BRATISLAVA. Trojica strán SaS, Smer a SNS, ktoré žiadajú odchod Ivana Uhliarika z ministerskej funkcie, nemôžu iniciovať jeho odvolanie v parlamente.
Po vyslovení nedôvery vláde smie ministrov vymieňať iba prezident. Návrhy na výmenu môže Ivanovi Gašparovičovi podávať premiérka Iveta Radičová.
Odvolávanie ministrov v Národnej rade väčšinou žiadajú opozičné strany, ktoré na zosadenie nemajú dostatok hlasov. Keďže Uhliarikov pád si želá aj SaS, v tomto prípade by bolo hlasov dosť.
„Je škoda, že sa to legislatívne nedá,“ reagoval exminister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru. Tvrdí, že ak má Uhliarik v sebe dostatok sebareflexie, funkcie sa vzdá.
„Ako môže ostať vo vláde, keď je proti nemu každý?“
Hovorca SDKÚ Michal Lukáč včera povedal, že strana necháva na premiérke, či navrhne Uhliarikovo odvolanie.
Úrad vlády neodpovedal, či ho chce Radičová vymeniť.
Uhliarik z KDH o odchode neuvažuje. „Nechám to na voličoch, nech to posúdia a vyjadria sa vo voľbách. Neplánujem sám odstúpiť,“ povedal Uhliarik v Slovenskom rozhlase.
Šéf Mosta-Hídu Béla Bugár vraví, že výmena ministra nemá význam. „Vláda aj tak funguje v núdzovom režime. Ďalší by aj tak nemohol robiť veľké zmeny.“
Politici sa obávajú, aby si od lekárov nevzali príklad ostatní štátni zamestnanci a nepýtali vyššie platy.
„Ak sa vyskytne obdobná myšlienka s hromadnými výpoveďami, treba ju začať riešiť v zárodku,“ hovorí Bugár.
Iniciátor nových školských odborov, učiteľ z Levíc Ľudovít Sebelédi povedal, že ak získajú dostatočný počet členov, zvážia rovnaký štrajk.
„Aj keď si uvedomujem, že nemáme v rukách takú silnú zbraň ako doktori.“

Beata
Balogová
