V názore na slovenský štrajk sa Gréci študujúci v Bratislave rozchádzajú.
BRATISLAVA. Na bratislavskej lekárskej fakulte študuje 581 študentov z Grécka. Niektorí štrajk slovenských lekárov podporujú, iní o ňom ani nepočuli.
Sofia študuje v Bratislave len prvý semester, o protestoch lekárov vie. „Je veľmi dôležité, aby boli doktori dobre platení,“ hovorí. „To, čo robia, je správne.“
Spôsob protestu nepovažuje za prehnaný. „Ak nebojujeme za spoločnú vec dostatočne, často sa nič nezmení.“
Medička Natalia tiež protest schvaľuje. „Na to, aby ste boli vypočutý, treba byť občas drastický.“ V Grécku vraj nie sú lekári takí jednotní.
„Moja mama je doktorka a nikdy neštrajkovala.“ Ich postavenie je však v Grécku podľa nej lepšie, sú rešpektovaní a vidieť to aj na vysokých platoch.
Kostal, ktorý tu študuje už štvrtý rok a štrajky ako také podporuje, naopak nepovažuje ten miestny za úspešný. Lekári by podľa neho mali viac informovať ľudí a verejnosť.
„Mali by ukázať skutočný problém, ktorý sa netýka len peňazí.“
Študent tvrdí, že systém tu je organizovanejší ako v Grécku, Slováci však nepoužívajú kritické myslenie. „Nemôžete len sledovať nariadenia, mali by ste viac myslieť.“
Problémom podľa neho nie je len zdravotníctvo. „Kapitalizmus kolabuje a zanecháva veľa obetí. Začalo sa to v Grécku a šíri sa to ďalej,“ hovorí.
„Ľudia stratili svoj cieľ. Sú šťastní, iba keď majú peniaze a nie keď majú čeliť problémom.“
Lekári boli jednou zo skupín, ktorá sa vo štvrtok v Grécku zapojila do generálneho štrajku. Štátni zamestnanci protestovali proti šetreniu.

Beata
Balogová
