Bratislava 31. júla (TASR) - Transakcia, pri ktorej FNM v roku 1993 predal bánoveckú automobilku VAB spoločnosti Sipox, s. r. o., bola podľa terajšieho vedenia fondu dohodnutá dosť neštandardne, pretože jej podmienky vytvárajú priestor na poškodzovanie štátu. Tento obchod momentálne vyústil do obvinení z poškodzovania veriteľa voči majiteľovi Sipoxu Holding Jozefovi M.
"Zmluva so Sipoxom z roku 1993 o odkúpení podniku VAB bola postavená dosť neštandardne. Na základe nej totiž Sipox mohol pristúpiť k vráteniu akcii tejto firmy, ak už nebude mať záujem splatiť celú kúpnu cenu vo výške 260 miliónov Sk, čo chcel po zaplatení len desatiny tejto sumy aj reálne využiť. Fond ich už ale späť prijať nechcel, pretože by tým priamo poškodil štát. Vo firme VAB totiž dochádzalo k viacerým operáciám, znižujúcim pôvodnú hodnotu jej majetku. Celá vec sa preto dostala na súd," informovala dnes TASR hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Predmetná zmluva podľa nej vytvorila na FNM ojedinelý prípad. Štandardne pri nesplácaní kúpnej ceny iniciuje vrátenie akcií fond.
Právnici fondu sa podľa nej domnievajú, že akcie VAB síce Sipox podľa zmluvy môže fondu ponúknuť späť, ale fond ich prijať nemusí. Hovorkyňa upozornila, že firma VAB bola pravdepodobne tunelovaná a po viacerých zmenách, o ktorých Sipox FNM ani neinformoval, je nezaplatený dlh za jej prevzatie prevedený na firmu SPX Trading v likvidácii. Dlh za VAB, evidovaný fondom voči Sipoxu, po zarátaní úrokov aktuálne predstavuje viac ako 700 miliónov Sk.
Veľkopodnikateľ Jozef M. sa voči obvineniam ohradzuje tým, že možnosť vrátenia akcií v prípade nezaplatenia je v obchodných vzťahoch úplne bežná. Podľa jeho dnešných vyjadrení sa po roku objavili na trhu tie isté akcie za 20-% cenu, ktoré ich firma kúpila a tým si zaručila majoritu. Fondu oznámili, že akcie kúpené od neho vracajú a tým považujú celú záležitosť za skončenú. Obvinenie voči nemu i jeho dvom synom, ktorí tiež figurujú v predstavenstve Sipoxu Holding, je podľa neho len súčasťou predvolebnej kampane.
Podľa zistení vyšetrovateľov Jozef M. mladší a Erik M. písomne splnomocnili na dobu neurčitú svojho otca Jozefa M. na zastupovanie spoločnosti Sipox Holding vo všetkých veciach. Na základe tejto plnej moci prezident spoločnosti odovzdal v decembri 1998 nepeňažný majetok Sipoxu Holding v hodnote viac ako 426 miliónov korún spoločnosti Istrokommerz ako nepeňažný vklad na zvýšenie základného imania. Týmto údajne zmaril uspokojenie pohľadávok FNM za VAB.
FNM podľa svojej hovorkyne vedie so spomenutým veľkopodnikateľom aj ďalší súdny spor, ktorých podstatou je rozdielny výklad časti zmluvy, zabezpečujúcej spätné nadobudnutie akcií Nafty Gbely do portfólia fondu. Prvé pojednávanie v tejto veci na úrovni Okresného súdu pritom FNM prehral. Následne sa ale odvolal.