Dobrý anjel pomáha rodinám, ktoré zasiahla rakovina. Jeho zakladateľ ANDREJ KISKA hovorí, že lekári si zaslúžia zarábať viac, ale ich súčasné požiadavky sú nereálne.
Ako hodnotíte núdzový stav v nemocniciach z pozície šéfa Dobrého anjela, ktorý sa snaží dávať pacientom nádej, ktorú im krízová situácia môže brať?
„Nemyslím si, že by napätie v nemocniciach priamo bytostne ovplyvnilo naše rodiny s chorými deťmi alebo s chorým rodičom. Rakovina je ťažká choroba s dlhou liečbou. To, že teraz nastali niekoľkotýždňové turbulencie, neznamená, že by to bolo dramaticky zlé. Množstvo lekárov, ktorí neprišli do práce, v porovnaní s väčšinou lekárov, ktorí zostali, nevnímam ako kritické vo vzťahu k rodinám, ktorým pomáha náš systém.“
V akom stave je zdravotníctvo?
„Naše zdravotníctvo ide dlhodobo dolu vodou. Ľudia o tom až tak nevedia, ale lekári to vedia veľmi dobre. Máme super banky, mobilných operátorov, diaľnice, ale pánbohchráň ochorieť a ísť do nemocnice. Mnoho schopných lekárov odišlo do zahraničia alebo si otvorili súkromné ambulancie, v okresných nemocniciach často nemáte toaletný papier, podmienky sú tam strašné. Čo je najhoršie, že táto situácia sa od ministra k ministrovi zhoršovala. Zdravotníctvo sa rúti do priepasti a lekári kričia. Nesprávnym spôsobom, ale kričia.“
Kde sa stala chyba, že sme sa ocitli v takej situácii?
„Z pohľadu štátneho rozpočtu, koľko peňazí ide na zdravotníctvo, je v ňom naliaty obrovský kapitál. Nenašla sa však ani jedna vláda a minister, ktorý by spravil v prvom rade bolestivé, no systémové kroky, ktoré by neskôr dostali zdravotníctvo do lepšej kondície. Smutné je, že pre niektorých politikov bolo a je zdravotníctvo len dojná krava. Mnohých politikov motivuje to, že sú vo funkcii krátky čas a chcú si utrhnúť čo najviac. Nemyslím tým ministrov, ale tých, ktorí zdravotníctvo skutočne riadili. Ich prioritou bolo často zobrať čo najviac pre seba.“
Máte na mysli finančné skupiny alebo niekoho iného?
„Nemyslím finančné skupiny. Ak hovoríme o Pente, o ktorej sa vie, že je vtiahnutá do zdravotníctva, tak to nie je politická, ale finančná skupina. A cieľom každej finančnej skupiny, na rozdiel od politikov, je investovať vlastné peniaze a mať z nich zisk. Ani sa nečudujem niektorým lekárom, že sa boja Penty, pretože Penta sa snaží mať vo svojich zariadeniach poriadok a úplatky a bokovky tam nemajú miesto. Pravdaže sa snaží ovplyvňovať politikov, lobovať, ale lobing tu vždy bol a bude. A nielen v zdravotníctve. Pokiaľ by však išlo o korupciu, za to by už mal ísť niekto sedieť.“
Zdravotníctvo potrebuje viac peňazí, ale súkromné poisťovne, cez ktoré idú peniaze do nemocníc, vykazujú zisk. Prečo vzniká nepomer medzi kvalitou v zdravotníctve a finančnou kondíciou súkromných poisťovní?
„To je smutné, chyba je v systéme. Pokiaľ peniaze chýbajú, poisťovne vykazujú zisky a pacienti čakajú dlhé mesiace na operácie, tak je to systémová chyba. Ministerstvo by malo stanoviť jasné pravidlá pre všetky subjekty zapojené do zdravotnej starostlivosti. Zisk nie je problém a motivácia k zisku cez dobré služby je v poriadku. Treba však systémovú zmenu a zaviesť pravidlá na pomer medzi ziskom a potrebami pacienta.“
Ako si vysvetľujete, že dnes to tak nie je?
„Nevidím do hĺbky problému, ako sa dejú dohody medzi štátom a poisťovňami. Ale určite tu chyba je.“
Hoci poisťovne vykazujú zisky, vám sa na projekt filantropickej detskej nemocnice v Bratislave nepodarilo získať podporu.
