SME

Na násilie na ženách upozorňuje kampaň

Za desať rokov sa na Slovensku podľa aktivistiek veľa nezmenilo. Štát síce prijal mnohé prospešné medzinárodné dokumenty, no svoje záväzky si neplní.

BRATISLAVA. Domáce násilie je aj slovenskou realitou, od súčasného partnera ho zažíva viac než pätina Sloveniek, čo predstavuje 570-tisíc zástupkýň nežného pohlavia. Aj na túto skutočnosť sa snaží upozorniť kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách 2011, ktorá sa koná v siedmich mestách od 25. novembra do 10. decembra.

Organizujú ju mimovládne organizácie, združené v Bezpečnej ženskej sieti. „Výpovede žien, ktoré zažívajú násilie, ešte stále nie sú dostatočne vypočuté - nedostávajú podporu, akú by mali dostávať a na Slovensku nemajú zabezpečené podmienky na to, aby mohli odísť z násilných vzťahov a žiť svoj život bezpečne a dôstojne,“ vyhlásila na dnešnej tlačovej konferencii Adriana Mesochoritisová zo združenia Možnosť voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Výskyt násilia zo strany bývalých manželov alebo partnerov je ešte vyšší ako pri súčasných partneroch – priznáva sa k nemu približne 28 percent slovenských žien. Takmer 70 percent žien v súčasných vzťahoch s násilím žije v domácnosti s jedným alebo viacerými deťmi. Naposledy organizovali mimovládky kampaň podobného rozsahu pred desiatimi rokmi. Dušana Karlovská zo združenia Fenestra vraví, že sa za ten čas na Slovensku veľa nezmenilo. Heslom 16-dňovej kampane je preto Konajme!

„Ani dnes u nás nie je viac dostupných služieb alebo miest pomoci, ako ich bolo v roku 2001,“ poznamenala Karlovská. Slovensko síce prijalo mnohé prospešné medzinárodné dokumenty, no svoje záväzky si neplní. „Vypovedá o tom aj takmer žiadne finančné krytie národných plánov v oblasti násilia páchaného na ženách,“ poznamenala Karlovská. Ako dodala Viera Bőttcher zo slovensko-českého ženského fondu, vláda svojou nečinnosťou ohrozuje veľkú časť obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odporúčaní Rady Európy by malo mať Slovensko aspoň jednu národnú špecializovanú krízovú telefonickú linku pre ženy prežívajúce násilie, ktorá by bezplatne fungovala 24 hodín, sedem dní v týždni. Slovensko takúto linku nemá. Štát nedodržiava ani ďalšie minimálne štandardy Rady Európy, ako je aspoň jedno špecializované poradenské centrum na 50-tisíc žien. Na Slovensku ich je v súčasnosti päť, na splnenie základného kritériá teda chýba 45 poradenských centier. Taktiež absentuje systém takzvaných bezpečných ženských domov pre týrané ženy a deti. Každá krajina by mala mať aspoň jedno miesto v takomto dome na 10-tisíc žien. Bezpečné ženské domy by mali byť okamžitou pomocou pre matky s deťmi, dostupné 24 hodín, sedem dní v týždni. Vzhľadom na počet obyvateľov by malo mať Slovensko 519 miest v bezpečných ženských domoch. V skutočnosti je v krajine len 60 takýchto miest, teda na splnenie kritéria chýba ešte ďalších 459 miest.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou 16-dňovej kampane sú výstavy, súťaž, konferencia, diskusie v školách, divadelné happeningy a pískačka. Posledné dve aktivity vyvrcholili dnes v bratislavskom nákupnom centre Avion po turné v obchodných centrách v Banskej Bystrici, Poprade, Košiciach, Prešove, Michalovciach a Martine. „Mnohí poznáme násilie, ktoré sa deje za dverami bytov - keď ideme po schodoch paneláka a počujeme krik, nevieme, čo máme robiť. Preto sme vystúpili z intimity domácností do verejného priestoru, kam ľudia bežne chodia na nákupy,“ uviedla Iveta Škripková zo Štúdia TWIGA pri Bábkovom divadle na Rázcestí.

Herečky priamo v obchodných centrách predstavili okoloidúcim pocity žien, ktoré zažívajú ekonomické, psychické, fyzické, sexuálne alebo sociálne násilie. Symbolický nesúhlas s domácim násilím prejavili aktivisti pískaním. „Pískačka pochádza z historického kontextu, ženy v Peru sa v 70. rokoch 20. storočia bránili násiliu práve tým, že pískali na píšťalkách. My sme takto prejavili, že chceme vypískať násilie z tejto krajiny,“ uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu