BRATISLAVA. Vojenskí lekári z Česka odmietajú, že by boli okupantmi slovenských nemocníc. Dvadsaťpäť českých vojakov prišlo na Slovensko, aby zastúpili chýbajúcich lekárov.
Šéf odborárov Marián Kollár ich pomoc prirovnal k okupácii bývalého Československa. „Po roku 1968 tu zase máme stav, že na Slovensko prišli cudzie vojská. To nie je normálne,“ vyhlásil v nedeľu pre Markízu.
„Najskôr sa musím usmiať. Nech každý slovenský občan zváži sám, aká je realita,“ reagoval včera veliteľ českých lekárov Jan Österreicher. Slovenskí lekári ich podľa neho prijali štandardne.
Pomoc využívajú nemocnice v Bratislave, Nitre a Ružomberku, po upokojení situácie Čechov včera stiahli zo Žiliny. Česká vláda im schválila mandát na 29 dní, odísť môžu aj skôr.
Štrajk nekazili
Österreicher popiera, že by boli aj „štrajkokazmi“.
Z toho zasa českú vládu obvinila opozičná ČSSD. „Technicky vzaté tu žiadny štrajk nie je, lekári ukončili kontrakty a niektorí ochoreli. Ide len o pomoc pri zabezpečení akútnej starostlivosti.“ Pricestovali hlavne chirurgovia, anestéziológovia a traumatológovia.
Protestujúci mali podľa Österreichera brať ohľad na možnosti štátu. „Na jednej strane človek cíti, že vzdelanie by malo byť ohodnotené, na druhej strane sa však musí pozerať aj na realitu štátneho rozpočtu.“
Kalist: Je to hlúposť
Oslovení lekári Univerzitnej nemocnice v Bratislave nechceli Kollára komentovať. „Za pomoc sa ďakuje, nie nadáva,“ povedal pred chirurgiou 80-ročný dôchodca Alojz.
„Pán Kollár by sa mal venovať odborárskej práci, a nie jatriť politické vášne,“ reagoval šéf výboru parlamentu pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ. „Spájanie s okupáciou je nehorázna hlúposť,“ tvrdí lekár a poslanec SaS Peter Kalist.
Richard Raši zo Smeru odmietol Kollára hodnotiť.

Beata
Balogová
