvislosti so situáciou v zdravotníctve a neustále sa stupňujúcemu napätiu, ktoré ohrozuje životy pacientov, sa dnes rozhodol podať podnet na prešetrenie občan z Bratislavy.

Podľa lekárov ešte nič neplatí

17:55 Hrušovský by podľa Kollára mal sedieť nad materiálom o podmienkach, ktorý prerokuje s premiérkou Radičovou.

Kollár predpokladá, že ďalšie informácie by mohli byť do dvoch hodín.

17:54 "Stále nič neplatí," povedal Marián Kollár.

17:42 Vo Fakultnej nemocnici v Prešove do práce dnes nenastúpilo 118 lekárov. Ich kolegovia majú toho plné zuby.

17:37 Podľa zdroja z ministerstva zdravotníctva dohoda nevyzerá tak nádejne, ako ju prezentujú odborári. Odborári vraj predkladajú nové a nové požiadavky.

17:32 Marián Kollár povedal, že lekári sa vrátia do nemocníc, ak sa podpíše memorandum dohodnuté s vládou.

"Keďže vláda nechcela ustúpiť, rozhodli sme sa prijať ponuku ohľadom miezd," povedal predseda lekárskych odborov.

17:26 Facebook LOZ informuje: POZOR DEZINFORMÁCIA - zatiaľ žiaľ k žiadnej dohode NEDOŠLO, vyčkajte na stanovisko Výboru LOZ!

17:23 V považskobystrickej nemocnici podalo výpovede 31 lekárov. V stredu do polnoci ju stiahlo 28 z nich. Situácia sa však neustále mení, vplyv na to majú aj okolité nemocnice.

17:10 Lekárske odborové združenie (LOZ) sa dnes rozhodlo prijať ponuku vlády na zvýšenie miezd, ktorú dostali v stredu (30.11.).

Pred dnešným rokovaním s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským (KDH) to oznámil šéf LOZ Marian Kollár s tým, že ak sa s vládou dohodnú na legislatívnych zárukách, lekári sa vrátia do nemocníc.

"Teraz ostáva len na vláde, či to, čo sľúbila, aj splní a či to NR SR aj schváli. Pre nás to bolo veľmi ťažké rozhodovanie, lebo sme išli až za hranice našich možností. Robíme to pre to, lebo nám záležalo a aj nám záleží na našich občanoch," povedal Kollár.

Po podpise memoranda a schválení návrhov zákonov sa podľa jeho slov lekári vrátia do nemocníc.

Zároveň uviedol, že všetky technické detaily príslušných právnych noriem sú už prakticky hotové. Kollár tiež potvrdil, že vláda LOZ sľúbila špeciálny zákon o odmeňovaní lekárov.

"Naši lekári boli vždy pripravení, no v tejto chvíli zodpovednosť za situáciu je v rukách vlády a NR SR," dodal s tým, že dohoda sa mala prijať podstatne skôr, lebo snaha zo strany LOZ tu bola.

Rokovania s odborármi prebiehali utajene

16:14 V Martine zastavili plánované operácie, na víkend posilnili služby.

16:11 Postoj vlády voči platovej požiadavke lekárov nie je ovplyvnený nezáujmom o dohodu s odborármi, ale ekonomickou situáciou, v ktorej sa dnes krajina nachádza.

"Už nemám viac čo ponúknuť, už môžem len poprosiť," povedala dnes šéfka vládneho kabinetu Iveta Radičová na margo rokovaní s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Radičová zdôraznila, že situácia je v súčasnosti v krajine vážna. Odmietla však informácie o tom, že lekári pri vyjednávaní spomínali aj hrozbu, ktorú predstavuje súčasná situácia pre životy detí v nemocniciach. "Ale obava a strach, aby sa niečo nestalo niektorému občanovi, tú ja prežívam 24 hodín denne," dodala.

16:02 Z 28 vojenských lekárov sú traja nasadení v Bratislave, traja v Žiline a piati v Ružomberskej nemocnici. Zvyšných 17 je v pohotovosti.

15:56 V Trenčianskej nemocnici fungujú všetky oddelenia.

15:52 V Poprade sú pripravení prijať pacientov aj z L. Mikuláša.

15:45 V prešovskej nemocnici nenastúpilo 118 lekárov.

