BRATISLAVA. Poslancom, ktorí do parlamentu ešte pred prázdninami podali návrhy zákonov, hrozí, že sa snažili zbytočne. Vo vedení parlamentu sa diskutuje, či ich návrhy po hlasovaní o štátnom rozpočte neposunú na januárovú schôdzu.
Bol by to už tretí presun, a keďže v januári má byť posledná riadna schôdza pred voľbami, nedostali by sa návrhy do záverečného čítania a nemohli by o nich hlasovať. Do ďalšieho volebného obdobia sa návrhy neprenášajú.
Návrhy
Čo je v hre
- zrušenie priestupkovej imunity
- výmena štátnych sviatkov z 1. septembra na 28. októbra
- jednorazový príspevok účastníkom odboja
- hmotná zodpovednosť verejných funkcionárov
Či to tak bude, rozhodnú poslanci hlasovaním po rokovaní o rozpočte. Proti odkladaniu je šéf parlamentu Pavol Hrušovský z KDH, dosť je však aj hlasov, ktoré by to spravili, či to zvažujú.
Z návrhov zaváňa kampaň
„Je tam veľké riziko prijatia nesprávnych zákonov,“ upozorňuje podpredseda klubu Smeru Miroslav Číž a hlási sa k nápadu odložiť návrhy. Spravil by to aj s vládnymi, keďže kabinet nemá dôveru.
„Problém je, že poslanci nadobúdajú presvedčenie, že by si mali z návrhov robiť kampaň,“ myslí si predseda Mosta-Hídu Béla Bugár. Či ich odsunú, sa nerozhodol, rovnako ani klub SDKÚ, hovorí jeho šéf Jozef Mikuš.
„Odkladanie by nebolo vhodné. Ide o princíp: je tu ústavou zaručené právo poslanca predkladať legislatívne návrhy,“ tvrdí Jozef Kollár, šéf klubu SaS.
Pripomína, že medzi poslaneckými návrhmi je aj zrušenie priestupkovej imunity, ku ktorému sa písomne zaviazalí šéfovia SDKÚ, Mosta aj KDH.
Posunutie návrhov môže byť protiústavné
Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV si myslí, že posunutie na ďalšiu schôdzu, ktoré by znamenalo koniec návrhov, môže byť protiústavné.
„Poslanci by sa mohli teoreticky sťažovať, že bolo porušené ich ústavné právo.“ Návrhy by sa podľa neho nemali vyradiť, ale jednoducho neprijať hlasovaním.
Poslanec Ondrej Dostál z OKS by také rozhodnutie považoval za protiústavné a zvažuje, že ho napadne na Ústavnom súde.

Beata
Balogová
