BRATISLAVA. Prípadná dohoda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) o návrate zdravotníkov do nemocníc nebude znamenať víťazstvo pre žiadnu zo strán sporu.
Najviac ňou zrejme získajú pacienti. Uviedol to dnes politológ Ján Baránek na margo vyhlásenia šéfa LOZ Mariána Kollára, ktorý naznačil, že takáto dohoda by mohla vzniknúť už dnes.
"Pre vládu to bude vydýchnutie a myslím si, že pre časť štrajkujúcich lekárov tiež. Pán Kollár už v posledných dňoch ani nekonal slobodne, bol pod tlakom tých mladších, radikálnych lekárov. To bol aj jeden z dôvodov, prečo predseda parlamentu (Pavol Hrušovský, KDH) nakoniec požadoval stretnutia a rokovania v čo najužšom kruhu," uviedol Baránek. Vláda zas podľa neho stratila príležitosť vyjsť zo situácie víťazne vo chvíli, keď v nemocniciach vznikla súčasná situácia.
Politológ upozorňuje, že skutočná realizácia všetkých prísľubov vlády bude závisieť aj od samotných zdravotníkov. V súčasnosti je podľa neho stále možné, že zo záväzkov nakoniec bude dodržaný len prísľub navýšenia miezd.
"Je na lekárskych odboroch a vláde po predčasných voľbách, aby došla skutočne nejaká systémová zmena. Momentálne sa o takomto stave nedá hovoriť. Jediné, čo sa skutočne zrejme stane, je, že sa zastaví transformácia nemocníc na akciové spoločnosti," vysvetlil.
Baránek, rovnako ako politológ Rastislav Tóth, dnes zároveň pripustili, že sociálne nepokoje sa pri lekároch nemusia skončiť.
"Otázne je, že či iní ako lekári majú šancu na úspech. Učitelia sú hlboko poddimenzovaní, ale ich prestíž u verejnosti je pomerne nízka, a potom vlastne nemajú ako 'vydierať' a tým pádom majú podstatne obmedzenejšie nástroje na dosiahnutie svojho cieľa," poznamenal Tóth. Podľa neho by po takomto kroku napríklad mohli siahnuť zdravotné sestry.