BRATISLAVA. Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a odborárov rokujú o znení zákona, ktorý by lekárom zabezpečil vyššie platy.
"V týchto chvíľach rokujú dnes od rána expertné skupiny ministerstva zdravotníctva a Lekárskeho odborového združenia o presnom znení zákona, v ktorom sa vláda zaviazala zvýšiť platy lekárov na tie úrovne, ktoré boli včera a predvčerom v médiách,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik po inšpekčnom dni v Detskej fakultnej nemocnici Bratislava.
Minister dodal, že návrh zákona bol už hotový, obe strany sa však nevedeli dohodnúť na úrovni zvýšenia miezd. Vláda dala pritom lekárom ďalšiu ponuku v stredu, tí ju vtedy odmietli. Či svoj postoj zmenili, Uhliarik jasne nepovedal.
Uhliarik sľubuje opätovné prijatie do zamestnania
Poznamenal však, že po stretnutí s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským odborári deklarovali, že ešte budú rokovať. "Teda je ešte stále o čom rokovať," skonštatoval. Či bude ďalšie rokovania na pôde parlamentu ešte dnes, minister nevedel, záleží to od času potrebného na prípravu zákona.
Uhliarik opätovne lekárom odkázal, že v prípade dohody budú opätovne prijatí do zamestnania. "Chcem, aby sa lekári vrátili teraz k lôžku, aby pracovali najlepšie, ako vedia," vyhlásil. Zároveň odmietol podávanie trestných oznámení v súvislosti s aktuálnou situáciou v zdravotníctve. Podľa ministra nie je správne, aby sa tvárili tak, že lekári odišli a Slovensko ich už nepotrebuje. "Nechcem to dávať na hranu," uzavrel.
Povinnosť ignorujú péenkami
Vláda sa s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia zatiaľ nedohodla na riešení ich požiadaviek. Zhruba 1 200 lekárov tak už druhý deň nie je zamestnaných v dotknutých nemocniciach, niektorým však nariadili pracovnú povinnosť a majú chodiť do práce.
Mnohí však povinnosť ignorujú a sú napríklad práceneschopní. Odborári, ako aj opozičný Smer-SD tvrdia, že situácia je absolútne kritická. Ministerstvo zdravotníctva SR to odmieta.
Vláda pritom ponúkla odborárom na poslednom stretnutí výraznejší rast miezd ako v priemere o 300 eur. Ponuka od 1. januára budúceho roku zostala na úrovni 1,05 až 1,6-násobku priemernej mzdy. K 1. júlu 2012 sa mali základné mzdy zvýšiť na úroveň 1,2 až 1,9-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a k 1. januáru 2013 na úroveň 1,25 až 2,3-násobku.