Londýn 31. júla (TASR) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings ponecháva ratingy Slovenska na dlhodobé úvery v zahraničnej a v domácej mene na stupňoch BB+ a BBB+. Slovensko je teda pre túto agentúru aj naďalej na najvyššom stupni špekulatívneho pásma a z jej strany na rozdiel od ostatných dvoch najvýznamnejších agentúr Moody's a Standard & Poor's neprichádza k preradeniu SR do investičného pásma.
Fitch konštatuje, že slovenská ekonomika sa stala zraniteľnejšou. Upozorňuje hlavne na vysoký dvojitý deficit, tak štátneho rozpočtu, ako aj bilancie zahraničného obchodu, ktorý sa vrátil do porovnateľnej úrovne, akú mal v rokoch 1997 - 1998, keď ekonomika prežívala malú krízu. Agentúra predpokladá, že rozpočtový deficit (podľa definície Medzinárodného menového fondu) vzrastie v tomto roku na 5,5 % hrubého domáceho produktu (alebo na 7,5 % HDP ak sa zarátajú aj obligácie na reštrukturalizáciu bánk a záruky). Pripomína, že aj v dôsledku ďalších nerovnovážnych prvkov slovenská koruna voči českej od apríla tohto roku oslabila o 10 %.
Aktuálny komentár Fitch uvádza, že niekoľko nasledujúcich mesiacov bude dôležitých pre budúcnosť Slovenska. "V krajine sa dúfa, že po septembrových voľbách príde k pozvaniu do EÚ a NATO. Mečiarova strana HZDS, ktorá v minulosti spôsobilo ekonomické nedostatky a medzinárodnú izoláciu, vedie v predvolebných prieskumoch. EÚ hrozí, že odloží vstup Slovenska do EÚ, ak príde k zvoleniu Mečiara - ktorý by podlomil ekonomickú politiku, priame zahraničné investície a dôveru trhu," upozorňuje Fitch. Podľa jej názoru je však veľmi pravdepodobné, že po voľbách bude vytvorená centristicko-pravicová koalícia, ktorá zabráni Mečiarovi, aby sa dostal k moci. Navyše, aj keď Mečiar vyhrá, Fitch pochybuje o tom, že EÚ zrealizuje svoju hrozbu.
Agentúra dodáva, že tohtoročné výnosy z privatizácie okolo 3,5 miliardy USD (15 % HDP) budú vyššie ako prostriedky potrebné na financovanie deficitu. Citeľný rast devízových rezerv však dáva pevnú istotu, že nedôjde k nijakému krátkodobému riziku. Ale dvojitý deficit bude vážnou výzvou zo strednodobého hľadiska. Príjmy z privatizácie a priamych zahraničných investícií sa silno znížia už na budúci rok. Preto nová vláda bude musieť uskutočniť bolestivé finančné reformy, aby znížila rozpočtový deficit a dosiahla úroveň, ktorá by zodpovedala záväzkom voči EÚ a ašpiráciám na vstup do Európskej menovej únie.
Fitch dodáva, že Slovensko si zachováva pozitívny výhľad na dlhodobé záväzky, lebo sa predpokladá postupné znižovanie oboch jeho deficitov, ak bude prijaté do EÚ v prvej vlne jej nasledujúceho rozširovania. Potom dôjde k zvýšeniu jeho ratingu. Naopak, jeho výhľad sa zhorší vtedy, ak sa tam pri prvej príležitosti nedostane.
* jns iha zll
* * *