14:36 "V týchto chvíľach rokujú dnes od rána expertné skupiny ministerstva zdravotníctva a Lekárskeho odborového združenia o presnom znení zákona, v ktorom sa vláda zaviazala zvýšiť platy lekárov na tie úrovne, ktoré boli včera a predvčerom v médiách,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik po inšpekčnom dni v Detskej fakultnej nemocnici Bratislava.

13:50 Asociácia nemocníc Slovenska upozorňuje, že ak sa mzdy lekárom zvýšia v priemere o 300 eur bez adekvátneho navýšenia finančných zdrojov zo zdravotných poisťovní, do pol roka hrozí kolaps nemocníc.

13:24 Prezident Ivan Gašparovič nepovolil skrátené legislatívne konanie k návrhu novely zákona o vysokých školách, ktorým chcel rezort školstva uľahčiť príchod lekárov zo zahraničia.

13:01 Oficiálne rokovania medzi lekármi a vládou mali nahradiť utajené. Podľa informácií TASR dnes prakticky počas celého dňa prebiehajú rozhovory medzi zástupcami lekárov a kompetentnými, a to na viacerých úrovniach. Kto sa na ich zúčastnil, zatiaľ nie je známe.

Avizované oficiálne rokovanie medzi šéfom Lekárskeho odborového združenia Mariánom Kollárom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským by sa malo uskutočniť v popoludňajších hodinách.

Lekárom hrozia tresty

12:54 V Rakúsku sa pripravujú na možnú pomoc Slovensku. Na prijatie a ošetrenie akútnych pacientov zo Slovenska sa prichystali predovšetkým nemocnice blízko hraníc, napríklad v Hainburgu.

12:41 Aj Kysucká nemocnica dá prešetriť pn-ky Sociálnej poisťovni. Do práce nastúpil jeden anesteziológ, z troch lekárov na gynekológii, ktorí mali prísť do zamestnania, jeden pracuje, ďalší si príkaz zatiaľ neprevzal a tretí neprišiel. Prijať chcú aj dvoch lekárov z Ukrajiny.

12:39 V Univerzitnej nemocnici v Bratislave dnes neprišlo do práce 358 lekárov, vo štvrtok na oddeleniach chýbalo 348 lekárov.

Situácia v nemocnici vyzerá podobne ako v uplynulých dňoch, to znamená, že je síce vážna, ale v spolupráci s krajským operačným strediskom akútnu zdravotnú starostlivosť zabezpečujú.

12:38 V súvislosti s núdzovým stavom v banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnici s poliklinikou hrozí štyrom lekárom trestné stíhanie, pretože si odmietli prevziať príkazy na vykonanie pracovnej činnosti.

12:35 Ortopédia a chirurgia v dolnokubínskej nemocnici nie sú schopné poskytovať už ani akútnu starostlivosť. Oddelenia majú len po jednom lekárovi.

Situácia je kritická, ak by sa stala napríklad vážna dopravná nehoda, zranených by museli previezť do Ružomberka alebo Martina. Interné, detské a gynekologické oddelenie zatiaľ fungujú bez problémov. V nemocnici sú traja anesteziológovia, ktorí sa striedajú.

Výpovede im trvajú, pracujú v rámci núdzového stavu. Ostatné oddelenia poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť.

Žilina nie je schopná zabezpečiť ani akútnu starostlivosť

12:34 Situácia v žilinskej nemocnici je kritická. Vedenie nemocnice už informovalo ministra zdravotníctva, že nemocnica nie je schopná zabezpečiť ani akútnu starostlivosť. Povedal to anesteziológ Branislav Serva.

12:22 Niektorým lekárom niet ako prikázať pracovať. Ak nežijú v obvodoch, kde je vyhlásený núdzový stav, pracovná povinnosť sa ich netýka.

12:13 Nemocnica v Topoľčanoch dnes poskytuje len akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť. V topoľčianskej nemocnici dalo výpoveď 46 z celkového počtu 77 lekárov. Svoje výpovede nestiahlo len 15 lekárov.

12:09 Aj napriek núdzovému stavu dnes neprišlo v Liptovskom Mikuláši do práce jedenásť lekárov z chirurgie, traumatológie a oddelenia intenzívnej medicíny a anestéziológie. Pacientov v ťažkom stave začnú poobede prevážať do Popradu.

