Vláda a lekári sa v memorande zaviazali bojovať aj proti korupcii. Ortopéd, ktorého obžalovali za korupciu, mal radiť, ktoré lieky používať v ortopédii.
BRATISLAVA. Obžaloba z korupcie nie je pre ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) prekážkou pri spolupráci.
Aktér jednej z najväčších úplatkárskych káuz v zdravotníctve, ortopéd Jozef Masár bol ešte minulý týždeň zapísaný v ministerskej poradnej skupine.
Masára odsúdil Špecializovaný trestný súd za úplatok od manžela pacientky, ktorej operoval bedrový kĺb.
„Až do vynesenia právoplatného rozsudku platí prezumpcia neviny,“ obhajuje hovorkyňa Katarína Zollerová pôsobenie Masára na ministerstve.
Masár dostal podmienečný trest dva roky, peňažnú pokutu tritisíc eur, zákaz činnosti mu udelený nebol.
Ani novembrový verdikt špecializovaného súdu v štyri roky starej kauze nemusí byť konečný. Masár sa proti nemu môže odvolať.
„V prípade právoplatného rozsudku by s ním ministerstvo zdravotníctva okamžite ukončilo spoluprácu,“ tvrdí Zollerová.
Šéf o ňom nevedel
Masár bol do konca novembra zapísaný v šesťčlennej odbornej skupine, ktorá posudzuje lieky v ortopédii. Jej predseda Peter Maresch tvrdil, že o ňom nič nevie. „
O mene som počul, ale nie je to človek, ktorý by bol v komisii, kde som ja.“ Na otázku, ako je možné, že je uvedený medzi členmi, neodpovedal. „Obráťte sa na ministerstvo zdravotníctva.“
Ministerstvo nespresnilo, čo mal Masár na starosti. Uviedlo, že jeho funkcia bola čestná a nebral za ňu plat.
S Masárom sa minulý týždeň nepodarilo spojiť. V martinskej nemocnici, kde pôsobil, už nepracuje a nepracuje ani na lekárskej fakulte.
Zollerová uviedla, že Masárova funkcia 1. decembra zanikla, keďže začal platiť nový zákon, ktorý upravuje činnosť a zloženie poradných orgánov.
„Jozef Masár už nie je členom komisie, jeho dekrét zanikol.“
Preveria konflikt
K 1. decembru zaniklo členstvo všetkým odborníkom v poradných orgánoch. V najbližších dňoch budú kreovať nové.
Nový zákon okrem iného umožní Uhliarikovi preverovať konflikt záujmov svojich zamestnancov a poradcov.
„Na základe neho môže vylúčiť z prerokúvania alebo rozhodovania toho, o kom má pochybnosti, či nie je zaujatý,“ povedala Zollerová.
V memorande aj proti korupcii
Vláda v memorande, ktoré podpísala s lekárskymi odborármi, rieši aj korupciu v nemocniciach.
Odbory sa zaviazali do konca februára 2012 predložiť na verejnú diskusiu návrh protikorupčných opatrení. V prípade porušenia zákona začnú lekárske odbory proti svojim členom disciplinárne konanie.
Globálny barometer korupcie 2010 od Transparency zaradil Slovensko v rebríčku korupcie v zdravotníctve z 88 monitorovaných štátov na osemnáste najhoršie.
Prípad Masára sa stal známy vďaka skrytej kamere STV v roku 2007.
Reportéri ho nasnímali, ako sa dohaduje s manželom pacientky Márie Ághovej o peniazoch, ktoré mu zaplatili za operáciu bedrového kĺbu.
Štefan Ágh, ktorý mal skrytú kameru pri sebe, sa na nahrávke ortopéda pýta, či peniaze vráti, keďže zákrok pre infekciu nedopadol dobre.
Masár na záberoch priznáva, že prevzal 60-tisíc korún.
Nemocnica tají odsúdeného chirurga
Detská nemocnica odmietla potvrdiť, či medzi štrajkujúcimi má aj lekára s úplatkom.
BRATISLAVA. Do núdzového režimu povolala Detská fakultná nemocnica v Bratislave aj chirurga, ktorého súd v marci právoplatne potrestal v korupčnej kauze.
Okrem podmienky dostal pokutu a zákaz vykonávať lekársku prax. Vedenie nemocnice sa k okolnostiam prípadu nevyjadruje.
Odsúdený lekár Roman Bánsky pracuje na detskej chirurgii, kde bola situácia kritická. Nemocnica odmietla potvrdiť, či je aj on medzi lekármi, ktorí podali hromadné výpovede.
„Môžeme poskytnúť informácie len o počte lekárov, ktorí dali výpoveď,“ reagovala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. Nevyjadril sa ani primár detskej chirurgie Vladimír Cingel.
Bánsky figuruje na zozname pracovníkov, ktorých riaditeľ Daniel Žitňan povolal do práce na základe núdzového stavu.
Ako je možné, že Bánsky pracuje v nemocnici, keď má súdom nariadený zákaz činnosti, vedenie nevysvetlilo. Od lekárov uchádzajúcich sa o prácu pritom vyžaduje bezúhonnosť.
Bánskeho korupčný prípad sa ťahal od apríla 2005. Polícia ho zatkla po tom, ako v bratislavskom Ružinove prevzal od pacientky za zväčšenie pŕs 19-tisíc korún (630 eur).
Operácia nevyšla podľa jej predstáv. Lekár sa priznal, že peniaze zobral a súd mu v roku 2007 vymeral podmienečný trest.
Ústavný súd na podnet Bánskeho v roku 2009 verdikt zrušil. Prijal jeho tvrdenie, že skrášľovacia operácia nie je bežnou liečbou. Chirurga teda nemožno potrestať, že zobral úplatok v súvislosti s vykonávaním jeho poslania.
Špeciálny súd tak musel prípad posudzovať inak. Vyniesol nový verdikt, ktorý v marci tohto roka potvrdil Najvyšší súd.
„Bol mu uložený podmienečný trest 12 mesiacov so skúšobnou lehotou na 18 mesiacov, peňažný trest 660 eur a zákaz činnosti na deväť mesiacov,“ povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.
Proti právoplatnému verdiktu podal chirurg s dlhoročnou praxou ešte mimoriadne dovolanie, ktoré nemá odkladný účinok.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
