BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a minister financií Ivan Mikloš súhlasia s plánom Nemecka a Francúzska vytvoriť pravidlá pre automatické sankcie pre krajiny, ktoré nedodržiavajú pravidlá deficitu. Informovali o tom na tlačovej besede SDKÚ.
Netreba referendum
Ak presadenie väčšej rozpočtovej zodpovednosti bude vyžadovať aj zmenu európskych zmlúv, Slovensko by s tým malo podľa Dzurindu súhlasiť. "Nie je čas na referendá, nie je čas, aby sa politici zbavili svojej zodpovednosti," odpovedal Dzurinda na otázku, či je potrebné v takom prípade vyhlásiť referendum.
Dzurinda povedal, že ak to bude nutné, Slovensko by malo súhlasiť aj s tým, že krajiny stratia právo veta pri niektorých rozhodnutiach.
"Želal by som si, aby to bolo v prvom rade rozhodovanie v rámci celej 27, užšia 17 by bola len východiskom, ak by to v 27 nešlo" dodal s tým, že Slovensko je našťastie členom užšieho klubu, kde sa diskutuje a rozhoduje o všetkých kľúčových otázkach.
Silné spoločné pravidlá, vlastné dane
Ivan Mikloš povedal, že nové pravidlá nepredpokladajú silnú daňovú harmonizáciu, ktorá by mohla byť problémom pre Slovensko.
Vysvetlil, že ak sa presadia tvrdé rozpočtové pravidlá, mala by sa stratiť obava z toho, že krajiny s nízkymi daňami budú zneužívať systém - využívať výhody nízkych daní, keď sa im toho hodí a spoliehať na sa na pomoc solventnejších v problémoch.
Tvrdí, že také je aj stanovisko Nemecka, ktoré Miklošovi garantoval na pondelkovom stretnutí v Budapešti nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.
Slovensko bude podľa Mikloša žiadať, aby sa výdavky na PPP projekty započítavali do deficitu a naopak, aby sa do nich nepočítali dotácie vlády na druhý dôchodkový pilier.

Beata
Balogová