Práve dnes otvorili lyžiarsku sezónu v stredisku v Jasnej. Kľúčové oddelenia pre ošetrenie úrazov, ktorých veľká časť sa stane najmä na svahoch, sú v Liptovskom Mikuláši nefunkčné. Chirurgia a traumatológia nových pacientov neprijíma až do nedele, sanitky ich prevezú priamo do popradskej nemocnie.

12:05 V prešovskej nemocnici stále chýba vyše 100 lekárov.

12:04 V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach dnes do práce nenastúpilo 27 lekárov. Od dvanástich z nich zatiaľ nemajú žiadnu informáciu o tom, prečo nie sú v práci. U zvyšných pätnástich sú rôzne dôvody, od práceneschopnosti, ošetrovania člena rodiny, či len zaslania SMS, že nie sú schopní nastúpiť.

12:00 Generálna prokuratúra má v súvislosti s krízou v zdravotníctve na stole už päť trestných oznámení. Tri proti predsedovi Lekárskeho odborového združenia) Mariánovi Kollárovi a dve na neznámeho páchateľa.

V trnavskej nemocnici je kríza

11:58 Na trnavskej neurológii zostal len primár. Aj poslední dvaja lekári sú na PN.

11:40 V súvislosti so štrajkom lekárov na Slovensku sa na pomoc v akútnych prípadoch pripravujú aj zdravotnícke úrady v Dolnom Rakúsku.

11:28 Obvodný úrad Bratislava má doručiť rozhodnutia o pracovnej povinnosti približne 300 lekárom z Univerzitnej a Detskej fakultnej nemocnice. Zatiaľ zamestnanci úradu doručovali približne 70 lekárom, avšak úspešní sú len v 20 percentách.

11:00 Trnava požiada o preverovanie PN-iek Sociálnu poisťovňu.

10:30 Česká vláda pošle na Slovensko 30 vojenských lekárov. Hoci armáda disponuje niekoľkými stovkami lekárov, viac ako tri desiatky ich vyslať nemôže, aby neohrozila krajinu v prípade vzniku mimoriadnej situácie.

10:25 Fakultná nemocnica v Trnave dnes zatvára neurologické oddelenie, ktoré zostalo bez lekárov. Zostal pracovať len primár a dvaja lekári.

10:12 Predseda parlamentu Pavol Hrušovský požiadal poslancov o presunutie rokovanie o mzdách sestier, aby sa do legislatívy mohli doplniť prípadné úpravy týkajúce sa možnej dohody s lekármi.

10:10 Do práce v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou dnes nenastúpilo 66 lekárov. Vo štvrtok ich neprišlo 39. Dôvodom ich neprítomnosti je podľa jej slov práceneschopnosť alebo ošetrovanie člena rodiny.

10:04 V maďarskom pohraničí zatiaľ neošetrili žiadneho občana Slovenska.

10:00 Počet lekárov, ktorí nenastúpili do služby sa v Trenčíne zvýšil na päťdesiatjeden. Akútna starostlivosť sa rozšírila na celú nemocnicu. Služby na víkend majú zabezpečené.


8:02 Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik si podľa premiérky Ivety Radičovej uvedomuje svoju zodpovednosť. „V aktuálnej situácii je potrebné zabezpečiť čo najskoršie postupné zrušenie núdzového stavu vo vybraných obvodoch,“ reagovala premiérka Radičová na otázku, či zvažuje podanie návrhu na odobratie poverenia Ivanovi Uhliarikovi viesť rezort zdravotníctva. Uhliarik neodstupuje z funkcie, povedal to na štvrtkovom brífingu.

8:00 V slovenských nemocniciach budú už tretí deň po sebe chýbať lekári. Rokovania predsedu parlamentu Pavla Hrušovského so šéfom Lekárskeho odborového združenia Mariánom Kollárom budú opäť pokračovať aj dnes. Od zúženia rokovacieho tandemu si obe strany sľubujú ľahšie dosiahnutie dohody. Ako dnes na svojom webe informovalo LOZ, kabinet v tomto prípade stavil iba na to, že lekári sa vzdajú.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 7 175
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 6 177
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 840
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 587
 5. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 079
 6. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 012
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 992
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 597
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 142
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 709

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

KULTÚRA

Besson sa chytil do vlastnej pasce. Valerian nič nové nepriniesol

Najviac dostane ten, kto nič nečaká.

TECH

S partnerom nezdieľate iba posteľ, máte rovnaké baktérie

Mikroflóra z vnútra stehien odhalí vaše pohlavie.