BRATISLAVA. Študent, ktorý sa dostal do nepráva na skúške alebo potrebuje poradiť v administratívnych záležitostiach, sa zrejme už od nového roka bude môcť obrátiť na študentského ombudsmana.
Zriadenie tohto úradu iniciovala Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) a jej nápad podporilo ministerstvo školstva aj Slovenská rektorská konferencia (SRK).
Podľa predsedu študentskej rady Juraja Tilescha dostáva v súčasnosti množstvo podnetov od študentov ministerstvo školstva aj verejný ochranca práv Pavel Kandráč.
"My sme chceli zhrnúť tieto podnety pod jedného človeka, ktorý by sa v tom vyznal a mal by naozaj poradiť a pomôcť študentovi," povedal pre TASR Tilesch s tým, že sa inšpirovali u poľských kolegov.
Tam tento mechanizmus funguje už desať rokov.
Pomoc študentom by mali poskytovať akademické senáty zriadené na univerzitách, no v prostredí vysokej školy sa podľa predsedu ŠRVŠ ťažko vyriešia prípady, keď sa napríklad študent dostal do nemilosti u profesora.
Kandidátov už majú
Školský obmudsman by mal okrem "obrany" študentov poskytovať právnu pomoc v oblasti vysokoškolskej legislatívy a tiež navrhovať jej zlepšenie.
Jeho náplňou bude aj vydávanie manuálov na riešenie problémov, s ktorými sa vysokoškoláci stretávajú.
Nadchádzajúci týždeň študentská rada na svojom webe a tiež na profesiových interetových stránkach zverejní výzvu na obsadenie tejto pozície.
Záujemca musí mať právnické vzdelanie, mal by to byť človek, ktorý pôsobil v akademickom senáte či študentskej rade, no na druhej strane by mal byť nezávislý.
Ombudsman vzíde z výberového konania, ktoré vyhodnotí porota zložená z piatich členov ŠRVŠ, zástupcu ministerstva školstva a SRK.
Tilesch povedal, že už teraz majú na obsadenie funkcie zopár kandidátov, o koho ide, prezradiť nechcel.
Ministerstvo iniciatívu uvítalo
Na realizáciu projektu dostali študenti od ministerstva školstva asi 3000 eur.
"Prostriedky budú slúžiť na otvorenie kancelárie a v budúcom roku väčšina čiastky pôjde na mzdy toho človeka," spresnil Tilesch.
"Túto iniciatívu vítame a podporujeme," reagovala hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková. Svojho ochrancu práv študenti nájdu v priestoroch Ústavu informácii a prognóz školstva v Bratislave.
Projekt bude fungovať spočiatku pilotne.
V prvých mesiacoch nového roka sa však študenti s pomocou rezortu a verejného ochrancu práv chystajú pripraviť legislatívne znenie, ktoré funkciu študentského obmudsmana začlení do zákona.