Premiérka nedôsledné vyrovnávanie sa s minulosťou preukázala príkladom sporu okolo busty Ferdinanda Ďurčanského v Rajci.
BRATISLAVA. Príčina pretrvávajúcej morálnej krízy a absencia solidarity je aj v tom, že sa Slovensko dôsledne nevyrovnalo so zločinmi dvoch totalitných režimov, teda nacizmu a komunizmu.
Na otvorení dvojdňovej medzinárodnej konferencie "Ľudské práva - späť k podstate" to povedala premiérka Iveta Radičová. Akcia sa koná pod záštitou vicepremiéra Rudolfa Chmela.
"Pre podozrenie zo zločinov proti ľudskosti bolo už podaných niekoľko desiatok trestných oznámení, ale do dnešných dní nebol na Slovensku nikto odsúdený a väčšina prípadov sa uzatvorila s tým, že nešlo o trestný čin," konštatovala.
V tejto súvislosti pripomenula smrť 11-ročného Jozefa Galusa. Ten sa 15. septembra 1952 člnkoval na drevenej plti na sútoku Dunaja a Moravy. Keďže išlo o pohraničné pásmo, hliadka na neho vystrelila 140 rán.
"Jeho kati zostali do dnešných dní nepotrestaní. Podobné nedôsledné vyrovnávanie sa s minulosťou zaznamenávame v súvislosti s nacistickým režimom počas 2. svetovej vojny," upozornila šéfka kabinetu.
Podľa nej o tom svedčia i spory okolo busty Ferdinanda Ďurčanského, ktorý sa vo vysokých štátnych funkciách podieľal na upevňovaní nedemokratického režimu, ako aj na príprave, prijatí a realizácii antisemitských právnych noriem.
"Namiesto odsúdenia jeho činov mu nedávno v Rajci odhalili bustu," podotkla s tým, že pri odsúdení podobných zločinov nejde o pomstu, ale o pomenovanie príčin a vinníkov.
"Aby sme jasne deklarovali, že tých, ktorí sa dopúšťajú takýchto zločinov proti ľudskosti, považujeme v našej spoločnosti za zločincov. Na druhej strane netreba zabudnúť na tých, ktorí v období jestvovania ríše zla odhaľovali jej zákonitosti a zvrátenosti, a to aj napriek nebezpečenstvu, ktorému sa tým vystavovali," dodala.
Ako Radičová poznamenala, takými sú napríklad Milan Šimečka, Miroslav Kusý, Anton Srholec a Agneša Kalinová. Menovaní dostanú Cenu podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny.
"Všetci štyria zažili komunistické väzenie, kam sa dostali len kvôli tomu, že nielenže mali iný názor, ale že ho aj otvorene prezentovali," uzavrela premiérka.