„Musíte sa na to pozrieť ako na filantropický projekt, ktorý by stál asi sto miliónov eur. Finančný stav detských nemocníc je zlý, sú v strate. Pritom sú to staré budovy, ktoré nemusíte odpisovať, splácať dlhy bankám a nemáte najmodernejšie diagnostické prístroje a vybavenie, ktoré by tam mali byť. Ani najlepší lekári tam nedostanú taký plat, aby sa vrátili zo zahraničia naspäť, alebo aby tí výborní, ktorých ešte máme, neuvažovali o odchode. Dlhodobo udržateľné financovanie nášho projektu – to bol základný problém. Cieľom bolo nájsť veľké spoločnosti, ktoré by boli zakladateľmi nemocnice. Žiaľ, pre krízu súčasnosť nepraje projektu, aby sa také firmy našli.“
Hovoríte o potrebe komplexnej reformy, lebo peniaze sa v zdravotníctve strácajú. Dobrý anjel je nastavený tak, že pomáha pacientom zo sociálnych skupín, ktoré odvádzajú štátu málo peňazí do zdravotníctva, ale stoja ho veľa. Aké je riešenie tejto situácie?
„Pravidlo toho, keď vám ochorie dieťa na rakovinu a jeho liečba sa hradí z poistenia, je princípom, ktorý je nevyhnutný a nemenil by som ho. Riešením môže byť priplácanie si za nadštandardnú starostlivosť. Ak sú ľudia, ktorí majú chuť si doplácať za nadštandard a majú na to finančné možnosti, tak to by mohla byť jedna z ciest, ako mať v zdravotníctve viac peňazí.“
Sú podľa vás požiadavky lekárov oprávnené?
„Lekári by si zaslúžili zarábať viac, ale takéto požiadavky sú absolútne nereálne a nadhodnotené. Z dvoch dôvodov. Jednak preto, že sa nemôžeme porovnávať, koľko zarába priemerný lekár vo Viedni, lebo potom sa musíme pozerať aj na to, koľko tam zarába napríklad učiteľ, ale aj aké sú bežné náklady na život vo Viedni. Druhým problémom je, že máme špičkových odborníkov, ktorí by mali zarábať aj päťtisíc eur mesačne. Nie je ich veľa a bolo by potrebné ich ohodnotiť tak, že keď dostanú lukratívnu ponuku pracovať do Viedne, zostanú starať sa o naše deti na Slovensku. Paušálne platové požiadavky sú však nerozumné a v najhoršom čase, aký môže existovať.“
Lekári sú vysoko vzdelaní. Ako si vysvetľujete, že pri požiadavkách nezohľadňujú realitu a slovenské možnosti?
„Lekárov nemôžeme hádzať do jedného vreca. Čo ich spája, je nahromadená frustrácia a hnev. Myslím, že si zle zvolili svojich vodcov. Naháňajú si popularitu len omieľaním vyšších platov. Naši špičkoví lekári pochodili celý svet, boli v zahraničných nemocniciach a sú to super múdri ľudia. Práve tí si mali sadnúť, dať hlavy dokopy a pripraviť vláde konštruktívny, celkový návrh na zmenu zdravotníctva. A za ten sa potom mali všetci postaviť. Keď som sa pýtal jedného štrajkujúceho lekára na peniaze, tak mi povedal, že nech si vláda požičia. Ale skadiaľ si ich máme požičať? On len opakoval, že ho nezaujíma odkiaľ, ale nech si požičia. To nie je riešenie. Nepozerajú sa na to, čo sa deje okolo nich. Pri všetkej úcte, s požadovanými platmi sú mimo reálneho obrazu.“
Pomohlo by zdravotníctvu, keby lekári uspeli so svojimi požiadavkami?
„Posledné tri týždne sa ich požiadavka točí okolo platu, na čom stroskotávajú rokovania. To je ich základný problém, že dokopy nič iné nechcú, len plat. Čo sa týka transformácie - nemocnice by mali byť jasne čitateľné účtovné jednotky, teda akciové spoločnosti. Tým, že je jediným majiteľom štát, tak sa v princípe nič nemení, iba nemocnice sa stanú transparentné. Požiadavka lekárov je v rozpore s tým, čo by bolo pre nemocnice prospešné. A mnohí sa zmeny boja pre vlastné postavenie a vrecká.“
Ako sa podľa vás skončí konflikt medzi lekármi a vládou?
„Vláda ho vyhrá. Keď nájde správny systém na riešenie tých najbolestivejších bodov, ktoré dnes sú, tak jej to môže otvoriť oči a zdravotníctvo začne reštrukturalizovať. Práve teraz by mala začať s nepopulárnymi opatreniami, ku ktorým ju svojím postojom nútia lekári, a situáciu využiť v prospech nás všetkých.“

Beata
Balogová
