BRATISLAVA. Strany by chceli trvalý euroval schvaľovať až po marcových voľbách. „Som proti tomu, aby sa to robilo v chvate,“ povedal šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.
SaS patrí medzi odporcov eurovalu, považuje ho za nesystémové riešenie. Pre jej odmietavý postoj ku zvyšovaniu dočasného eurovalu v októbri padla vláda Ivety Radičovej.
Kollár si myslí, že odklad hlasovania po voľbách neprekazí prípadné vytvorenie pravicovej koalície. KDH, Most-Híd a SDKÚ v minulosti tvrdili, že SaS má nulový koaličný potenciál, pokiaľ nezmení názor na euroval. „Toto určite nie je prekážkou. Na schválenie trvalého eurovalu je potrebných 95 percent, takže platiť môže aj bez Slovenska.“
V prípade, že by zvyšok pravice odmietal SaS pre neochotu podporiť trvalý euroval, situácia by mohla otvoriť dvere do vlády Smeru Roberta Fica.
Poslanec za Smer Peter Kažimír tiež vraví, že rozhodovať by sa malo až po voľbách. „Neviem, ako by to teraz dopadlo, schvaľovanie by bolo poznačené predvolebnou rétorikou.“
SaS vyčíta Angele Merkelovej s Nicolasom Sarkozym, že chcú zrušiť právo veta. „Je to krok k Spojeným štátom európskym,“ tvrdí Kollár. Skeptický je aj podpredseda KDH Július Brocka. „Toto treba veľmi citlivo zvážiť.“
Šéf Mosta-Híd Béla Bugár chce rokovať, či a akou formou majú občania rozhodnúť o vážnych zmenách v EÚ. Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ aj v pondelok zopakovala, že vytvorenie fiškálnej únie by sa malo oprieť o rozhodnutie občanov. Dohodu Merkelovej so Sarkozym nekomentovala. Minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ s dohodou súhlasí.
Parlamentný výbor pre európske záležitosti bude dnes rokovať o mandáte, s ktorým Radičová pôjde na summit EÚ.

Beata
Balogová
